Archive by Author

Mосква парализирана – толку снег дури ни тие не виделе (Фото)

Од почетокот на зимата во главниот руски град, паднале повеќе од два метри снег, а стручњаците велат дека ова е најснежната зима во последните сто години, која ја парализира Москва.

______________________________________________________________________________________________________

Без струја делови од Центар, Аеродром, Кисела Вода, Сарај и Карпош

Без напојување со електрична енергија денес ќе останат делови од општините Центар, Аеродром, Кисела Вода, Сарај и Карпош, соопшти Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје.

______________________________________________________________________________________________________

Му здосадило од женски сапуни – направил сапун со мирис на пари, пиво, вино… (Фото)

На човеков му здосадило што има само ,,женски,, сапуни што мирисаат на цветчиња и парфеми. Истражувал дали постои ,,машки,,сапун и видел дека нема. ,, ми здосади од лаванда, ванила, кокос… – аман од тие мириси, јас сум машко сакам нешто јако,, изјавил Adam Anderson Тој креирал цела палета на машки сапуни. Изборот е со мирис […]

______________________________________________________________________________________________________

Ова е тренерот што беше распарчен од тигар на престава (Фото/Видео)

На фотографиите е 35-годишниот тренер Александер Криспин, дресер во мексикански циркус. Александер кој е американец работел за циркусот, а почина откако бенгалски тигар го растргна среде настап во главниот град на Мексико.

______________________________________________________________________________________________________

Татко ја фатил ќерката во кревет со дечкото – го фрлил преку прозор

Млада италијанка (21) го викнала својот дечко (22) во станот додека нејзините родители не биле дома.

______________________________________________________________________________________________________

Јохан се враќа дома во март

Во март 2013 година, Јохан Тарчуловски ќе го напушти затворот во Германија каде моментално се наоѓа, пишува неделникот Република, пренесува Сител.

______________________________________________________________________________________________________

Поради овој човек не сте фатиле во кладилница – Фото од местачот на натпревари

Организираната криминална мрежа местелс над 380 фудбалски натпревари ширум Европа, најмногу во Германија, Унгарија, Финска, Австрија и Словенија, а осмомничени се преку 400 луѓе кои се смета дека се вмешани во местењето на натпреварите.

______________________________________________________________________________________________________

Швајцарски институт за ДНК тврди дека сме потомци на античките македонци (Видео)

Иако оваа информација се врти веќе со години таа се уште предизвикува полемика на форумот на швајцарскиот институт ИГЕНЕА чие истражување ги исфрустрира Грците. Институтот кој се бави со генетски истражувања на Европските народи и кој важи за еден од водечките во областа на ДНК анализи, потврдува дека денешните Македонци се потомци на античките.

______________________________________________________________________________________________________

Македонија во ТОП 50 најиновативни земји на листата на Блумберг

Македонија и Хрватска се поместени на 48-то, односно на 34-то место на листата 50 најиновативни земји во светот, која ја објави агенцијата Блумберг.

______________________________________________________________________________________________________

Чудни риби се насукале во Истра (Фото)

Неколку стотини живи и мртви риби, долги околу метар и половина се насукале на крајбрежјето на крајбрежјето Валелунга. Биолозите сметаат дека станува збор за риба меч која природно живее во длабочините но се дезорјентирале кога по вчерашниот земјотрес стасле во плитко.

______________________________________________________________________________________________________

Владата издвои 615 илјади денари за првична санација на Трескавец

Владата одлучи да се исплати еднократна интервентна парична помош во износ од 615 илјади денари за санирање на првичните последици од пожарот во манастирскиот комлекс Трескавец.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Еве што остана од манастирот Трескавец

Целосно изгорени сите 4 конаци во манастирскиот комплекс Трескавец. За среќа спасена е црквата и вредните икони. Овие фотографии се од утринава, откако пожарот во текот на ноќта беше целосно изгаснат. Фото – Сител

______________________________________________________________________________________________________

Лекарски грешки еден куп – Само еден лекар од Македонија е во затвор

Само еден лекар во Македонија издржува затворска казна поради лекарска грешка. Се работи за гинеколог што не успеа да запре крвавење на родилка што почина. На лекарот му се судеше и беше проогласен за виновен, за што му беше изречена затворска казна од една година, Пишува Нова Македонија.

______________________________________________________________________________________________________

Нафтена платформа потона за секудна со се работници на неа (Видео)

Иранска нафтена платформа потона во водите на Персискиот залив за само неколку секунди. Причините за хаваријата се непознати. На видео снимката што ја објавија иранските медиуми се гледаат десетина работници како стојат на платформата во моментот додека таа со голема брзина исчезнува во морето. За среќа сите успеале да се спасат. Покрената е истарага за […]

______________________________________________________________________________________________________

Еве како не лажат во супермаркети – научете им ги финтите

Избегнете ги замките: Знаете ли како можат да ве измамат во супермаркетите? Секој пат кога одите во продавниците и супермаркетите да пазарите, правите листа на продукти кои треба да ги набавите и секој пат сте одлучни да не потрошите повеќе од планираното. Но, често ја полните количката и со работи кои не ви се потребни. […]

______________________________________________________________________________________________________

2 часа газење – спектакл на преставата ,,умри мушки,, (Фото)

Ако ја пропуштивте преставата ,.умри мушки,, си се лишивте од смеење од срце.

______________________________________________________________________________________________________

Направиле упатство за изградба на машини ако дојде крај на светот (Видео)

Група инженери направиле серија на машини кои можете сами да ги направите, во случај да има потреба целокупната цивилизација да се изгради од почеток.

______________________________________________________________________________________________________

Иванов му поклони шарпланинец на шеикот од Катар

Шарпланинецот Рино ја смени Македонија за Катар. По четири месеци живот во армиската одгледувачница во Скопје, нов дом на Рино ќе биде кралската палата во Доха, а за него ќе се грижат луѓето на емирот од Катар, шеикот Хамад бин Калифа ал Тани.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1