Archive by Author

Фото: За 2 мин салата во парк ќе била пепел – локализиран е пожарот

Пожарот во салата Работнички во градскиот парк е локализиран. Среќа што пожарникарите биле повикани на време и е спречена поголема катастрофа.

______________________________________________________________________________________________________

И научно се докажа – Ракијата е лек

Кај македонскиот народ отсекогаш постоело верување дека ракијата е многу лековита и дека понекогаш една чашка од неа може поволно да влијае на здравјето. Ова сега го потврдуваат и некои медицински истражувања.

______________________________________________________________________________________________________

Вељаноски: Ниските обиди да го оцрнат моето семејство ме прави уште порешителен

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски е револтиран од, како што вели, злоупотребата на приватноста на неговото семејство и на неговите деца, откако вчера беа објавени фотографии од неговата ќерка Ивана, која се фотографирала во костим за капење.

______________________________________________________________________________________________________

Во салата Работнички се грееле со греалки – се запалил кабелот

За среќа, нема голема огнена стихија, ниту човечки жртви во пожарот кои пред малку ги зафатил горните простории на салата работнички во градскиот парк.

______________________________________________________________________________________________________

Навалете: Канада бара странци за работа – најбарани електричари и механичари

Канадските власти започнаа да прифаќаат барања од странци со стручна подготовка во оквирот на програмата за пополнување на дефицитарен кадар во одделни делови на земјата.

______________________________________________________________________________________________________

Пожар во Салата Работнички

Како што не информираа читатели во моментов има пожар во спортската сала Работнички во градскиот парк. Според информациите опожарени биле просториите над салата во кои се наоѓаат канцеларии.

______________________________________________________________________________________________________

Oграбена Стопанска банка во Буњаковец

Вчера утрото, двајца разбојници ја ограбиле експозитурата на Стопанска Банка во трговскиот центар “Буњаковец” во Скопје.

______________________________________________________________________________________________________

Деветте најбогати бизнимени во Македонија

Ова се дветте најголеми македонски милионери. Тие се или директори на најголеми фирми на територијата на Македонија или поседуваат голем број акции. Европската компанија за истражување на богатство Велт Х,  обелодени дека во Македонија има 35 мултимилионери. Нивното богатство вредело вкупно 4 милијарди долари, покажува истражувањето. Или во просек секој од нив располага со над 100 […]

______________________________________________________________________________________________________

До возачка со 16 години ако се одлични ученици

Со Новата година во сила стапија неколку закони, меѓу кои и тој кој им овозможува на тинејџерите со наполнети 16 години да се здобијат со возачка дозвола, пренесува Дневник.

______________________________________________________________________________________________________

И официјално – Младината ни е невоспитана – покажа истражување

Истражувањето кое го спроведе  YouGov на 1.000 лица, а во генерација на млади ги вбројува лицата меѓу 18 и 34 години, ги потврдија податоците за кои многу постари лица веќе одамна зборуваат.

______________________________________________________________________________________________________

Општините ќе делат бесплатни дрва за бадников оган – Бутел и Гази Баба ги донираат на сиромашни

Општините Аеродром, Кисела Вода, Карпош, Центар и Ѓорче Петров набавиле вкупно 400 кубици дрва, во износ од 20.000 евра, а само Бутел и Гази Баба се решија да ги пренаменат за сиромашни семејства, останатите ќе останат верни на практиката – ќе ги подаруваат бесплатно за палење бадникови огнови. 

______________________________________________________________________________________________________

Помала плата за пратениците што ќе го бојкотираат Собранието

Пратениците од опозицијата што ја бојкотираат работата на Собранието поради случувањата од 24 декември ќе добиваат по една третина од платата.

______________________________________________________________________________________________________

ФЗОМ: Бесплатни прегледи кај матичните гинеколози

Фондот за здравствено осигурување издаде наредба до матичните гинеколози од први јануари на видно место да означат дека прегледите со ехо и колоскоп кај нив се бесплатни.

______________________________________________________________________________________________________

Делови од светит крст има и во македонските манстири

Во неколку манастири во Македонија има делови од светиот крст на кој бил распнат Исус Христос. Меѓу нив се манастирите Св. Јован Бигорски, Св. Ѓорги во Рајчица, и св. Богородица Пречиста во Кичево.

______________________________________________________________________________________________________

Злоупотребен профилот на ќерката на спикерот Вељаноски

Фотографиите на кои, според порталот Либертас, е прикажана Ивана Вељаноска, ќерката на собранискиот спикер Трајко Вељаноски, на луд провод во Белград за време на новогодишните празници, се злоупотребени од личен профил на Инстаграм, тврди Дирекцијата за заштита на личните податоци за весникот „Вест“.

______________________________________________________________________________________________________

Видео/Фото: Ја продава невиноста за да ја лечи болната мајка

Младата Бразилка, средношколката Ребека Бернардо одлучила да ја продаде нејзината невиност, а се одлучила на овој чекор со цел да собере пари за да и помогне на болната мајка, која неодамна доживеала мозочен удар. Понудата ја објавила на ЈуТјуб, и до сега добила три понуди – највисоката е 35.000 долари. Тинејџерката велид ека се обидела […]

______________________________________________________________________________________________________

Несреќа на Слјеме! Шведска скијачка си го пресече вратот!

Несреќа се случи попладнево на патеките од хрватскиот зимски центар Слјеме над Загреб, откако во пресрет на женската слаломска трка шведската скијачка Натали Еклунд заработи тешка повреда.

______________________________________________________________________________________________________

Бугарија – кандидат за Нобелова награда за мир за 2013 година?

При гостувањето на телевизија Bulgaria ON AIR, поранешниот бугарски министер за надворешни работи, Соломон Паси, изјави дека Нобеловата награда за мир, треба да и` биде доделена на Бугарија. „Во 2013 година се навршуваат 70 години од спасувањето на бугарските Евреи, кое што е основа за номинирање за награда. Од позиција на носител на Нобелова награда […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1