Tag Archives: hrvatska

Смртоносно! Умрела Хрватска државјнка од вакцина против грип во Белград!

Во Хрватска се забележани четири нови случаи на Жилијан-Бареловог синдом кој настанал како последица на користење на вакцини против свински грип.

______________________________________________________________________________________________________

Македонцец во Хрватска крадел пинови од банкомати

На 31 јули полицијата во Макарска уапсила 56 годишен Македонец.

______________________________________________________________________________________________________

Скандал: Направена игра „Олуја 1995“ победник оној кој прв ќе стигне до Книн!

Во Хрватска се пушти во продажба нова игра наречена „Олуја 1995“, а е наменета за деца и потсетува на војните во тој период. Хрватска верзија на „Не љути се човече“, чини 14 куни. Ја патентирал Јосип Брниќ.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Туристи крадат по трговските центри – снимени на камера

Овој пат снимката фати Бугари, а претходно беа фатени и Кинези како крадат по големите хрватски супермаркети. Сите воглавно имаат разгранета мрежа и се добро организирани.

______________________________________________________________________________________________________

Школо за стиптиз се отвори во Хрватска

Единствено во светот – училиште за стриптиз се отвори во Хрватска. Загрепчаните Антонио Барлек (42) и неговата сопруга Маријана (27) се сопствениците на првото училиште за играње на шипка.

______________________________________________________________________________________________________

Велика Храстиница стана „мал Кувајт“, потекоа првите литри од црното злато

Граѓаните од Велика Храстиница, село во Хрватска, веќе кројат планови како да си го подобрат животот, компанијата ИНА пронајде извор на нафта.

______________________________________________________________________________________________________

Најубавата спортистка на ЛОИ

Хрватска веќе го освои златниот медал на Летните олимписки игри во Лондон преку нивната претставничка Антонија Мишура.

______________________________________________________________________________________________________

Зет и невеста од Хрватска буквално скокнаа од лудиот камен

Новопечен брачен пар од Хрватска одлучи најважниот ден во нивниот живот да го одбележи на посебен начин. Свадбената церемонија ја започнаа со спектакуларен скок од карпа право во море.

______________________________________________________________________________________________________

Во Хрватска ако си домашен една цена ако си странец цалензи дупло

Граѓанка од Хрватска на 25 години заминала да живее во Германија, во Дизелдорф, каде што се омажила. Кога дошла на одмор на Јадранско море се изненадила од гостопримливоста.

______________________________________________________________________________________________________

Нема веќе ПР агенции за политичари со државни пари во Хрватска – Владата забрани нивно ангажирање

Министерствата, јавните претпријатија и агенции НЕ СМЕАТ да ангажираат ПР агенции и да ги плаќаат од парите на граѓаните – ова стои во одлуката на Владата на Република Хрватска.

______________________________________________________________________________________________________

По 38 години откриени телата на двајца хрватски алпинисти на Кавказ, се трага уште по двајца

  Хратската спасувачка планинарска служба и Хрватскиот планинарски сојуз ја известија јавноста дека почнаа со потрагата на Кавказ со цел да ги пронајдат телата на хрватските алпинисти кои исчезнаа во лавина на планината Ушба во 1974 година.

______________________________________________________________________________________________________

Хрватски новинар се преправил во шеик – функционерка на ХТВ му барала огромна донација – Фото

Hasan Hajdar Diab, новинар на Вечерњи лист се облекол и преправил во шеик – се преставил дека е од обединетите арапски емирати и рекол дека се вика Ibrahim Al-Jasem.

______________________________________________________________________________________________________

Сириските бунтовници користеле хрватски мобилни картици – Видео

на снимката јасно се гледаат мобилни картички од хрватскиот оператор Томато.

______________________________________________________________________________________________________

Исповед: Антонио 2год не излегува – туретовиот синдром му предизивкува ужас

Две години не излегува од дома-туретовиот синдром му предизвикува ужас: Исповед пренесена од хрватски 24сата

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Ќе се гради елитен приватен аеродром во Хрватска?

За три години елитниот туризам во задарско- шибеничкиот регион би  можел да стане реалност. Сега за сега, се е само на хартија, планови и проекти за изградба ба на првиот приватен аеродром во Хрватска.

______________________________________________________________________________________________________

Мртов студент пронајден во стан во Хрватска

Хрватската полиција синоќа во доцните часови пронашла мртво тело во стан во загребската населба Шпанско. Станува збор за 24 годшишен студент кој бил пронадјен од страна на неговиот брат.

______________________________________________________________________________________________________

Наоми Вотс стигна во Хрватска – ќе снима филм за лејди Ди

Австралиската актерка Наоми Вотс (43) пристигна во Загреб каде што ќе почне со снимање на филмот „Фатени во лет“.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1