Archive by Author

Патниците гледале како гори моторот на авионот – еве како реагираат (Видео)

Авион од турската компанија „Туркиш ерлајнс“ кој што патувал од Истанбул за Измир бил погоден од гром авионот успеал принудно да слета на аеродромот „Аднан Мендерес“ во Измир. Сите 112 патници и членови на екипажот безбедно го напуштиле авионот. По ударот на громот се запалил моторот на авионто – а патниците сето тоа го гледале. Еве како реагирале патниците […]

______________________________________________________________________________________________________

Агент на ЦИА давал податоци на исламистите – осуден е

Џон Киријаку, поранешен високо поставен агент на американската разузнавачка агенција ЦИА, вчера беше осуден на две и пол години затвор поради тоа што на новинар му го открил името на таен агент на ЦИА, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

______________________________________________________________________________________________________

Детето кое фудбалерот го шутна пред сите е син на милионер

Белгиецот Еден Азар во текот на овие денови е сигурно најомразената личност на Островото. Сцената во којашто Азар го клоцна момчето коешто на дуелот помеѓу Свонси и Челси беше задолжено да ги собира топките, го обиколи целиот свет.

______________________________________________________________________________________________________

Железничката станица во Скопје ќе добие нов лик

Холандската компанија “Гронтмеј” го подготвила проектот за реконструкција на Железничката станица во Скопје, пишува порталот Билд.

______________________________________________________________________________________________________

Српскиот премиер Дачиќ доаѓа во Македонија

Од српската Влада информираат дека за време на посетата, Дачиќ ќе се сретне со македонскиот премиер Никола Груевски и ќе учестува на академијата по повод празникот Свети Сава.

______________________________________________________________________________________________________

Детонатор пак дрма: Газди од Кочани и Штип, испрале 4,7 милиони евра

Полицијата осомничи уште тројца сопственици на штипски и кочански фирми во акцијата „Детонатор“, против кои поднесе кривични пријави за перење пари.

______________________________________________________________________________________________________

220 тони сол фрлени на улиците – апел од градот – исчистете си пред домовите

Екипите на зимската служба на Град Скопје изминатата ноќ и во текот на утрово интервенираа на критичните точки на градските сообраќајници и фрлија околу 220 тони индустриска сол за да се спречи појавата на голомразица.

______________________________________________________________________________________________________

Скопјани организираle „комар“ – заработија пријави

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје до надлежното Јавно Обвинителство поднесе кривична пријава против Б.Р.(35) осомничен за „Комар“ и Б.Г.(57) пријавен за „Помагање“, кои исто така добија и триесетдневен притвор.

______________________________________________________________________________________________________

Куќа на духови се продава на оглас – цена 1 евро (Фото)

Едно евро за дом од 110 квадратни метри и земја од 360 квадратни метри – но има една мана – куќата била опседната со духови, барем така тврди огласот на Ибеј каде е огласена оваа куќа

______________________________________________________________________________________________________

Се роди мајмунче – нов член на ЗОО во Скопје

Од Зоо Скопје информираат дека мајмунчето се родило во раните утрински часови и дека тоа и мајката се заедно со групата со која живеат, од која се добро прифатени.

______________________________________________________________________________________________________

За операции во странство Македонците ќе плаќаат само 200 евра без разлика колку чини

Пациентите кои имаат потреба да се лекуваат во странство на државна сметка, кога јавното здравство не може да им даде помош, од годинава ќе плаќаат партиципација од најмногу 200 евра. Владата на минатата седница ја усвои Информацијата на Фондот за здравство со која се дефинираат процедурите, механизмите и буџетот за реализација на оваа мерка.

______________________________________________________________________________________________________

Девојка откако се породила се претворила во баба (Видео)

Оваа 27-годишна жена изгледа како старица на 60-70 години, бидејќи нејзиниот изглед почнал нагло да се менува, откако во 2012 го родила своето прво дете, пренесува „Live Leak“.

______________________________________________________________________________________________________

Пијаници зад волан – Ирски град дозволи возење под алкохол

Во округот Кери во југозападниот дел на Ирска била усвоена мерка која овозможува на руралните возачи законски да возат под дејство на алкохол.

______________________________________________________________________________________________________

11 годишно дете силувало 6 годишно девојче

11 годишно момче призна дека силувал шестгодишно девојче во близина на неговиот дом во Северен Велс. Момчето кое не може да биде именувано од правни причини, најпрвин ги негирал обвиненијата кога се појавил во судот, но по разговорот на судијата со неговите родители, адвокатот и лекарот, дошло до промена на исказот. 

______________________________________________________________________________________________________

Ќе се изненадите што дома ви е опасно по животот – прочитајте

Следниот список е на работи кои во денешно време се неизбежен дел од секој дом – сепак малкумина знаат дека токму овие работи се сериозна закана за здравјето.

______________________________________________________________________________________________________

Аларм: И замената за канцерогениот БПА во пластични шишиња е штетна

Експериментите покажуваат дека бисфенолот S ја нарушуваат хормонската активност. Пред неколку години, производителите на шишиња со вода, на пластичните амбалажи за храна, бебешките продукти имаа голем проблем. Клучната состојка на пластиката што ја користат за да ги направат производите, е бисфенол А, која научниците ја поврзуваат со дијабетисот, астмата и ракот, измените на простата и […]

______________________________________________________________________________________________________

Стаклен билборд со ликот на Тоше во Богданци

Со откривање стаклен билборд со ликот на Тоше Проески, општина Богданци го одбележа 32-риот роденден на македонската музичка ѕвезда.

______________________________________________________________________________________________________

Падна прва жртва на полициските Шкоди – ја сефтоса пијан велешанец

Пијан велешанец во четвртокот вечерта, бегајќи од полицијата, оштетил едно од новите возила на МВР, „шкода јети“, што е можеби и прво поголемо оштетување на вакво возило откако беа ставени во употреба.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1