Archive by Author

Почина Штрумфета – РИП (Видео која беше жената зад Штрумфета)

  Lucille Bliss жената која го позајмуваше својот глас за многу анимирани ликови и со години беше гласот зад Штрумфета од популарниот цртан филм Штрумфови, почина.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Погледнете го светскиот рекорд – 22 мин под вода

  Stig Severinsen го има светскиот рекорд за задржување под вода без помагала 22 минути. Претходниот рекорд беше 20 минути и 10 секунди.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Сакав да смениме пози ама не вака

🙂 🙂 🙂 КОГА И РЕКОВ ДЕКА САКАМ ДА СМЕНИМЕ ПОЗА – НЕ МИСЛЕВ НА ВАКВА РАЗМЕНА 🙂 🙂 🙂  

______________________________________________________________________________________________________

100 илјади луѓе на улица против хомосексуалните бракови

Повеќе од сто илјади луѓе протестираа низ цела Франција против плановите на владата да ги легализира на истополовите бракови, пренесува макфакс.

______________________________________________________________________________________________________

Чоколадно дрво од 5 тона во Париз (Видео)

Свечено откриена склуптурата во париски бутик која е направена од 5 тони чисто чоколадо. Оваа склуптура ја направи Patrick Roger

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Ангел снимен како лета дирекно кон сонцето

Фотографијата настанала на 15 октомври, а ја направила НАСА. На видео на Youtubeu е објаснето за што станува збор. UFO Sightings Daily тврди дека има само 2 објаснувања.

______________________________________________________________________________________________________

Студентите и професорите археолози открија куќа стара 7 милениуми

Студентите и професорите од групата историја на уметноста со археологија при Филозофскиот факултет во Скопје, открија куќа стара 7 милениуми. Куќата е на  локалитетот кај селото Ракотинци, Скопско, пишува факултети.мк.

______________________________________________________________________________________________________

Си вбризгал маслиново масло во пенисот за да му порасне – морало да му го отсечат

Жител на Тајланд во илегална клиника отишол да си го зголеми пенисот со метода која наголемо се користи во овој дел од светот, но е нелегална. За да добие поголем пенис тој се согласил да му вбризгаат маслиново масло.

______________________________________________________________________________________________________

Прв ден на слобода Готовина си купи огромна пршута – Фото

Хрватскиот генерал Анте Готовина првиот ден на слобода отиде во шопинг, а од продавницата излезе со огромно парче пршута. Новинарите кои успеале да го фотографираат велат генералот се подготвува за голема гозба со најблиските. Изгледа на генералот му недостасувал мирисот на пршута по кои Хрватска е позната.

______________________________________________________________________________________________________

Плоден Штип – 100 бебиња за еден месец

Статистиката на Клиничката болница во Штип покажува неверојатни податоци. За само еден месец, во октомври, во овој град се родени 100 бебиња, јавува Курир.

______________________________________________________________________________________________________

15 год девојче се убило поради 2 по англиски

Дуња.Б 15 годишна од Београд починала од здобиените повреди. Девојчето се фрлило од 3 спрат од терасата на нивниот стан.

______________________________________________________________________________________________________

На мртвото тело на манекенката го истетовирал својот роденден – во затворот сакале да го линчуваат

И ги кршел прст по прст, а потоа на мртвото тело го напишал својот роденден и името, таткото на убиената манекенка од Нови Сад вели би сакал да е во затворот, за да му го уништи животот.

______________________________________________________________________________________________________

Претепан Кочо – лидерот на МАССО

Претседателот на МАССО (Македонска асоцијација за слобода на сексуалната ориентација), Кочо Андоновски, и Марко Ковачевски денеска беа нападнати пред почетокот на Маршот на толеранцијата, јави Мкд.Мк.

______________________________________________________________________________________________________

Ќе се преиспитува плаќањето за музика – реакциите стасаа до Владата

По бројните реакции во јавноста, но и по многуте претставки од субјектите кои треба да плаќаат надомест за музика, Владата најави ревизија.

______________________________________________________________________________________________________

Ги изгубиле клучевите од 180 ќелии во затвор

Вработените во затворот во градот Лувен во Белгија, пред некој месец загубиле клуч кои отвара 180 ќелии во затворот.

______________________________________________________________________________________________________

Убиен 11 месечниот син на дописникот на Би-Би-Си од Газа

Фотографијата која го обиколи светот зборува трагична приказна за израелските воздушни напади врз Појасот Газа.

______________________________________________________________________________________________________

Антибиотици смеат да се пијат само кога е неопходно

Антибиотици да се земаат само кога е неопходно и со препорака од лекар, а не за каква било настинки или инфекции на горни дишни патишта. Нивното прекумерно, нерационално користење создава отпорност кај патогените микроорганизми кои, наместо да бидат уништени, стануваат отпорни и потенцијален извор на сериозни инфекции.

______________________________________________________________________________________________________

Рош вели контролата на ЕМА трае, но досега не пронашла неправилности во лековите

  Рош потврдува дека Европската агенција за лекови (ЕМА) започна прекршочна постапка да ги испита наводите во врска со наводно прекршување на обврските пропишани со регулативата за известување во врска со безбедноста на лековите во поглед на 19 лекови регистрирани со централизирана постапка.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1