Archive | Свет RSS feed for this section

Видео: Шпанскиот крал падна и се испружи пред сите

Шпанскиот крал Juan Carlos имаше многу непријатна незгода. За време на посетата на Министерството за одбрана се сопна од скалилото и падна. Се испружи убаво колку што е долг и сето тоа пред камерите.

______________________________________________________________________________________________________

Освои злато и доживеа нервен слом

По шокантните вести младата спортистка доживеа нервен слом, и целосно скршена од болка замина веднаш за Кина.

______________________________________________________________________________________________________

Американските војници, ќе имаат глувци за детектирање на експлозиви

Дресирани глувчиња кои што ќе можат да намирисаат експлозивни материјали, би можеле да бидат стандардна опрема на Американските војници.

______________________________________________________________________________________________________

Кофи Анан даде оставка – не е веќе специјален преставник на ОН во Сирија

Кофи Анан кој беше медијатор во Сириската криза даде остава. Ова го потврдил и шефот на Обединетите нации Бан Ки Мун

______________________________________________________________________________________________________

„Facebook“ призна – има повеќе од 83 милиони „лажни“ корисници

„Facebook“ соопшти дека оваа социјална мрежа, најверојатно има повеќе од 83 милиони лажни корисници. Според извештајот на компанијата, 8,7 проценти од 955 –те милиони профили на активни корисници во светот се „лажни“.

______________________________________________________________________________________________________

Ужас на ОИ: Велосипедист загина откако го удри автобус полн со новинари

Во сообраќајна несреќа која се случи пред самиот Олимписки парк во Лондон, загина 28-годишен велосипедист.

______________________________________________________________________________________________________

Палестина протестира! Стоп за малтретирање на жените

Жените од Палестина излегоа на протест под мотото „Стоп за насилство над жените“, барајќи подобра заштита за малтретираните жени, откако маж си ја уби сопругата на сред пазар, оти му побарала развод.

______________________________________________________________________________________________________

Тинејџер во Кина уби 8 и рани 5 лица

Кинеската полиција го уапси тинејџерот кој со нож уби осум и рани пет лица, јавуваат тамошните медиуми. Нападот на момчето се случил синоќа, во провинцијата Лиаонинг, во североисточна Кина.

______________________________________________________________________________________________________

Сакаме да играме со луди луѓе за кошарка како Македонците – вака нема конкуренција – Американците ја сакаат Македонија на Олимпијада

Американските спортски новинари биле имресионирани од фантастичната прослава и дочекот на македонските кошаркари на плоштадот Македонија, па преку своите текстови, сугерираат до Меѓународниот олимписки комитет да се зголеми бројот на учесници за наредните олимписки игри.

______________________________________________________________________________________________________

ТВ програма која што ја водат забрадени жени (Видео)

Во Египет почнала да работи првата ТВ станица на која исклучиво работат ,,забрадени,, жени – со вел преку целото лице, така што можат да им се видат само очите.

______________________________________________________________________________________________________

Се помалку мајки ги дојат своите деца – нема замена за мајчиното млеко

Ова е Светска недела на Доењето на глобално ниво. Манифестации ќе има од 1 до 7 Август во повеќе од 150 земји под слоганот “Разбирање на минатото – план за во иднина.”

______________________________________________________________________________________________________

Алармантно: Кампања против фалсификувани играчки во ЕУ

Европска комисија покрена кампања против фалсификувани играчки, кои содржат високо ниво на токсични супстанци, а се продаваат ширум светот. Воглавно се работи за фалсификувани играчки кои што доаѓаат од Кина и кои се опасни по здравјето на децата.

______________________________________________________________________________________________________

Сестрата на Цукерберг (газдата на Facebook), работи за конкурентниот Google

Се чинеше дека креаторот на напознатата и најпрофитабилна социјална мрежа „Facebook“, Марк Цукерберг многу роднини и пријатели вработи во сопствената компанија, но се испоставо сосема спротивното.

______________________________________________________________________________________________________

Креирал машина за асфалтирање без затворање на улиците – таква и ни треба

Додека во цел свет, улиците се асфалтираат главно навечер и вон сезона, кај нас во Македонија, случајот е сосема спротивен. Овој процес кај нас обично се изведува во најекстремни временски услови и во време на сообраќаен шпиц.

______________________________________________________________________________________________________

Се насука кит- никој не го пипа не се знае од што умрел (Видео)

Австралиските пливачи пронашле мртов кит долг 11,6 метри и тежок околу 30 тони кој заринкал на брегот на Сиднеј.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Продаваат сперма и јајце клетки за да преживеат – Очај во Шпанија

Во Шпанија сиромаштијата ги натера луѓето на очајнички потези да се дојде до пари за да се преживее. Во клиниките во Мадрид само во минатиот месец зголемен е бројот на донирана сперма и јајце клетки. Дури за 30 насто повеќе од вообичаено.

______________________________________________________________________________________________________

Воздухоплоството не ве штити ова можеа да се бомби – Авион фрлил 1000 мечиња со со овој напис во Белорусија

Двајца високи воени команданти во Белорусија се отпуштени зошто потфрлиле да спречат влегување во воздушниот простор на Белорусија на авион кои исфрли навредувачка пропаганда со која се потсмеваат на безбедноста која ја пружа армијата.

______________________________________________________________________________________________________

По птичји и свински нов грип од фоки- опасен за луѓето! (Видео)

Вирусот Х3Н8 уште од минатата година е поврзан со поморот на фоки во Нова Англија. Според новите сознанија, можно е вирусот да мутирал од вид на грип кој кружи меѓу птиците.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1