Tag Archives: pozar

Фото/ Видео: Лекарите во Градска се борат за животот на повредените во струмичкиот пожар

Четворицата тешко повредени во пожарот кој денеска ја зафати Струмица пристигнаа во Градската болница во Скопје. Според информациите од лекарите едно лице е во многу критична состојба со над 90 насто изгореници на телото и лекарите се борат да го спасат неговиот живот.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Тројца се борат за живот – повредени и 7 деца во пожарот во Струмица

Огнена стихија ја зафати боровата шума над градот Струмица, близу ромското маало. Тројца од  ЈП Македонски шуми се борат за живот, а седум деца поминаа со полесни повреди.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Пожар во Лисиче вечерва

Голем пожар вечерва во скопско Лисиче. Според противпожарната бригада се запалила голема површина на сува трева во близина на улицата Тодор Крапчев во Лисиче.

______________________________________________________________________________________________________

Во Атина беснее пожар – евакуиран детски камп и манастир

Пожарот во реонот Кератеа во близина на Атина се шири. Достигнал и до зградите од едно предградие. Жителите се евакуирани. Пожарот зафатил 5 куќи.

______________________________________________________________________________________________________

Пожарот во кој изгоре село Патетино подметнат од инает

Според првичните информации од МВР, човек го подметнал пожарот во селото Патетино. Изгореа 30 сетина куќи, а огнот се прошири и до Свети Николе и Пробиштип.

______________________________________________________________________________________________________

Се запалил студенскиот дом во Охрид – Фото

  Претпладнево пожар во студентскиот дом „Никола Карев“ во Охрид.

______________________________________________________________________________________________________

Фото – Пожар во Скопје – се запалил оџакот на ресторанот Мечос

Вечерва повторно пожар во Скопје. Според првичните информации се опожарил оџакот на ресторанот Мечос лоциран во центарот на градот, на булеварот Партизански одреди.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Гори 42 – катен облакодер во Истанбул

Гори облакодер од 42 ката во турскиот град Истанбул. Билансот на жртвите се уште не е потврден, но локалните медиуми говорат дека се уште има заробени луѓе во објектот.

______________________________________________________________________________________________________

Пожар во центарот на Подгорица – евакуирано население, во опасност и амбасади – Видео

  Синоќа околу 21 часот пожар се разгорел на брдото Горица во Подгорица. Во еден момент огнот дошол на само 10 сетина метри од куќите.

______________________________________________________________________________________________________

Видео/Фото – Пожар вечерва кај министерството за Финансии – Скопје

Пожар вечерва во објект во сопственост на приватна фирма која се наоѓа во непосредна близина на министерството за Финансии на улицата Велко Влаховиќ во Скопје.

______________________________________________________________________________________________________

Пожар во Свети Николе – гори селото Патетино

Денес во 15:00 часот избувна пожар во с. Патетино, Светиниколско. Се опожарило жито, а огнот подоцна се проширил и на околу петнаесетина куќи од селото.

______________________________________________________________________________________________________

Неколку пожари беснееле во Македонија вчера

Во текот на вчерашниот ден пожари беснееле и во Катланово, Разловци, Желино и Матејче.

______________________________________________________________________________________________________

12 јули – невреме Македонија – 1 жртва, 16 пожари, паднати кровови, откорнати дрвја

Биланс од вчерашното невреме во Македонија – загинато 4 годишно девојче, 16 пожари, паднати кровни конструкции, откорнати дрвја, оштетени автомобили и објекти.

______________________________________________________________________________________________________

Скопје гори вечерва – најмалку 5 активни пожари

Според командирот на противпожарната бригада во Скопје Благоја Менковски во моментов со Скопје активни се пожари на најмалку 5 локации.

______________________________________________________________________________________________________

Видео/Фото – Пожар во Расадник вечерва – за влакно отиде салата

  Доцна вечерва по големите ветрови кој го зафатија главниот град се запалила сувата трева зад салата Расадник во населбата Кисела Вода.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Пожар во „Агроплод“ Ресен – целосно изгореа 3 возила и магацин

Во пожар кој утринава ја зафатил фабриката Агроплод во Ресен изгорен магацин и 3 возила.

______________________________________________________________________________________________________

Кинески милионер загина спасувајќи ги вработените од пожар

Кинескиот милионер Џу Џијангџијанг загина додека ги спасувал своите вработени од пожарот кој го зафатил третиот кат од зградата каде се наоѓале канцелариите на неговата агенција за недвижности.

______________________________________________________________________________________________________

Пожар во куќа во Дебар

Куќа изгоре попладнево околу 15.30 часот во Дебар на улица „Атанас Илиќ“. Пожарот во куќата на семејството Исаку избувнал во собата каде што бил компјутерот и се проширил во кујната.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1