Archive | Црна хроника RSS feed for this section

Тепачка кај Буњаковец во Скопје, еден полицаец повреден

Жестока групна тепачка имало вчера кај трговскиот центар Буњаковец во Скопје, во која биле користени безбол-палки и други предмети, а при интервенцијата на полицијата бил повреден и еден полицаец, јавува Мкд.мк.

______________________________________________________________________________________________________

Група од 30 лица веела албански знамиња и претепала неколку деца во Ченто

Група од триесетина лица претепале момчиња од македонска националност на последната автобуска станица број 45 на улицата Антон Попов во населба Ченто.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Огромното албанско знаме во Тетово симнато

  Околу 05:00 часот, додека двајца полицајци го обезбедувале центарот за култура Иљо Антески Смок во Тетово, каде пред неколку дена беше истакнато огромно албанско знаме виделе млад човек како бега од објектот, а подоцна забележале дека тој успеал да го симне огромното знаме.

______________________________________________________________________________________________________

Попладнево во Чаир запалено македонското знаме од поголема група

  Пред еден час, околу 15 часот и 30 минути на улицата „Христијан Тодоровски Карпош“ после паркот Чаир, е запалено македонско знаме.

______________________________________________________________________________________________________

Полицијата во Скопје секој ден добива по 600 пријави

Центарот за известување и командување (ЦИК) при СВР Скопје секој ден од 7 до 19 часот на телефонот 192 добива по 500 до 650 пријави по разни основи, додека во ноќните смени од 19 до 7 по 200 до 300 или вкупно, во текот на едно деноноќие, постапува по 700 до 850 пријави по разни […]

______________________________________________________________________________________________________

Застрелано момче во Струга

Дваесет и петгодишното момче М.М. од Струга вчера попладне е застрелано со огнено оружје во левото рамо.

______________________________________________________________________________________________________

Тело во распаѓање најдено во Тетово

Безживотно тело на непознат маж во поодмината фаза на распаѓање било пронајдено денеска, околу 14 часот под скалите за текстилните фабрики, сместени во недовршената сала на спортскиот центар во Тетово, изјавил за Дневник портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифовски.

______________________________________________________________________________________________________

Украле радијатори од градинка

  Радијатори вредни 10 илјади евра се украдени од градинка во изградба во скопската населба Ново Лисиче, информираат од МВР.Кражбата е пријавена во вторникот во 12:55 часот во полициската станица Аеродром.

______________________________________________________________________________________________________

Пријавила дека мажот и е убиен пет дена по смртта

Тетовка пријавила во полиција дека мажот ~ е убиен, по пет дена откако тој починал во скопскиот Ургентен центар пишува Дневник.

______________________________________________________________________________________________________

Се проширува полициската акција „Керозин“

Полицијата ќе ја проширува кривичната пријава и ќе се прават дополнителни контроли, по што ќе се утврдува и направената штета, во рамки на акцијата „Керозин“ во која беа приведени девет лица од Неготино осомничени за неисполнување обврски од склучени договори за јавни набавки, транспорт и испорака на нафта за греење на набавувачите, кои најчесто биле […]

______________________________________________________________________________________________________

19 год девојка гола се фрлила од зграда во Тетово

19 годишна девојка ноќеска од засега непознати причини без парче облека на себе се фрлила од четвртиот кат од една зграда во Тетово, пишува нет прес.

______________________________________________________________________________________________________

Уапсен скопјанецот кој го претепа Кочо

Полицијата откри кој го претепа Кочо Андоновски лидерот на МААСО и неговиот пријател Марко Ковачевски.

______________________________________________________________________________________________________

Македонски брачен пар уапсен за шверц на сканк во Црна Гора

Црногорската полиција синоќа на граничниот премин Сукобин – Муричани (Црна Гора – Албанија) заплени 15,5 килограми дрогата сканк сокриени во автомобил „опел“ со македонски регистарски таблички, што го управувал македонскиот државјанин С.В. (33) кој патувал со неговата сопруга П.В. (30).

______________________________________________________________________________________________________

Кај Танушевци шверцувале сијалици – удриле во полициска кола во обид да избегаат

24.500 сијалици сместени во 250 пакети и 50 кутии цигари без маркица, се фатени во обид нелегално да бидат внесени во земјава, соопшти МВР.

______________________________________________________________________________________________________

Вработени краделе од куферите на аеродром – добија кривична и во притвор се

  СВР Скопје до јавното обвинителство поднесе кривична пријава против А.В.(54), Б.Т.(40), С.С.(47) тројцата по занимање ракувачи на аеродромска опрема и И.Ф.(40) обезбедувач, сите од Скопје, вработени во ТАВ – Аеродром “Александар Велики“, поради основано сомнение дека сториле две кривични дела – “тешка кражба“, со што се стекнале со противправна имотна корист од 410.000 денари.

______________________________________________________________________________________________________

Деца пронашле човечки скелет во Валандово

Деца пронашле човечки скелет додека си играле во атарот на селото Мрвинци, Валандово на местото викано Авлиите, пишува пресс24.

______________________________________________________________________________________________________

Три малолетни девојчиња исчезнаа во Скопје – едното 8 годинки

Вчера  околу 18 часот во полицијата на Бит Пазар, мајката И.Р.(1972) од Скопје, пријавила дека на 09.11.2012 година во 2 часот, од дома во непознат правец се оддалечила нејзината малолетна ќерка И.Л.(1997) од Скопје.

______________________________________________________________________________________________________

Кај старата железничка станица пронајден труп на тинејџер

  Полицијата соопшти дека вчера во утринските часови на паркинг просторот пред урнатините кај старата железничка станица е пронајдено безживотното тело на А.Ф роден 1995 година од Скопје.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1