Tag Archives: prilep

„Срамота е да пријавите“ – Мајката од Прилеп знаела дека таткото ги силува трите малолетни ќерки

Основното јавно обвинителство Прилеп донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 36-годишен жител на прилепско за кого постои основано сомнение дека сторил продолжени кривични дела – Силување на дете кое не наполнило 15 години од член 188 став 1, како и Родосквернавење од член 194 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Џип прегазил тројца граѓани во Прилеп за време на протестите

Тројца граѓани се сериозно повредени за време на протестот на СДСМ во Прилеп. Според очевидците џипот со огромна брзина минал низ толппата. Тие се прашуваат како полицијата го пропуштила бело теренско возило, за кое тврдат дека имало затемнети стакла.

______________________________________________________________________________________________________

Сообраќајка во Прилеп – се судрија автобус и автомобил (Фото)

Иако деновиве на медиумите постојано се говореше дека градските власти се комплетно подготвени за зимата сепак снегот кој денеска паѓаше во прилепско зададе потешкотии во сообраќајот како низ градските улици така и на излезите од градот.

______________________________________________________________________________________________________

Деветгодишно дете заедно со својот татко загинаа кај Прилеп

Во тешка сообраќајна несреќа, синоќа околу полноќ, загинаа деветгодишен син и татко од селото Кривогаштани на патот Прилеп – Крушево.

______________________________________________________________________________________________________

Кој моќен македонски крал е погребан кај Бонче? – археолозите забрзано истражуваат (Видео/Фото)

Веќе еден месец археолозите од Институтот за историја на уметноста и археологија од Скопје и од прилепскиот „Завод и музеј” го истражуваат археолошкиот локалитет „Павла Чука” кај прилепско Старо Бонче.

______________________________________________________________________________________________________

100 македонци измамени од туристичка агенција – управителката во притвор, на сметка и се слеале 120.000 евра

Нови 30 дена притвор доби управителката на туристичка агенција од Прилеп Јасмина Ј. Таа е притворена веќе еден месец, но притворот и е продолжен бидејќи судот мора да испраша 80 сведоци – оштетени граѓани, пишува Нова Македонија.

______________________________________________________________________________________________________

Прилепчани ќе уживаат во „Рајска Градина“ од ретки и егзотични птици

„Рајска градина“ со неколку видови егзотични птици сместени во соодветни кафези денеска беше отворена во Паркот на револуцијата во Прилеп.

______________________________________________________________________________________________________

Загина велосипедист на патот Прилеп – Битола

Прилепчанецот Димитрие им подлегна на повредите здобиени откако во него удри камионџија кој побегнал од местото на несреќата.

______________________________________________________________________________________________________

Фрлена бомба во дворот на директорот на затворот во Прилеп

Од експлозијата, повредени лица нема, а оштетени се фасадата на куќата и стакла на неколку прозорци и направен е кратер во тревникот пред куќата.

______________________________________________________________________________________________________

Сирак во туѓо семејство – го буделе во 3 наутро да оди на нива, а нивните деца спиеле

,,Би работел ден и ноќ за да ги исплатам долговите. Највредно во животот ми е моето достоинство, горд сум што сам успеав да се изградам. Но, многу рани останаа,,

______________________________________________________________________________________________________

Епидемија од овчи сипаници во Прилеп

Според податоците од Центарот за јавно здравје од почетокот на годинава до денес регистрирани се 786 заболени лица што е безмалку 20% од досега евидентираните околу 4.000 случаи на варичела во целата држава поради што во Прилеп е прогласена епидемија на овчи сипаници или варичела.

______________________________________________________________________________________________________

Вработена во СВР Прилеп земала мито за изработка на патни исправи

500 евра била сумата за која прилепчани можеле да добијат патна исправа. Вработена во управните служби на СВР Прилеп е приведена под сомневање дека земала мито за изработка на патни исправи и лични карти преку ред.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Фатен жив – Градоначалникот Маријан среде Прилеп пие Скопско

Иако Прилеп си ја има Прилепска пивара – еден од главните спонзори на прилепски Пиво фест и двигател на прилепската економија – Градоначалникот на Прилеп Марјан Ристески фатен жив како среде Прилеп си ,,пијуцка,, СКОПСКО ПИВО :)))))))

______________________________________________________________________________________________________

Пиво Фест: Џеј се тетеравеше на сцена, колнеше камермани и завиваше

  Настапот на Џеј Рамадановски на пиво фест во Прилеп предизвика многу негативни коментари на социјалните мрежи. Според оние кои биле дел од публиката настапот на Џеј бил ,,жива брука,,.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Пијани, шлогирани, се тркалаат по земја – Пиво Фест во Прилеп

Оваа фотографија кружи на социјалната мрежа фејсбук. На неа млади посетители на Пиво фест буквално се исполегнати по земја, алкохолизирани, не знаат за себе.

______________________________________________________________________________________________________

Стартува ,,Пиво Фест,,

Прилеп и оваа година е домаќин на прилепскиот „Пиво Фест“ кој што ќе се одржи на површина поголема од 5.000 метри квадратни во самиот центар на Прилеп.

______________________________________________________________________________________________________

Бреговиќ заглавил со часови на автопатот Ниш – Скопје – 20 км колона

Компетен застој на автопатот Ниш Скопје во правецот накај Македонија. Според информациите колоната возила била 20 километри а за премин на наплатната рампа се чекало по неколку часа. Огромна колона нервозни возачи поголемиот број турски државјани кој патувале на одмор во Турција.

______________________________________________________________________________________________________

Со вонреден воз до Прилеп на ,,Пиво фест,,

Од Македонски железници велат дека поради големиот интерес ќе воведат Вонреден воз до Прилеп викендов.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1