Archive by Author

5 деца бездомници се загушиле во камион за ѓубре

Телата на 5 момчиња на возраст од околу 10 години ги пронашол возачот на камионот за ѓубре. Се претпоставува дека дечињата се загушиле во контејнерот на камионот во кои најверојатно влегле за да преспијат и да избегаат од ладното.

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Ова е новиот лик на салата на МЗТ Скопје

МЗТ ќе добие нова сала. Градоначалникот на општна Аеродром ја најави новата инвестиција. Спортскиот центар Јане Сандански ќе има капацитет од над 5000 гледачи, информира Сител.

______________________________________________________________________________________________________

Почина жената која одби лечење на тумор за да стане мајка – роди синче пред 39 дена

30 годишната Јелена Тиркиќ починала во клиничкиот центар во Бања Лука на одделението за гинекологија и акушерство.

______________________________________________________________________________________________________

ВИДЕО: Реклама со летечки мачки ги налути љубителите на животни

  Ова видео, кое е реклама за  осигурителна компанија Folksam предизвика жестока реакција меѓу љубителите на животни. На рекламата мачки скокаат со падобрани.

______________________________________________________________________________________________________

Откриено што било посебно во мозокот на Ајнштајн

Мозокот на Алберт Ајнштајн бил детално испитан во 1955, по неговата смрт. Направени се 240 микроскопски слајдови од посебни делови на неговиот мозок, но никој досега не ги испитал.

______________________________________________________________________________________________________

Британците не сакаат повеќе во ЕУ

Поголемиот број Британци – 56 насто се изјасниле дека сакаат Британија да излезе од Европската Унија, ова се резултати од анкетата која ја објави весникот “Oбсервер“.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Заспана убавица – тинејџерка спие по 18 часа на ден, преспала 64 дена

  Оваа тинејџерка има ретка болест која се нарекува Kleine-Levin Syndrome или попознат како синдром ,,заспана убавица,, оваа болест ја тера Nicole Delian да спие по 18/19 часа на ден, а и кога ќе се разбуди е во состојба на месечарење и неможе да се сети да изврши ни најнормални дневни активности како што е […]

______________________________________________________________________________________________________

СМК: 35 метарско албанско знаме во Кичево е провокација

Светскиот македонски конгрес на Тодор Петров смета дека кревањето на шестметарското албанско знаме на 35 метарски јарбол во Кичево, претставува провокација.

______________________________________________________________________________________________________

6 метарско албанско знаме се вее во Кичево на 35 метри висок јарбол

  На јарбол висок 35 метри во Кичево од вчера се вее шестметарко знаме на Албанија кое го постави ДУИ, јавува Алфа.

______________________________________________________________________________________________________

Со камера во WC ги снимал цимерите – тврдел дека сакал да види колку вода трошат

Филипинец кои живее во Дубаи на суд признал дека инсталирал камера во туш кабината на своите две цимерки, но во своја одбрана тврдел дека тоа го сторил за да види колку вида трошат.

______________________________________________________________________________________________________

Ова се најобразовани нации во светот

Листата од најобразованите нации во светот ја состави OCDE  (Организацијата за економска соработка и развој)

______________________________________________________________________________________________________

Умирал од рак – отишол да кречи црква – мистериозно оздравел (Видео/Фото)

  57 годишниот Greg Thomas добил дијагноза дека има рак на вратот и главата кои е во напредна фаза 4.

______________________________________________________________________________________________________

Јавен обвинител признал дека глумел во порнич (Видео)

Јавниот обвинител на Кортланд во САД, адвокатот Mark Suben признал дека во 1970 глумел во порно филм, откако претходно нeгираше.Тој е во обвинителството од 2008.

______________________________________________________________________________________________________

Не три, наскоро шест нови песни од Тоше

Од неколку студија ширум Европа во кои Тоше зпочнал да снима, продучентите собрале шест песни кои ќе ги објават следната година како посебен албум. Една песна е отпеана на српски јазик, и публиката веќе ќе ја чуе на 25 јануари, на денот на раѓањето на нашата легенда.

______________________________________________________________________________________________________

Скопје и Виена се единствени во Европа кои имаат чиста изворска вода за пиење!

Директорот на претпријатието, Стојан Србиноски, вели дека вода за пиење во Скопје има доволно и засега не планира да ја покачи нејзината цена, пишува Вечер.

______________________________________________________________________________________________________

Чим нема договор нема ни плаќање – Топлификација неможе да ги тужи исклучените од парно

Сметките на „Топлификација“ за исклучените корисници од парното греење може да паднат на суд, а компанијата не може да ги тужи неплаќачите бидејќи нема склучено договор со нив. Ова за „Дневник“ го тврдат извори од Регулаторната комисија за енергетика.

______________________________________________________________________________________________________

Приказна за една наставничка – прочитајте! работите не се секогаш како што вам ви изгледаат

Работите не се секогаш како што вам ви изгледаат. Честопати за другите судиме според она што ние сме си одлучиле за нив, без да ги знаеме фактите, без да знаеме дека нашата осуда може да значи последна капка во чашата – или пак рака за спас. Зависи од нашето однесување. Затоа ви ја пренесуваме оваа […]

______________________________________________________________________________________________________

Која е најстресната работа во светот?

Британските научници спровеле истражување со цел да дознаат која е најстресна професија. Заклучиле дека еден хормон е постојано присутен кога е стресот во прашање.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1