Tag Archives: struja

„АМАН“ почна со собирање потписи за враќање на евтината струја

10 илјади потписи се доволни за да се врати повторно евтината струја.

______________________________________________________________________________________________________

Револуционерно: Од урина создале струја – 1л = 6ч струја (Фото)

Насекаде каде и да одат, луѓето мораат да уринираат. Ова е факт на нашето постоење. Но, наместо да ја испуштаме истата во тоалетот, човековата урина може да се искористи како суровина за уникатен обновлив извор на енергија.

______________________________________________________________________________________________________

АМАН на чекор да ја врати евтината тарифа – ќе се собираат 10.000 потписи

Собраниската комисија за политички систем и односи меѓу заедниците го усвои предлогот на граѓанското здружение „Аман“ со кое тие бараат менување на Законот за енергетика, односно враќање на дневната евтина тарифа. 

______________________________________________________________________________________________________

Молете бога да немаме ладна зима, ако сакате мали сметки – ЕВН нема намера да ја намали цената

Штедете енергија за да не увезуваме струја од надвор советуваат од ЕВН. Како што сооптшија од компанијата, пртходната корекција на цената на струјата е доволна за покривање на трошоците на компанијата, изјави директорот на Управниото одбор Вернер Хангст.

______________________________________________________________________________________________________

АМАН повикува на масовност – протест и утре !

АМАН ги повикува граѓаните на 6тиот протест против поскапувањата, кој како и секој вторник досега ќе започне во 18 часот, на традиционалното место во строгиот центар на Скопје, меѓу портата, зградата на   ЕВН и канцелариите на Регулаторната комисија.

______________________________________________________________________________________________________

Штедливите светилки зрачат смрт над нашите глави! Погледнете го видеото

Додека од ден на ден се погласно не советуваат да ги фрлиме класичните светилки и да ги замениме со штедливи, голем број експерти предупредуваат, економичните светилки треба да се користат колку што е можно поретко и подалеку од нас.

______________________________________________________________________________________________________

Сијалиците со кои се штеди енергија се канцерогени?

Светилките со кои се заштедува електрична енергија, кои до крајот на следната година целосно ќе ги заменат класичните сијалици со блескаво влакно во ЕУ, се потенцијално канцерогени, сметаат научници од истражувачката лабораторија Алаб, лоцирана во Берлин.

______________________________________________________________________________________________________

Во 21 век цел месец без вода – село Кривени

Селото Кривени, кое се наоѓа веднаш до Ресен, цел месец е без вода за пиење.

______________________________________________________________________________________________________

Обновено: Околу Владата нема струја – се запалил трансформатор

Зградите околу владата беа во мрак повеќе од еден час. Немаше струја целиот потег од Илинденска до  улицата Наум Наумовски Борче. Без струја беше и Владата, но таа има сопствени генератори. Според последните информации екипите на ЕВН успеале да направат премостување со што жителите добиле струја, а се работи на санирање на дефектот на опожарената […]

______________________________________________________________________________________________________

Протестите на АМАН се помасовни

  Граѓаните во пет градови денес рекоа ,,АМАН,, преку протести против поскапувањата на струјата, парното и бензинот.

______________________________________________________________________________________________________

„АМАН“: Излезете на протест и кажете НЕ! за прескапата струја, парно и нафта

Нов повик за протест против прескапата струја и неконтролираното покачување на цените на нафтените деривати и парното.

______________________________________________________________________________________________________

,,КРАДЦИ,, АМАН доста беа поскапувања – прв протест во Скопје и Битола

Неколку стотици граѓани вчера се собраа пред зградата на плоштадот Пела да протестираат пред Регулаторната комисија.

______________________________________________________________________________________________________

АМАН доста е поскапувања!!! – протести пред регулаторна

Поскапи сметки за струја, поскапи сметки за парно, поскап бензин АМАН доста е !!! граѓанска асоцијација ,,АМАН,, од утре организира протести пред регулаторната комисија за енергетика .

______________________________________________________________________________________________________

Укината евтината струја преку ден – ЕВН со нов шок ќе заработува на потрошувачите

Освен што поскапе струјата од денеска се укинува и дневната евтина тарифа што досега граѓаните ја користеа од понеделник до сабота, освен во неделите од 13 до 16 часот.

______________________________________________________________________________________________________

Немој чиче не сечи струја – Шутка оркестар со поздрав за ЕВН

Шутка оркестар стана навистина актуелен по поскапувањето на струјата. Тие имаат посветено песна на ЕВН а дел од текстот оди вака –

______________________________________________________________________________________________________

Ајде аирлија поскапа струја и парно од денеска

Од денеска стартува покачувањето на струјата и парното. Сметките за август ќе ви се според новата – повисока – цена.

______________________________________________________________________________________________________

Евн биле греота – во загуба биле – регулаторна ќе им помага СО ПОСКАПУВАЊЕ НА СТРУЈАТА !!!!!!!!!!

Регулаторната комисија за енергетика предлага цената на од 1 август да се зголеми за 9,83 отсто. 

______________________________________________________________________________________________________

Бразилските затвореници со вртење на педалите создаваат струја и го возат својот пат до слободата

Бразилските затвореници со вртење на педалите на неподвижен велосипед го возат својот пат до слободата, а истовремено ги осветлуваат и градските светилки

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1