Archive | Македонија RSS feed for this section

Воз удри во камион на „Гранит“

Возот кој сообраќал на релација Гевгелија – Скопје утрово околу 10 часот и 45 минути удрил во товарно моторно возило сопственост на АД „Гранит“ при што едно лице загина, информираат од МВР.

______________________________________________________________________________________________________

Малолетно момче силувано во Кочани

Петнаесет годишно дете од Кочани е жртва на силување што го извршил неговиот сосед. Откако претходно го повикал да му продаде мобилен телефон ја затворил вратата, му ги турнал панталоните и го извршил грозоморниот чин.

______________________________________________________________________________________________________

Вработена во СВР Прилеп земала мито за изработка на патни исправи

500 евра била сумата за која прилепчани можеле да добијат патна исправа. Вработена во управните служби на СВР Прилеп е приведена под сомневање дека земала мито за изработка на патни исправи и лични карти преку ред.

______________________________________________________________________________________________________

Пакистанец загина во страотна сообраќајна несреќа на автопатот Велес – Куманово

Едно лице загина, а тројца се повредени во сообраќајната несреќа што утрово се случи на автопатот Велес – Куманово,кај клучката кон аеродромот „Александар Велики“.

______________________________________________________________________________________________________

Еко пак доби дозвола за отстранување на безопасен отпад

Еко-Пак Хит  е непрофитна компанија која се занимава со управување на отпадот од амбалажата. Оваа фирма сега и официјално доби и лиценца за постапување со отпад од пакување.

______________________________________________________________________________________________________

Ова е девојката што исчезна – пријавете ако сте ја виделе

Шеснаесет годишната Уснија Саит вчера излегла од домот во Шутка, околу 20 часот и 30 минути, Оттогаш глувонемата девојка не се вратила дома. 

______________________________________________________________________________________________________

Ќе се вработуваат 500 луѓе за сезонска работа – плаќа државата

Од идниот месец Агенцијата за вработување ќе ангажира околу 500 лица како сезонски работници, а плата ќе им дава Владата, односно трошоците ќе ги сноси Агенцијата за вработување..

______________________________________________________________________________________________________

,,Ајс Бар,, караван во Македонија

  Поставен во подвижен „замрзнат“ камион на површина од 30м2, низ Македонија ќе кружи ,, Ајс Бар,, на Nestlé.

______________________________________________________________________________________________________

Иселеник од Австралија истумба ,,Ферари,, во Битола

Собраќајна несреќа на патот Битола-Ниже Поле. Се истумбал иселеник од Австралија со лусузен автомобил „Ферари 360“ со англиски регистерски таблички, јави Канал 5.

______________________________________________________________________________________________________

Зголемен бројот на мажите во Македонија жртви на семејно насилство

Зголемен бројот на пријави од жртви на семејно насилство, но во случајов станува збор за мажи. Дури 62 мажи пријавиле дека биле малтретирани од своите сопруги.

______________________________________________________________________________________________________

Пожарот во кој изгоре село Патетино подметнат од инает

Според првичните информации од МВР, човек го подметнал пожарот во селото Патетино. Изгореа 30 сетина куќи, а огнот се прошири и до Свети Николе и Пробиштип.

______________________________________________________________________________________________________

Без вода делови од Центар и Дебар Маало

Улици во Дебар Маало и во центар ќе бидат исклучени од мрежата за водоснабдување, соопшти регионалниот центар за управување со кризи за Скопје

______________________________________________________________________________________________________

Во Македонија се родија Сијамски близнаци – преживеало само едното

За прв пат во Македонија се родија сијамски близнаци. Едното е живо, но другото бебенце било мртво уште во утробата на мајката, пренесува Сител.

______________________________________________________________________________________________________

Татко и син спиеле на 3,6 килограми ТНТ

Кривична пријава за 86 годишниот Б.Ц. и неговиот 43 годишен син, и двајцата од Виница, поднесе тамошната полиција поради недозволено држење оружје или распрскувачки материи.

______________________________________________________________________________________________________

Деветнаесет годишна девојка силувана во Радовиш

Во куќата на својата сестра 34 годишен радовишанец силувал 19 годишна девојка од селото Тополница.

______________________________________________________________________________________________________

Пет компании во трката за набавка на 150 полициски возила

Министерството за внатрешни работи јавно ги отвори понудите по повторениот оглас за доделување на договор за јавна набавка на 150 полициски моторни возила во полициска изведба.

______________________________________________________________________________________________________

Половина „Аеродром“ без струја

Населбата Аеродром во Скопје во моментов остана без електрично напојување.

______________________________________________________________________________________________________

На земјиштето од касарната „Илинден“ ќе се градат станбени објекти

Станбени згради, деловни објекти, здравствени установи се само дел од објектите кои општината Карпош планира да се градат во северниот дел од касарната „Илинден“ во Скопје.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1