Archive | Свет RSS feed for this section

Синот на Сталоне се предозирал со апчиња за болки

Синот на познатиот холивудски актер Силвестер Сталоне, Сејџ, кој минатиот петок беше пронајден мртов во својот стан, се претпоставува дека умрел од преголема конзумација на апчиња против болки.

______________________________________________________________________________________________________

Пронајдено 31 тело од патниците на траектот кој потона во Индискиот океан

Полицијата во Танзанија соопшти дека спасувачките екипи од немирните води спасиле 149 патници, од кои триесетина се странски туристи

______________________________________________________________________________________________________

Сириската слободна армија објави дека Асад е ранет

Турската телевизија Си-Ен-Ен Турк повикувајќи се на пост на твитер кој го ставил командантот на Сириската слободна армија, Ријад ал Асад, објави дека претседателот на Сирија е ранет во вооружените пресметки во Дамаск.

______________________________________________________________________________________________________

Семоќното апче не е мит – ABC откри – бизнисмени пијат Провигил, а се кријат / ВИДЕО

  Телевизијата Еј-Би-Си Њуз го тврди токму тоа. Според нив, станува збор за луѓе кои се тајно здружени и неверојатно  успешни благодарение на едно апченце наречено „Provigil“.

______________________________________________________________________________________________________

Нови 100 загинати во нападите во Сирија!

Европската унија мора да се подготви за хуманитарна криза во Сирија соопшти кипарското претседателство со Унијата.

______________________________________________________________________________________________________

Со „пиратерија“ против „пиратеријата“!?

Музичка агенција со крадена музика се борела за заштита на авторските права. Ќе мора да плати над 160 000 евра отштета.

______________________________________________________________________________________________________

Потона траект со 290 патници

Најмалки 24 лица загинаа, а десетици се водат како исчезнати кога траект од Танзанија со 290 патници потона во Индискиот океан, во близина на Занзибар.

______________________________________________________________________________________________________

Зетот на Башар ал Асад загина во самоубиствен напад во Дамаск

Зетот на сирискиот претседател Асеф Шавкат, еден од водечките безбедносни лица во земјата, е меѓу погинатите во денените самоубиствени бомбашки напади во Дамаск во кои загина и министерот за одбрана, јавуваат странските медиуми.

______________________________________________________________________________________________________

Опашка од глушец во сендвич од Мекдоналдс

По пријава на муштерии Санитерните инспектори во Чиле затворија еден ресторан на Мекдоналдс.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Баран за убиство украл авион, го смачкал возејќи се на пистата и се убил.

40 годишниот Brian Hedglin вработен во SkyWest Airlines вчера со пиштол минал крај обезбедувањето и скенерите на аеродромот во Јута, украл патнички авион и го возел низ пистата како да е играчка.

______________________________________________________________________________________________________

Џиновски леден брег се одвои од Гренланд – ВИДЕО

На 16 јули, џиновско ледено острово со величина од 120 квадртни километри се одвоил од ивицата на петермановиот глечер, еден од најголемите глечери на Гренланд.  

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Кинези направиле „град на духови“ со 850 солитери

Кинеската државна компанија “China International Trust and Investment Corporation” во Ангола направила огромен град со 850 солитери, 12 училишта и повеќе од 100 продавници.

______________________________________________________________________________________________________

Оваа технологија целосно ќе ја уништи приватноста на луѓето

Што сте јаделе, дали имате новчаник во вас па дури и тоа дали имате недозволени супстанции во урината е најновиот изум на Американците кои измислиле нови скенери кои без знаење на луѓето ќе им ги дадат овие податоци на цариниците. 

______________________________________________________________________________________________________

АЛАРМ – Буг во Skype – ви го праќа напишаното на погрешни луѓе

Внимавајте какви пораки испраќате се додека скајп не го реши проблемот !!!!

______________________________________________________________________________________________________

Видео: 7 год девојче паднало од 3 кат право во рацете на спасителот

  Седум годишната Keyla McCree од Њујорк успеала да се качи на надворешниот дел од климата крај прозорот сакала да влезе во другиот прозор но се лизнала и паднала.

______________________________________________________________________________________________________

Во наредното столетие земјата ќе оствари контакт со вонземјани

Научниците предупредуваат дека за помалку од сто години ќе оствариме контакт со вонземјани. Сепак велат доколку биде откриен вонземски облик на живот, веројатно ќе бидат потребни децении за да може да се воспостави контакт со Земјата преку радио или ласер.

______________________________________________________________________________________________________

Одобрен лек против ХИВ

Америкаснката агенција за лекови и храна го одобри новиот лек „Truvada“ кој е наменет за превенција од ХИВ висрусот.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Гори 42 – катен облакодер во Истанбул

Гори облакодер од 42 ката во турскиот град Истанбул. Билансот на жртвите се уште не е потврден, но локалните медиуми говорат дека се уште има заробени луѓе во објектот.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1