Archive | Живот RSS feed for this section

Работодавец им дал на вработените по 7.500 долари за одмор

Извршниот директор на една американска компанија им понудил на своите вработени 7.500 долари за одмор, но под услов целосно да ги тргнат мислите од работата и да ги исклучат своите мобилни телефони, да не проверуваат мејлови и друштвени мрежи додека се на одмор.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Погледнете како татко си го успива своето дете со песна од „Металика“

Додека останатите родители на вечер пеат песни за ѕвезди и месечини, еден татко своето бебе го успива свирејќи ја песната „Nothing Else Matters“ од „Металика“.

______________________________________________________________________________________________________

Бесплатна апликација за ајфон открива рак на кожата?!

Мобилните телефони на многумина им користат само како часовник, на некои како роковник, па дури и телевизор, но овие апарати сега добија уште една намена.

______________________________________________________________________________________________________

Жените носеле долна облека уште пред 5 века!

Со досегашните истражувања се тврдеше дека долната облека потекнува од крајот на 18 век. Градниците од пред 100 години.

______________________________________________________________________________________________________

Од климата болат зглобовите, потскокнува срцето, а води и кон астма и бронхитис

Дури 50 проценти од болестите во затворени простории настануваат поради загадениот воздух, а во климите се насобираат бактерии, мувлата и габи кои предизвикуваат тешки инфекции.

______________________________________________________________________________________________________

ЦИА – Црни сценарија го чекаат светот

Ако продолжиме вака, за „подобро утре“ можеме само да сонуваме. До 2030 тата година светот нема да биде идеално место за живот, предвидува американската разузнавачка агенција ЦИА.

______________________________________________________________________________________________________

5 години се сакале на интернет – ова е нивната прва средба ВИДЕО

  Овој пар цели 5 години ,, водел љубов,, на далечина. Таа е од Тексас, тој од Тенеси.

______________________________________________________________________________________________________

Нова фобија – номофобија! Страв да не снема сигнал или батерија на мобилен

По низата бизарни фобии кои стануваат се попоуларни во светот, но и кај нас, се појави нова фобија. Номофобија.

______________________________________________________________________________________________________

Неверојатно – Без рака и без нога трча маратон 217 километри

Крис Мун ги загубил десната рака и нога во експлозија за време на надгледувањето на процесот на деминирање во Мозамбик во 1995 година, но само една година по несреќата, решил да учествува во лондонскиот маратон.

______________________________________________________________________________________________________

Дегустатор на чоколадо си дал отказ – добил зголемен шеќер

Ангус Кенеди бил најпознатиот британски дегустатор на чоколадо, а работата си ја вршел во удобна канцеларија во неговиот дом во Мејдстоун и за таа работа добивал плата од околу 3.000 евра.

______________________________________________________________________________________________________

Што во рестораните не е здраво – лед, сол и бибер …

Вработените во рестораните за брза храна одговраат на прашањето, што не треба да се конзумира, со цел да се подобри здраствената и хигиенската состојба кај сите нас.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Бесмрттноста не е повеќе мит – медуза се регенерира

  Во тропските води живее медузата Turritopsis nutricula. Обично медузите по размножувањето умираат, но медузата Turritopsis nutricula не само што не умира исто така и се саморегенерира, на тој начин се подмладува.

______________________________________________________________________________________________________

Анорексијата може да предизвика сериозни оштетувања на видот

Најново истражување покажало дека тешкото пореметување во исхраната, познато како анорексија, може да предизвика сериозни оштетувања на видот.

______________________________________________________________________________________________________

Заборавате каде сте паркирале? Нова апликација ќе ви помага

На секого барем еднаш му се случило да неможе да си го најде автомобилот на паркинг. Каде ли паркирав е често прашање.

______________________________________________________________________________________________________

Како изгледате, што сакате, циции или платиши– фирмите ќе знаат со еден клик – нова апликација/ Видео

Фирмите со еден клик ќе знаат кој сте, колку сте платиши или циции и ќе знаат како изгледате и дали сте проблематичен клиент. Сето тоа со новата апликација која е преставена како иднината во бизнисот.

______________________________________________________________________________________________________

Во иднина прво тестирање на гените, па после правење деца

Генетски код, освен здравствствени ќе може да ги открие и психолошките карактеристики на луѓето, а со тоа и колкави се шансите за добивање на здраво дете со тој партнер.

______________________________________________________________________________________________________

Раскинал со девојката – го лечече 70.000 луѓе

  На зелените хартии кои ги лепел низ цел Њујорк, покрај бројот на неговиот мобилен телефон, кратко пишувало: „Ако било кој сака да разговара за било што, нека ми се јави…Еден осамен тип.“ И, почнале да се јавуваат.

______________________________________________________________________________________________________

Мажите на секс помислуваат само 19 пати на ден

Најновите истражувања покажале дека мажите на секс мислат 19 пати во текот на денот.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1