Archive | Свет RSS feed for this section

Воздухоплоството не ве штити ова можеа да се бомби – Авион фрлил 1000 мечиња со со овој напис во Белорусија

Двајца високи воени команданти во Белорусија се отпуштени зошто потфрлиле да спречат влегување во воздушниот простор на Белорусија на авион кои исфрли навредувачка пропаганда со која се потсмеваат на безбедноста која ја пружа армијата.

______________________________________________________________________________________________________

По птичји и свински нов грип од фоки- опасен за луѓето! (Видео)

Вирусот Х3Н8 уште од минатата година е поврзан со поморот на фоки во Нова Англија. Според новите сознанија, можно е вирусот да мутирал од вид на грип кој кружи меѓу птиците.

______________________________________________________________________________________________________

Светските знаменитости се накривуваат?

Античкиот Колосеум во Рим, место каде гладијаторите се бореле за нивните животи, се накриви на јужната страна за 40 сантиметри.

______________________________________________________________________________________________________

Видео Обама сам на себе си донирал 5.000 долари за кампања

На YouTube осамна снимка пуштена од кабинетот на американскиот претседател Обама на која се прикажува како тој донира 5.000 долари – сума која е федерален максимум по човек.

______________________________________________________________________________________________________

Како да изгубиш 6 милијарди за 48 часа – овој богаташ сега знае како

Еике Батиста, рударски и нафтен магнат, доживеа рекордна загуба по падот на вредноста на неговите акции на корпорацијата “ебх груп” . Живот на Батиста бил како филм, се збогатил за време на “златна треска”, неговата сопруга е Плејбој зајчица.

______________________________________________________________________________________________________

Мајкл Фелпс со 19 медали, најуспешен во историјата на ОИ

Иако не е во најдобра форма, пливачот кој ги брани боите на САД, Мајкл Фелпс, успеа да собере најмногу медали во историјата на Олимписките игри (ОИ).

______________________________________________________________________________________________________

Паника и евакуација – лажна закана за бомба во Американската амбасада во Осло

Претпладневна узбуна во Осло. Американската амбасада во главниот град на Норвешка денеска извести за закана со бомба. Евакуацијата започна во 11.22ч кога жителите на околните згради беа замолени да се оддалечат од местото.

______________________________________________________________________________________________________

Обновено: Yahoo падна – никој неможеше да си отвори email (Видео)

  Емаил сервисот Yahoo падна. При инсталација на нивните нови правила за приватност сервисот се соочува со сериозни проблеми бидејќи email корисниците низ целиот свет неможea да пристапат до своите маилови.

______________________________________________________________________________________________________

Брука новинарска – Австриски весник лажирал слика од Сирија

Најголемиот австриски весник ,,The Kronen Zeitung,, кој го читаат три милиони луѓе овјавил фотографија од Сирија на насловната страница.

______________________________________________________________________________________________________

„Гаспром“ најпрофитабилна компанија во светот

Рускиот гигант во секторот за гас „Гаспром“ е најпрофитабилна компанија на светот според резултатите кои што ги објави американското издание Форбс за 2011 година.

______________________________________________________________________________________________________

Што останува по Олимпијадата?

Олимписките игри веќе одамна не го означуваат само спортското натпреварување. Градовите или религиите, во кои истите се одржуваат, често донеле и социјални и господарски бенефит. Но, понекогаш по Олимпијадата не останува нешто позначително.

______________________________________________________________________________________________________

Еболата се врати! 14 мртви во Уганда – Видео

Пациентите ги напуштат болницата во западниот дел на Уганда, откако е потврдена смртта на 14 лица од ебола во земјата, пренесува Гардијан

______________________________________________________________________________________________________

Руски панкерки во суд зошто ги критикуваа Путин и црквата

На членките на панк-бендот „Pussy Riot“ им се закануа седумгодишна затворска казна поради нивниот настап во московска црква на кој молеа и пееја за крај на политичката кариера на рускиот престедател Владимир Путин.

______________________________________________________________________________________________________

Бронзениот олимписки медал не вреди ни 5 пари !!!!

Да се освои медал на Олимписките игри, макар и оној со најмал сјај, бронзата, е нешто што е од непроценлива вредност за секој спортист. Но, по се изгледа освен емотивноста на моментот, во пазарна смисла, ваквиот предмет не вреди многу на светскиот пазар. Вредноста на бронзениот медал е ни повеќе ни помалку, туку точно три […]

______________________________________________________________________________________________________

Лондонската полиција ги загуби клучевите од Вембли, безбедноста не е загрозена, барем така тврди Скотланд Јард

Лондонската полиција ги загубила комплет клучевите од Вембли, еден од стадионите на кој се одржува турнирот во женски и машки фудбал. Сепак безбедноста не е загрозена барем така тврдат полициските служби.

______________________________________________________________________________________________________

2 момчиња застрелани на Крит зошто снимале пожар со мобилен

  Две момчиња на возраст од 24 и 35 години биле застрелани денеска во Хераклион на Крит.

______________________________________________________________________________________________________

Ова е човекот кој што го воодушеви светот – режисерот на олимпискиот спектакл

Дени Бојлл го воодушеви светот со спектакуларното отворање на Олимписките игри. Бојл (55) најпрвин го сметаа за необичен избор за свеченоста со која Британија се претстави пред светот и го одреди тонот на Олимписките игри.

______________________________________________________________________________________________________

Референдумот во Романија најверојатно невалиден – Басеску „се спаси“

Романскиот претседател Трајан Басеску најверојатно го „преживеа“ денешниот референдум.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1