Archive | Свет RSS feed for this section

19 год дете за 1 час направил вирус и заразил 17.000 смартфони

Дваесетгодишен француски хакер зарази 17.000 смартфони со вирус.

______________________________________________________________________________________________________

Авторот на ,,Невиноста на муслиманите,, осуден на 1 год затвор

Продуцентот на антиисламскиот филм „Невиноста на муслиманите“, кои предизвика гнев на муслиманскиот свет, е осуден на една година затвор поради прекршување на условната казна.

______________________________________________________________________________________________________

Обама како млад ,,кулирал,, со цигарче и џоинт (Фото)

Обама како млад студент бил доста опуштен, велат оние кои го познаваат.

______________________________________________________________________________________________________

САД ја доби првата сенаторка – лезбејка

Претставничката на демократите во сојузната држава Висконсин педесетгодишната Тами Болдвин, е првата американска сенаторка која јавно се произнесе дека е лезбејка, откако го победи нејзиниот противкандидат, дотогашниот гувернер републиканецот Томи Томпсон.

______________________________________________________________________________________________________

Нешто чудно се случува на границата меѓу Кина и Индија (Видео/Фото)

Мистериозната жолта светлина од кинеската страна, а индиската армија не може да открие што е тоа, целата ситуација за нив е повеќе срам од страв. Како да не се доволни проблемите на овие две земји, вклучувајќи ги и прашањата за границите, трговија и Далај Лама, дојде време за Шлаг на торта – проблеми со НЛО.

______________________________________________________________________________________________________

Досега невиден антички јазик, пронајдени на плочи во Америка

Во текот на изминатите 200 години бројни древни натписи се пронајдени во САД, за кои се чини дека би можеле да ги потврдат теориите дека стотици ако не и илјадници години пред Колумбо постоеле луѓе кои што пред се движеле во тој регион.

______________________________________________________________________________________________________

ЦИА тајно експриментирала со луѓе? Видео

После 40 години по неговата смрт телото на Френк Олсон, поранешен ЦИА научник и доктор било ексхумирано.

______________________________________________________________________________________________________

И Кенија слави за победата на Обама

Победата на претседателот Барак Обама ја слават и жителите на едно мало село во Кенија, од каде што потекнува и живее неговата баба.

______________________________________________________________________________________________________

Кинезите прават град во кој не се потребни автомобили

Еден дел од кинескиот град Ченгду, со површина од седум милиони метри квадратни, е дел од најновиот кинески проект. Да се направи град за 80.000 луѓе, а каде нема да им бидат неопходни автомобили.

______________________________________________________________________________________________________

Жените победија – дури 20 жени сенатори – најмногу во историјата на САД

113 Конгрес ќе има 20 жени сенатори што е најголема бројка досега во историјата на САД.

______________________________________________________________________________________________________

Колорадо ја легализираше марихуаната

Гласачите на Колорадо и Вашингтон гласаа ,,за,, на референдумот за легализација на марихуаната за рекреативна употреба. Оваа дрога се уште е нелегална според федералниот закон.

______________________________________________________________________________________________________

Се сруши трговски центар – 200 затрупани луѓе (Видео)

Во главниот град на Гана се срушиле три ката од трговски центар ,,Малком,,

______________________________________________________________________________________________________

Пронајдена гробница на египетска принцеза стара 4.500 години (Фото)

Египетското министерство задолжено за историските знаменитости соопшти и официјално дека чешкиот археолог открил 4.500 години стара гробница на египетска принцеза од времето на фараоните.

______________________________________________________________________________________________________

Борбата со пиратерија е скриена контрола на интернетот низ светот

Проценките се дека Америка преку закон за заштита од пиратерија всушност би започнала со контрола на интернетот на глобално ниво.

______________________________________________________________________________________________________

Риба што гледа топлина – има инфрацрвен вид

Научниците од Универзитетот Бон изјавуваат за Naturwissenchaften дека рибата циклид Pelvicachromus taenitus може да гледа топлина. Тоа и овозможува да гледа и да лови плен во плитките Африкански води, како што се ракчиња кои одбиваат инфрацрвена светлина.

______________________________________________________________________________________________________

200 Години од бајките со кои растат сите деца – бајките на браќата Грим

Некогаш одамна си живееле двајца браќа, Јакоб и Вилхелм Грим, кои објавиле книга со бајки заедно во 1812 година со која што станале познати. За да се одбележат 200 години од првата едиција на ‘Children’s and Household Tales’ во 2012, се одржуваат бројни културни настани и проекти во чест на бајките на Браќата Грим.

______________________________________________________________________________________________________

Гласале птици, жена на породување, инфаркт, лажење – како мина гласањето во САД

  16:57 Голем број на гласачи дошле до избирачките места облечени како “Биг Бирд” од  Sesame Street 03:45: Еден гласач од Мичиген кои доби инфаркт за време на гласањето бил спасен од медицинската сестра Ty Хјустон. 45-годишната Хјустон вели дека првите зборови на човекот по освестувањето биле “гласав ли ?” 03:01:  Галиција Мелоун. 21-годишна прв […]

______________________________________________________________________________________________________

Барак Обама ПОБЕДИ – го доби 2-от мандат (Видео/Фото)

  Барак Обама победи и е реизбран за својот втор мандат како претседател на Соединетите Американски Држави. По речиси изедначената трка на крајот Обама ги собра гласовите и го победи републиканецот Мит Ромни. Победи и покрај големата економска криза која ја тресе земјата и големата невработеност.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1