Archive by Author

Почина Јосиф Татиќ – Јатаганц

Денеска во Белград почина еден од најпознатите српски актери Јосиф Татиќ, јави српски Курир. Негови најпознати улоги се: Слободан Михајловиќ во представата „Шовинистичка фарса“, Божидара Солдатовиќ – Јатаганца во серијата „Бољи живот“ и Танасије Виторовиќ во серијата „Грлом у јагоде“. Роден е во актерско семејство неговите родители Бранко и Христина исто така беа актери.

______________________________________________________________________________________________________

Маршута – каде ќе протестира опозицијата денес

Утрешниот Караван на отпорот кој го организира Сојузот на иднината во пет за дванаесет ќе тргне од три локации и ќе се соедини пред владата. Собирно место на првиот караван е кај салата МЗТ во Аеродром. Граѓаните ќе продолжат по булеварот АВНОЈ кон Ново Лисиче. На крстосницата со билеварот Србија ќе завртат десно и ќе […]

______________________________________________________________________________________________________

Планирале заедничка смрт – момчето се фрлило под воз, девојката се предомислила

Момче и девојка планирале заедничко самоубиство со фрлање под воз во Смедеревска Паланка. 17 годишно момче загина а девојката во последен момент се откажала и не скокнала. Мотивот за трагедијата не е познат, а во училишниот ранец бил пронајден дневник со љубовни песни. – Момчето застана на пругата, возот не можеше да се запре на […]

______________________________________________________________________________________________________

Како да преживеете инфаркт ако сте сам – ова секој треба да го знае

Споделете го овој пост ова би требало секој да го знае. Ова е постапка која секој човек би требало да ја знае – за секој случај. Злото не бира кога ќе дојде а според истражувањата во 80 насто од случаите на смртност при инфаркт лицата биле сами во моментот на инфарктот и не можеле да […]

______________________________________________________________________________________________________

Драма во куќата на Срѓан Керим – Маскирани крадци ја исклучиле струјата и се обиделе да го ограбат

Министерството за внатрешни работи соопшти дека во домот на Срѓан Керим, пет минути пред полноќ се одвивала вистинска драма.

______________________________________________________________________________________________________

Купил слика за 1200 фунти – а е уникат кој вреди 35 милиони, дел од најпорнографската слика

Конечно и тоа сосема случајно е откриен идентитетот на жената која е насликана на познатата слика на Гистав Курбе „Потеклото на светот“, создадена во 1866 година. Оваа слика која многумина ја сметаа за порногравска не била изложена се до 1988 година и тоа само телото додек главата на жената недостасувала. Се смета дека тоа е […]

______________________________________________________________________________________________________

Опозиција и позиција носат буџет– ВИДЕО Милојко и Клатас :)

Излезе и првиот клип од спектакуларната престава ,,Умри мушки,, која на 2.2 се оддржа во универзалната сала. Ако ја пропуштивте ,.Умри мушки,, си се лишивте од смеење од срце.

______________________________________________________________________________________________________

Монструм: Во „омегата“ најдени траги од ДНК на првообвинетиот

На денешното рочиште за случајот „Монструм“ во скопскиот кривичен суд беа изведени писмените докази обезбедени од Јавното обвинителство за петкратното убиство кај Смилковското езеро.

______________________________________________________________________________________________________

Мерлин Менсон се онесвести на сцена (Видео)

Мерлин Менсон се онесвестил на сред концерт кој го одржал во канадскиот град Саскатун. Тој колабирал додека го изведувал својот хит “Beautiful People” на бис.

______________________________________________________________________________________________________

Со закон ќе се забранува упад на туѓ Фејсбук профил

Светот е на чекор да донесе ново законодавство со кое на училиштата и на работодавците и законски ќе им биде забрането да им бараат било каква лозинка на учениците и на вработените. Досега ова беше морално и општествено неправилно, а одсега и законски.

______________________________________________________________________________________________________

Претераа: Направен вирус на грип кој може да ја убие пола планета

Во една лабораторија во светот веќе е создаден вирус со потенцијал да ја збрише половина од светската популација. Голем број на академици и био-терористички експерти, се расправаат за тоа дали треба да се објави рецептот за тоа како е настанат ваквиот вирус, или пак е потребно најпрвин да се направи истражување.

______________________________________________________________________________________________________

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО – Масакр при бомба фрлена на улица додека девојче пее

Сириската војска продолжила и денеска да ги бомбардира бунтовничките позиции околу Дамск, каде што за 24 часа беа убиени 55 луѓе меѓу кои и 19 цивили, тврдат опозициски активисти На снимката се гледа мирен протест на кои демонстрантите пеат песни. На крајот додека се расчистува улицата татко ја снима својата ќерка како пее во моментот […]

______________________________________________________________________________________________________

Најдена тајна врата во Мачу Пикчу – го бараат богаството на Инките

Повеќе од 15 години Thierry Jamin, француски археолог ги крстосува џунглите во Перу во секоја можна насока барајќи патокази кои водат до скриениот град на Инките – легендарниот изгубен град Паитити. Ги истражувал пирамидите во џунглата Madre de Dios, и каде уште не но се досега не нашол никаков цврст доказ или патоказ. По откривањето […]

______________________________________________________________________________________________________

Исчезнал документ со кој е договорен распадот на СССР

Поранешниот лидер на Белорусија, Станислав Чучкевич изјави дека историскиот документ за прогласување на распад на Советскиот сојуз недостасува во архивите. Шушкевич открил дека овој документ го нема додека работел на своите мемоари.

______________________________________________________________________________________________________

Полн стомак долари – шверцувала пари во капсули кои ги проголтала

 На меѓународниот аеродром „Токумен“ во Панама, уапсена жена од Гватемала со повеќе од 31.000 долари спакувани во капсули кои ги проголтала.

______________________________________________________________________________________________________

Австралија забранува дување свеќички – се ширеле бактерии

Во Австралија се очекува гласање на закон според кој дувањето роденденски свеќички ќе биде забрането.

______________________________________________________________________________________________________

Бугарски функционер изработувал лажни пасоши за Македонци

Јордан Чипев, бугарски политичар од Ќустендил и лидер на разгранок на партијата Бугарска социјалдемократија, со уште тројца соработници изработувал фалсификувани бугарски пасоши за Македонци. 

______________________________________________________________________________________________________

Скопјанец се самозапали – пламенот ги фатил и жената и децата

Скопјанец сакал да се самозапали, но притоа предизвикал пожар во кој со повреди се здобиле и неговата жена и двете малолетни деца. Причините кои довеле до обид да си го одземе животот, според полицијата била расправија меѓу двајцата сопружници. 

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1