Tag Archives: temperaturi

Tоплотен бран во Македонија – нема работа од 11 до 17 на отворено денес и утре

Температурите ќе бидат повисоки од 41 степен, а УВ индексот ќе биде 10.

______________________________________________________________________________________________________

Топлотните бранови се директно поврзани со глобалното затоплување

Зголемената фреквенција на топлотните бранови во текот на летото е директно поврзана со глобалното затоплување.

______________________________________________________________________________________________________

43 степени во Македонија – чувајте се од сонцето – ув индекс 10 денеска

Македонија од денес е под влијание на тoплотен бран, кој ке услови екстремно високи дневни температури кои ке се движат од 30°C до 43°C, и висока вредност на ув индексот 10.

______________________________________________________________________________________________________

Во Германија се топат скали, во Алжир 46 степени во текот на ноќта

Денеска една фотографија го обиколи светот преку социјалните мрежи. На фотографијата е прикажано како од топлината се стопиле скалите на една куќа во Германија.

______________________________________________________________________________________________________

Вонредна прогноза: Топло ни е – ладно ни е – никако човек да ни погоди

Скопје зафатено од силен снег – се најавува поларна недела Се сеќавате на овие вести од зимоска???? Едвај чекавме да дојде лето.

______________________________________________________________________________________________________

Тропски ден во Македонија – температурата до 40 степен

Во Македонија – недела тропски ден. Ке биде сончево и многу топло, со слаб ветар. Утринските температури ке се движат од 12°C до 22°C, а максималните дневни ке се движат од 27°C до 40°C. Ув индекс 9.

______________________________________________________________________________________________________

Викендов дишете – од понеделник не чекаат 43 степени

Во периодот од недела до среда не очекува пораст на дневните температури. Македонија ке биде зафатена од нов топлотен бран кој ке ни донесе максимални дневни температури кои ке се движат од 33 до 43 степени, и ув индекс кој во вторник и среда ке достигне вредност 10.

______________________________________________________________________________________________________

Дожд, грмежи, ветер – намалени температури од денес во Македонија

Променливо облачано, пороен дожд, грмежи и засилен ветер најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи до петок.

______________________________________________________________________________________________________

Неделна анализа – Дестабилизација на времето веќе од утре, од петок повторно многу топло

Во Македонија во понеделник ке биде претежно сончево, топло и ветровито. Попладне продор на посвежа влажна воздушна маса која во северените, северозападните и североисточните предели ке донесе врнежи од дожд.

______________________________________________________________________________________________________

Време: Ќе дува ветар – 33°C. Ув индекс 8.

На Балканот во вторник ке биде претежно сончево и ветровито. Силен ветар ке дува на Јадранското море и јадранското приморје и во Егејското море. Најстуден балкански главен град ке биде Љубљана со 25°C, а најтопол Подгорица со 36°C. Во Македонија во втроник ке биде претежно сончево, ветровито и посвежо. Ке дува засилен северозападен и северен […]

______________________________________________________________________________________________________

6 Начини да ја победите горештината

Високите температури се составен дел од летото. Бидејќи честопати се наоѓате во ситуација да не знаете што со себе и како да се разладите, ви предлагаме и ви препорачуваме неколку начини со кои ќе се чувствувате посвежо и подобро.

______________________________________________________________________________________________________

Утре ќе биде пекол – дури од понеделник мал пад на температурите

Македонија утре ке го има најтоплиот ден во оваа година. Се очекуваат екстремно високи температури кои ке се движат од 31°C до 42°C, и висока вредност на ув индексот 10.

______________________________________________________________________________________________________

Заштитете се себе си и срцето од пеколните темератури

Доколку забележите појава на грчеви во мускулите, гадење и повраќање, главоболка, вртоглавица, раздразливост, телесна температура над 40 степени, тогаш вие сте изложени на ризик од настанување на кардиоваскуларни проблеми.

______________________________________________________________________________________________________

Светот гори !! мапа

  Оваа фотографија ги прикажува температурите во светот. Снимката е за денешниот ден и јасно се гледа кои делови од светот се зафатени со топлотниот бран.

______________________________________________________________________________________________________

Алерт 1 – Македонија е во жолтата топлотна фаза – лекарите на готовс

Министерството за здравство алармира – утре се очекува топлотен бран со ниво на алерт 1, односно жолтата фаза – подготвеност. Во оваа ,,жолта,, фаза веќе постои потенцијална опасност по здравјето на луѓето.

______________________________________________________________________________________________________

Подготвени ли сте за пеколни 40 степени?

Под влијание на жешка воздушна маса која доаѓа од Африка, не очекуваат пеколни температури и тешко време.

______________________________________________________________________________________________________

Време: Од понеделник нов топлотен бран и температури до 40 степени

Здивнете викендов – од понеделник најавен нов топлотен бран. Според метереолозите викендов не очекуваат високи температури, ќе бие сончево и многу топло, со услови за дожд во јужните делови од државата.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1