Archive | Црна хроника RSS feed for this section

Багер прегази работник во Дрисла – загинал на самото место

Како што инофрмира МВР, Авдиљ загинал на лице место откако го прегазил багер за депонирање отпад 46 годишниот Авдиљ Б. утро околу 9:30 часот загинал на депонијата Дрисла. Како што инофрмира МВР, Авдиљ загинал на лице место откако го прегазил багер за депонирање отпад. Полициски екипи веднаш излегле на терен за да извршат увид. Телото […]

______________________________________________________________________________________________________

Каменуван автобус на ЈСП – повредена девојка

27 годишна скопјанка Р.С. е повредена вчера вечер, кога група малолетници го каменувале автобусот со број 67 сопственот на ЈСП „Скопје“, кој сообраќал кон селото Зелениково. Инцидентот се случил на автобуската постојка кај населбата Пинтија. Во еден момент, камења удриле во прозорите од автобусот, а од скршените прозори, парчињата стакло ја повредиле Р.С. се здобила […]

______________________________________________________________________________________________________

4 лица меѓу кои и 19 год момче повредени во сообраќајката кај Мавровка

Четири лица се здобиле со телесни повреди при судар на два автомобили кај трговскиот центар Мавровка. Министерството за внатрешни работи соопшти дека вчера, околу 14.30 часот, на булеварот Гоце Делчев, во близина на Мавровка се судриле “голф“ и “бмв“. Со “Голф“-от управувал 19-годишниот Б.Б., а сопатици биле 24-годишниот А.Л. и 29-годишниот Н.Ј. “Бмв“-то го возел […]

______________________________________________________________________________________________________

Тешка сообраќајка на Партизанска – Пожарникари ги сечеле колите за да ги извадат повредените

Тешка сообраќајна ноќеска во карпош 3 во Скопје. Директен судар на два автомобили од кои едниот минал нјверојатно на црвено. Несреќа се случила околу 12:30 часот на булеварот Партизанска на семафорите до бензинската станица во Карпош 3. Од силниот удар возилата се тумбале, а имало и повредени кои биле заглавени во смачканите автомобили. Реагирале и […]

______________________________________________________________________________________________________

Тешка сообраќајка на Партизанска во Карпош 3 вечерва (Фото)

Тешка сообраќајна несреќа се случила пред 20 сетина минути околу 12:30 часот на булеварот Партизанска. Сообраќајката се случила на семафорите до бензинската станица во Карпош 3. Според очевидците има и повредени, а за да бидат извадени од автомобилите морало да интервенираат и пожарникари кои ги сечеле автомобилите за да стасаат до повредените. До несреќата дошло кога […]

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Сообраќајка кај Мавровка

Тешка сообраќајка се случи вечерва кај трговскиот центар Мавровка. Засега нема информации дали во сообраќајката има повредени, а според фотографиите може да се види дека предизвикана е сериозна материјална штета. Фото – Сител

______________________________________________________________________________________________________

5 килограми марихуана фатени на Табановце (Видео)

Министерството за внатрешни работи во соработка со Царинската управа пресекоа меѓународен канал за криумчарење наркотици кон западноевропските земји. При акцијата приведен е 22-годишен македонски државјанин од село Студеничани, а запленети се пет килограми високо квалитетна марихуана која требало да ја пренесе од Македонија во Австрија.

______________________________________________________________________________________________________

Пожар во Рамстор во Скопје

Пожар вечерва ги вознемирил посетителите на трговскиот центар Рамостор. За среќа нема повредени, а причинета е само материјална штета во сендвичарата.

______________________________________________________________________________________________________

Лихвар го тужел должникот на суд – си доби кривична за лихварство

Дваесет и осум годишниот С.А. од с. Черкезе, Куманово поднел тужба и кривична пријава против О.Ј. до Основниот суд Куманово, затоа што не му ги врател парите кои со лихварство му ги позајмил. Тоа било шанса полицијата да утврди дека пријавениот врши незаконски дејствија и да поднесе пријава против него. Во текот на септември 2009 […]

______________________________________________________________________________________________________

Самоубиство во Кисела Вода – Жена скокнала од зграда

Засега непозната жена се фрлила од покрив на кула во скопската населба Кисела Вода. Како што инфромира полицијата, самоубиството се случило пред нешето повеќе од половина час на улицата Доситеј Обрадовиќ. Засега нема информации за идентитетот на жената која починала на лице место, ниту пак за околностите во кои се случило самоубиството. Полициски екипи се […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонка ограбила црква на Златибор, тврди српската полиција

Полицијата на Златибор уапси државјанка на Македонија З.Т. (44) од Охрид поради сомневање дека од црква украла предмети во вредност од околу 60.000 динари, јави Танјуг. Според полицијата, З.Т. од храмот Свето Преображение отуѓила Евангелие, икона, крст, сатенски прекривки, лажица за причест и кутија за темјан. Осомничената била сместена во хотел на Златибор во чија […]

______________________________________________________________________________________________________

Кичевчанец си направил фалс 500 евра и пробал да ги смени

Во текот на декември 2012 година, во продавница во с.Црвивци, дваесет и седум годишниот Ш.Б. од Кичево, побарал од вработената да му размени банкнота во апоен од 500 евра. По извршеното вештачење е утврдено дека се работи за фалсификат. ПС Кичево поднесе кривична пријава против Ш.Б.(27) од Кичево за сторено кривично дело „фалсификување пари“

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Несреќа во Тетово – Југо пропадна во дупка

Во необезбедена дупка, градена за непозната намена во централното градско подрачје на Тетово, денес нешто по 13 часот пропаднало патничко возило „југо-65“ со тетовска регистрација, пишува Утрински весник.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Го снимала камерата додека крадел по црквите

Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски за Курир вели дека и претходните грабежи во црквите упатувале на исти траги и ист начин на извршување на кривичното дело, што споредено во трагитеод црквата „Св.Богородица“-Каменско и снимката од видео надзорот само потврдиле дека се работи за истиот човек. Се работи за 43-годишниот Трајче Б. кој е фатен […]

______________________________________________________________________________________________________

Тројца скопјани претепале полицајци во Чаир

Вчера на улицата „Цветан Димов“, скопјаните А.У.(37), А.З.(20) и А.Б.(46) физички нападнале двајца полицајци, удирајќи ги со тупаници и влечејќи ги за униформите.

______________________________________________________________________________________________________

Кратово: Пијан наставник претепал 13 годишно дете

Наставник кој бил во алкохолизирана состојба претепал 13 годишен ученик од основното училиште “Кочо Рацин“во Кратово На 08.02.2013 година околу 12,00 часот во Кратово во дворот од ОУ„Кочо Рацин“, пред спортската сала додека четири малолетни ученици од наведеното училиште по завршување на часот по физичко воспитување, си играле, односно фрлале топки од снег, во еден […]

______________________________________________________________________________________________________

Драма во куќата на Срѓан Керим – Маскирани крадци ја исклучиле струјата и се обиделе да го ограбат

Министерството за внатрешни работи соопшти дека во домот на Срѓан Керим, пет минути пред полноќ се одвивала вистинска драма.

______________________________________________________________________________________________________

Скопјанец се самозапали – пламенот ги фатил и жената и децата

Скопјанец сакал да се самозапали, но притоа предизвикал пожар во кој со повреди се здобиле и неговата жена и двете малолетни деца. Причините кои довеле до обид да си го одземе животот, според полицијата била расправија меѓу двајцата сопружници. 

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1