Tag Archives: zivot

Две жени, еден маж и дванаесет деца, идеален брак без кавги и љубомора

Семејството на Агим Османи избегало од Косово пред 13 години и сега го сочинуваат 15 членови, дванаесет деца Агим и неговите две жени.

______________________________________________________________________________________________________

Стигна трејлерот за филмот за Лиз Тејлор (Видео)

  Животот на дивата Елизабет Тејлор бил полн со скандали и лични драми, затоа и сите имаат големи очекувања од филмот “Liz & Dick” кој ќе биде прикажан на 3. ноември.

______________________________________________________________________________________________________

Откриена нова планета со потенцијални услови за живот!

Европските астрономи откриле нова супер-Земја во орбитата околу ѕвездата Gilesе 163  во соѕвездието Dorado. Новооткриената планета го доби називот Gilesе 163c и се наоѓа во таканаречениот “зелен” појас, погоден за формирање вода на планетите, а со тоа и формирање на живот.

______________________________________________________________________________________________________

Сведоштво за стандардот во Индија преку смешни и бизарни слики

Кажуваат дека оваа земја тешко може да се опише со зборови. Се` повеќе се зборува дека Индија полека, но сигурно го зазема своето место на светската економска сцена како голем играч.

______________________________________________________________________________________________________

Научници вратија во живот геном на девојка од Сибир која починала пред 50.000 години

Меѓународен тим на научници, благодарение на неверојатните технолошки новитети, со помош на специфичен метод, со кој се умножувваат ДНК нишките, успеа да извлече геном од девојка од Сибир, која живеела пред 50.000 години и му припаѓала на неодамна откриениот вид на т.н. “Денисовански човек.”

______________________________________________________________________________________________________

И го спасил животот, па ја оженил – свадбата, на планината каде што ја спасил

Триесет годишната београѓанка Татјана Рашевич, и нејзиниот вереник, Ненад Подовач, кој е две години постар од неа, покажаа дека романтиката сеуште постои.

______________________________________________________________________________________________________

Една лекарска грешка чини живот

Докторите се луѓе, поради што и во нивната работа е дозволена човечка грешка. Но, во Македонија, за разлика од другите држави, проблемот се јавува кога таа грешка се прикрива и никој не превзема одговорност за изгубениот човечки живот.

______________________________________________________________________________________________________

Ова не сте го знаеле за животот во Иран! – Видео

Со оглед на тоа што западните медиуми го опишуваат Иран како држава во која нема индивидуална слобода, оние кои не знаат многу за оваа земја навистина може да се изненадат од забраните.

______________________________________________________________________________________________________

Како преживуваат албино луѓето во Африка? – Видео

Да си роден како албино, човек со пореметени пигменти на кожата, значи дека имате проблем со сонцето. Но, да се биде албино во Африка е уште потешко – поради многуте предрасуди. Еден германски лекар одлучи да им помогне на овие африкански “белци”, пишува Дојче Веле.

______________________________________________________________________________________________________

За што најчесто се нервираме?

Во денешно време, сите имаме брзо темпо на живеење, кое е наметнато од модернизацијата на овој век, поради што стресот на кој што секојдневно сме изложени е нормална појава.

______________________________________________________________________________________________________

Мелбурн најпосакуван град за живеење – Белград на 99 место, Скопје го нема на листата

Овогодинешната титула за најпосакуван град за живеење на светот ја зема Мелбурн. Веќе втора година по ред овој град важи за најомилениот во светот. На второ место е Виена, а на трето Ванкувер, покажала анкетата која што ја спровел”Economist Intelligence Unit” (EIU).

______________________________________________________________________________________________________

Била една од најуспешните бизнис жени, а мажот ја тепал 20 години –боледува од рак – животот нема реприза порачува

Расплакана, раката и се тресе додека го пие кафето, Драгана ја започнува својата приказна. Жените жртви на семејно насилство минуваат низ пекол.  Со години се надеваат на подобро утре, на промена. Приказната на оваа 65 годишна жена е потресна. Жени со вакви приказни има и во Македонија. Животот нема реприза – не трпете семејно насилство […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео/ Фото: Жена со две глави – сијамските близначки возат кола и студираат – живеат нормален живот

Сијамските близначки Ебигејл и Британи и покрај лошите прогнози на лекарите 22 години живеат нормален живот.

______________________________________________________________________________________________________

Менувањето на пасвордите на Епл поради безбедносни причини исклучиво ќе се прават само онлајн

Епл објави дека привремено ќе го промени начинот на кој што нивните корисници ќе можат да ги променат нивните IP пасворди.

______________________________________________________________________________________________________

Хакер му го украл цел он лајн живот – сите профили, е-маил, пасворди

Тие му ја преземаа неговата Твитер сметка, му ја исчистиле Гугл сметката како и инбоксот во Gmail. Неговиот Iphone, iPad и MacBook биле целосно исчистени.

______________________________________________________________________________________________________

Сирак во туѓо семејство – го буделе во 3 наутро да оди на нива, а нивните деца спиеле

,,Би работел ден и ноќ за да ги исплатам долговите. Највредно во животот ми е моето достоинство, горд сум што сам успеав да се изградам. Но, многу рани останаа,,

______________________________________________________________________________________________________

Добил пет милиони долари да го прoучува животот по смртта

Фондацијата Џон Темлтон, му додели на Џон Мартин Фишер, професорот по филозофија на Универзитетот Риверсајд во Калифорнија, пет милиони долари донација, за да во наредните три години, истражува и предава само на една тема – животот по смртта.

______________________________________________________________________________________________________

Колку пари би ви требале за да живеете како Бетмен?

Доколку Бетмен беше вистинска личност, за да го води неговиот животен стил би му требале 682.450.750 долари. 

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1