Tag Archives: turisti

Туристи не ја крадете плажата!

Од ситни предмети па се до живи пингвини, туристите си одат дома со разноразни необични „сувенири“ , што страшно ги лути локалните жители.

______________________________________________________________________________________________________

Од смртоносни вируси дерман да се немало – Нов вирус нападна туристи

Американскиот сојузен центар за надзор и спречување на болести предупреди дека е можно околу 10.000 луѓе да биле во контакт со смртоносниот хантавирус во националниот парк Јосемити во Калифорнија.

______________________________________________________________________________________________________

ПАЛМА ДЕ МАЈОРКА – ВРБА ДЕ ПРЕТОРКА – Претор се заборава

Една од домашните туристички дестинации кои секогаш ни се на дофат на рака, а се поретко навратуваме, е преспанското туристичко место Претор.

______________________________________________________________________________________________________

За на одмор нема штедење – сме им оставиле на Грците 550 милиони евра

„Граѓаните на ФИРОМ од почетокот на 2012 година, во Грција вкупно потрошиле 550.000.000 евра и со тоа се најдобри туристи за оваа година“

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Туристи крадат по трговските центри – снимени на камера

Овој пат снимката фати Бугари, а претходно беа фатени и Кинези како крадат по големите хрватски супермаркети. Сите воглавно имаат разгранета мрежа и се добро организирани.

______________________________________________________________________________________________________

Двајца туристи исчезнаа во водите на Црн Дрим

Двајца странски државјани исчезнале во водите на реката Црн Дрим во Албанија во близина на границата со Македонија откако претходно влегле во реката да се разладат.

______________________________________________________________________________________________________

Во Хрватска ако си домашен една цена ако си странец цалензи дупло

Граѓанка од Хрватска на 25 години заминала да живее во Германија, во Дизелдорф, каде што се омажила. Кога дошла на одмор на Јадранско море се изненадила од гостопримливоста.

______________________________________________________________________________________________________

НАЈНОВО – Бомба екслодира на аеродромот во Бургас, Бугарија – најмалку 7 мртви туристи, тинејџери

Бомбаш активирал бомба во туристички автобус на паркингот на аеродромот во Бургас Бугарија. Убиени се најмалку тројца Израелски туристи, бројот на повредени се уште расте. Бугарските медиуми јавуваат дека загинатите се тинејџери.

______________________________________________________________________________________________________

Туристи исчезнале во Бугарија

  Двајца израелски туристи исчезнаа без трага на територијата на Бугарија. Полицијата е на нога, во потрагата се вклучени и полициски кучиња.

______________________________________________________________________________________________________

Без струја цело црногорско крајбрежје

Дел од Подгорица и целото црногорско крајбрежје останаа без струја денеска околу 15 часот. Причина е дефект во електричната мрежа поради преоптовареност, соопштија од црногорскиот електропреносен систем (CGES).

______________________________________________________________________________________________________

Македонците го преплавија албанското море

  Автор – Реџеп Ќамили / Од година во година албанското море станува се побарано за македонските граѓани. На самиот старт од оваа летна сезона, албанското крајбрежје е буквално преполно со македонски туристи.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1