Archive by Author

Македонија го победи Чиле 30:28

Mакедонија успеа да го совлада противникот Чиле во првиот натпревар на светското ракометно првенство во Севиља, Шпанија.

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Министрите навиваат за ракометарите

Министрите за труд и социјална политика Спиро Ристовски, за транспорт и врски Миле Јанакиевски, за здравство Никола Тодоров и за образование Панче Кралев, во кафулето Тренд заедно го следат ракометниот натпревар помеѓу Македонија и Чиле.

______________________________________________________________________________________________________

МАКЕДОНИЈА води по првото полувреме – 12:10

Македонија води по првото полувреме на првиот натпревар од Светското првенство во ракомет, против репрезентацијата на Чиле, со 12-10.

______________________________________________________________________________________________________

Македонија:Чиле 15:45 – Подготвени за навивање? Напред Македонија але але але

Натпреварите од 23.Светско првенство во ракомет во групата Б што се игра во Севиља ќе бидат отворени со денешниот дуел Македонија – Чиле. Почетокот на натпреварот е во 15 часот и 45 минути. Одиме на ПОБЕДА – ЗА КОГО? ЗА МАКЕДОНИЈА !!!!!!!!!!!!! За нашата репрезентација која по повеќе од 20 часа патување во четвртокот преморена […]

______________________________________________________________________________________________________

Опозицијата маршира – ВМРО ДПМНЕ заседава (Видео)

Опозицискиот марш „Отпор против режимските лаги“ почна пред Сител телевизија и заврши пред МТВ. Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски се обрати пред објектот на националниот  радиодифузен јавен сервис, со зборовите дека „црниот понеделник и случувањата од 24 декември во Собранието е најголемиот срам за Македонија“ и оти единствено решение за настаната криза се нови парламентарни […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео: МВР акција – фатени крадци од банкомати

Министерството за внатрешни работи вчера изврши акција во која е уапсена четричлена банда која оперирала по банкоматите во Македонија. Еве го видеото од апсењето.

______________________________________________________________________________________________________

Бил најтежок на свет – ослабел 300 кг сега има други проблеми

Пол Масон некогаш бил најтежок човек на светот, тежел дури 445 килограми. Дневно знаел да внесува дури по 20 илјади калории. Но решил да биде на диета.  

______________________________________________________________________________________________________

Киднапирано дете најдено по 18 години (Видео)

Пет годишниот Ричард Веј Лендерс бил киднапиран од неговиот дом пред 18 години. Со недели полицијата вршеше претрага за да го пронајде во околината мислејќи дека детето можеби залутало и настрадало но малото момче не го нашле.

______________________________________________________________________________________________________

Туристите го разграбале Александар

Сувенирите со портата „Македонија“ и со Алек­сан­дар Македонски, односно „Во­инот на коњ”, како што официјално е заведен, со месеци не можат да се најдат во спе­ци­ја­ли­зи­ра­ни­те пунктови со сувенири и музејски копии, пишува „Вест“.

______________________________________________________________________________________________________

Студент измисли коцки мраз што кажуваат колку сте пијан

Дариo Дандa, дипломец на познатиот технички факултет МИТ, минатата година толку многу се опил на студентската журка што седум часа подоцна се разбудил во Итната помош. Не се сеќавал на ништо.

______________________________________________________________________________________________________

Свекрвата ја гризнала за рака – таа отишла на инфективна

Жена го оставила сопругот и дошла во станот да си ги земе алиштата но ја начекала свекрвата. Почнале да се караат а кавгата набрзо прераснала во мини тепачка.

______________________________________________________________________________________________________

Нови авиокомпании го пикираат македонското небо

Државните субвенции за новоотворените авиолинии, пристапувањето кон системот на единствено европско небо и модернизацијата на аеродромите придонесоа во изминатата година да се зголеми бројот на патници на воздушните пристаништа „Александар Велики“ во Скопје и на „Св. апостол Павле“ во Охрид.

______________________________________________________________________________________________________

Велшката полиција брка вампири

Велшката полиција во годишниот извештај објави дека нешто необично се случува во државата, судејќи според бројот на повици во 2012 година поради паранормалните појави.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Сакате да одите на Марс? Ова се условите кои треба да ги исполните

Непрофитната организација Mars One од Холандија, на љубителите на вселената им нуди можност за живеење таму. Бараат астронаути доброволци за колонизација на оваа планета. Може да се пријават луѓе од целиот свет, а мора да имаат добро познавање на англискиот јазик.

______________________________________________________________________________________________________

Џејми Оливер во Манчестер Сити- ќе ги рани фудбалерите

Најпознатиот светски кулинар Џејми Оливер потпиша петгодишен договор со англискиот премиерлигаш. Тој ќе ја подготвува и служи храната на стадионот и околу него.

______________________________________________________________________________________________________

Мајмуни, срни, елени, коњчиња, кози и верверички ќе шетаат во Аеродром

На површина од 25 хектари во рајскиот парк слободно треба да шетаат голем број егзотични животни и птици. Исто така тој треба да има голф и тениски терени како и две езерца.

______________________________________________________________________________________________________

Повредениот во експлозија во Загреб признал дека тој го поставил експлозивот

Лицето кое изминатата ноќ беше рането во експлозијата во западниот дел на Загреб, признало дека го поставило експлозивот, како и бомбата од пред два дена што експлдира на железничката линија крај железничката станица Подсусед, соопшти загрепскиот весник „Вечерњи лист“. 

______________________________________________________________________________________________________

СП во ракомет Шпанија 2013 – распоред на натпревари

Распоред на натпревари: Б група (Севиља) 1.коло 12 јануари – сабота 15:45 Македонија – Чиле, 18:00 Исланд – Русија, 20:15 Данска – Катар. 2.коло 13 јануари – недела 15:45 Чиле – Исланд, 18:00 Катар – Македонија, 20:15 Русија – Данска. 3.коло 15. јануари – вторник 15:45 Катар – Русија, 18:00 Македонија – Исланд, 20:15 Данска […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1