Archive by Author

Tоплотен бран во Македонија – нема работа од 11 до 17 на отворено денес и утре

Температурите ќе бидат повисоки од 41 степен, а УВ индексот ќе биде 10.

______________________________________________________________________________________________________

Сирак во туѓо семејство – го буделе во 3 наутро да оди на нива, а нивните деца спиеле

,,Би работел ден и ноќ за да ги исплатам долговите. Највредно во животот ми е моето достоинство, горд сум што сам успеав да се изградам. Но, многу рани останаа,,

______________________________________________________________________________________________________

Ѓорѓи Ѓоргиевски прими благодарницата од Бил Саравиновски

Новинарот и текстописец Ѓорѓи Ѓоргиевски од Преспа, на Илинден прими значајно признаниеод Бил Саравиновски, градоначалникот на Рокдал, Сиднеј .

______________________________________________________________________________________________________

Пливачите и пливачките на ОИ во Лондон трошат најмногу кондоми

„Видов како луѓето се сексаат на јавни места, на трева, меѓу зградите… Ма секаде“, изјавила женскиот фудбалски голман на САД, Хоуп Соло, на последните Олимпикси игри во Пекинг во 2008 година.

______________________________________________________________________________________________________

Вистинските имиња на славните – Златан е Џибони, Слаткар е Марко, Брижит Бардо е Камил Џавал..

Дали нешто ви значат Оника Марај Тања, Брајан Хју Ворнер, Кетрин Елизабет Хадсон, Марк Винсент Синклер, или Стефани Џоан Ангелина Германота? Не веруваме, но денешните филмски и музички ѕвезди одлучуваат своето вистинско име и презиме да го променат за некое многу позвучно затоа што според менаџерите-најчесто звучното име придонесува за популарноста на ѕвездата.

______________________________________________________________________________________________________

Како Подмочани го добило името – ЛЕГЕНДИ ШТО СЕ СЛУШААТ СО ПОДЗИНАТА УСТА

Многу легенди се шират за местата со специфични имиња. Една од најинтересните легенди е за раѓањето на името на преспанското село Подмочани.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Олимписките логоа од 1924 до денес

  Ви ги претставуваме сите логоа на летни и зимски Олимписки игри од 1924 година па се до денес  

______________________________________________________________________________________________________

Фото – Не сакам да седам до црнец – еве како изреагирала стујардесата

  Непријатна случка при лет во Шпанија. Патничка одбила да седи до црнец и барала смена на седиштето по секоја цена. Оваа фотографија на интернет ја поставила патничка која била на летот додека настанала непријатната сличка. Еве како Mарианела Агуире ја раскажува случката.

______________________________________________________________________________________________________

Се сонча на пазар, спие на тезга – момче на работен одмор во Преспа

ПРЕСПА ЌЕ ГО ВИДИ, ТОЈ НЕА НЕ, ова младо момче е на работен одмор во Ресен.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: ГРЧКИОТ ИМА ПРЕДНОСТ (?!) – свадбени покани во Битола

Ендемски продавачи на свадбени покани во Битола

______________________________________________________________________________________________________

ВЕРУВАЊА – Во Слимничкиот манастир по деца

На пет километри над преспанското село Сливница, под падините на Баба планина, се наоѓа манастирската црква Света Богородица, позната како Сливничкиот или како Слимничкиот манастир (порано селото се викало Слимница, а сега е прекрстено во Сливница и така и манастирот има две имиња на препознавање).

______________________________________________________________________________________________________

Македонцец во Хрватска крадел пинови од банкомати

На 31 јули полицијата во Макарска уапсила 56 годишен Македонец.

______________________________________________________________________________________________________

Чесите се најголеми пијаници во Европа

Најновите податоци на Светската здравствена организација покажале дека Чесите просечно пијат 16,6 литари чист алкохол годишно.

______________________________________________________________________________________________________

Најсилното кафе на светот

  Ова кафе има 200 % повеќе кофеин од обичното кафе, се вика Смртна Желба. Создадено е од компанија за кафе од Њујорк.

______________________________________________________________________________________________________

Се повеќе политичари на Твитер – Твитер дипломатијата се шири

Се повеќе политичари користат Твитер за комуникација со бирачите – покажала  студијата на фирмата „Бурсон-Марстелер“. Дури  16 од 20 те лидери на групата Г20 редовно го користи Твитер.

______________________________________________________________________________________________________

Птица направила огромна дупка на авион – фото

Голема дива гуска направила необична и огромна дупка на клунот на авионот на „Јунајтед ерлајнс“ додека летал над Денвер.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Падна авион кај Обреновац – двајца мртви

Две лица погинаа при пад на спортски авион кај Обреновац во Србија.

______________________________________________________________________________________________________

Спиралата поефикасна од aпчето за контрацепција

Спиралата е значително поефикасна од пилулата и кондомите, а по нивното едногодишни користење само 0,2 до 0,8 одсто од жените непланирано забременуваат.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1