Archive | Свет RSS feed for this section

Брука новинарска – Австриски весник лажирал слика од Сирија

Најголемиот австриски весник ,,The Kronen Zeitung,, кој го читаат три милиони луѓе овјавил фотографија од Сирија на насловната страница.

______________________________________________________________________________________________________

„Гаспром“ најпрофитабилна компанија во светот

Рускиот гигант во секторот за гас „Гаспром“ е најпрофитабилна компанија на светот според резултатите кои што ги објави американското издание Форбс за 2011 година.

______________________________________________________________________________________________________

Што останува по Олимпијадата?

Олимписките игри веќе одамна не го означуваат само спортското натпреварување. Градовите или религиите, во кои истите се одржуваат, често донеле и социјални и господарски бенефит. Но, понекогаш по Олимпијадата не останува нешто позначително.

______________________________________________________________________________________________________

Еболата се врати! 14 мртви во Уганда – Видео

Пациентите ги напуштат болницата во западниот дел на Уганда, откако е потврдена смртта на 14 лица од ебола во земјата, пренесува Гардијан

______________________________________________________________________________________________________

Руски панкерки во суд зошто ги критикуваа Путин и црквата

На членките на панк-бендот „Pussy Riot“ им се закануа седумгодишна затворска казна поради нивниот настап во московска црква на кој молеа и пееја за крај на политичката кариера на рускиот престедател Владимир Путин.

______________________________________________________________________________________________________

Бронзениот олимписки медал не вреди ни 5 пари !!!!

Да се освои медал на Олимписките игри, макар и оној со најмал сјај, бронзата, е нешто што е од непроценлива вредност за секој спортист. Но, по се изгледа освен емотивноста на моментот, во пазарна смисла, ваквиот предмет не вреди многу на светскиот пазар. Вредноста на бронзениот медал е ни повеќе ни помалку, туку точно три […]

______________________________________________________________________________________________________

Лондонската полиција ги загуби клучевите од Вембли, безбедноста не е загрозена, барем така тврди Скотланд Јард

Лондонската полиција ги загубила комплет клучевите од Вембли, еден од стадионите на кој се одржува турнирот во женски и машки фудбал. Сепак безбедноста не е загрозена барем така тврдат полициските служби.

______________________________________________________________________________________________________

2 момчиња застрелани на Крит зошто снимале пожар со мобилен

  Две момчиња на возраст од 24 и 35 години биле застрелани денеска во Хераклион на Крит.

______________________________________________________________________________________________________

Ова е човекот кој што го воодушеви светот – режисерот на олимпискиот спектакл

Дени Бојлл го воодушеви светот со спектакуларното отворање на Олимписките игри. Бојл (55) најпрвин го сметаа за необичен избор за свеченоста со која Британија се претстави пред светот и го одреди тонот на Олимписките игри.

______________________________________________________________________________________________________

Референдумот во Романија најверојатно невалиден – Басеску „се спаси“

Романскиот претседател Трајан Басеску најверојатно го „преживеа“ денешниот референдум.

______________________________________________________________________________________________________

Никој не знае која е жената која се прошета на Олимпијада – Индијците протестираат

Индиската делегација на Олимписките игри во Лондон упати официјална жалба до организаторите бидејќи додека нивната делегација излезе на стадионот на церемонијата по повод отварањето на игрите со нив – веднаш до знаменосецот се прошета и жена во црвено која не е дел од делегацијата.

______________________________________________________________________________________________________

Романците преку референдум ја кројат судбината на Басеску

Повеќе од 18,3 милиони Ромаци денеска имаат можност  да се изјаснат преку референдум и да ја одлучат дали Трајан Басеску ќе замине од претседателската функција.

______________________________________________________________________________________________________

Безбедни сме! Со најновите научни откритија ќе може да се предвидат земјотресите!

Тим составен од руски научници и НАСА сметаат дека го пронашле начинот на кој може да се предвидат земјотресите.

______________________________________________________________________________________________________

Олимпискиот шампион во велосипедизам се повреди на трката – во болница е

Швајцарскиот велосипедист Фабијан Канчелара, олимпискиот шампион на хронемтарската трка, е префрлен во болница во Олимпиското село поради повреда добиена од падот на денешната друмска трка.

______________________________________________________________________________________________________

Кладилниците враќаат пари – невозможно било да се погоди кој ќе го запали олимпискиот оган

Совршено чуваната тајна за тоа кој ќе го запали олимпискиот оган на свеченото отворање на Олимписките игри во Лондон, ги изненади дури и кладилниците во Британија.

______________________________________________________________________________________________________

Нови двајца пациенти излечени од Сида

Двајца пациенти кои истовремено боледувале и од сида и од рак, биле целосно излечени од ХИВ вирусот, откако примиле трансплантација на коскената срж.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Ова е човекот кој што слета облечен како кралицата на отворањето на ОИ

Гери Конери човекот кој што во јавноста е познат по скокот од хеликоптер во „брдмен“ одело и кој што слета без падобран, ја одглуми вчера британската кралица Елизабет втора, за време на отворањето на олимписките игри во Лондон.

______________________________________________________________________________________________________

Над 80 убиени и 80.000 раселени во Мјанмар, ОН бара истрага

Последните насилство во државата Ракајн беше силувањето на тамошна жена која била Будист, од страна на тројца Муслимани. На 3-ти јуни пак, засега неидентификуван извршител уби 10 Муслимани.  

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1