Archive | Свет RSS feed for this section

4 годишно дете во САД се застрела во глава

Несреќата се случила во сојузната држава Вирџинија во САД околу 15 и 25 часот по локално време, јавуваат тамошните медиуми. За несреќниот настан во полиција пријавил член од семејството, која кажал дека момчето случајно се застрелало.

______________________________________________________________________________________________________

Ким Јонг Ун е во брак од 2009 година а има и дете?

Откако медиумите во Северна Кореја потврдија дека нивниот лидер Ким Јонг-ун е оженет со неговата партнерка Ри Со-Ју, јапонските медиуми излегоа со нови информации.

______________________________________________________________________________________________________

Европејците секојдневно шмркаат по 356 килограми кокаин

Единствената научна соработка укажа на неколку важни факти за потрошувачка на дрога во Европа.

______________________________________________________________________________________________________

Топење на мразот на Гренланд – што ќе не снајде

Нивото на морињата и океаните ќе нарасне за 1 метар. 1 метар…на светско ниво… Дали Амстердам би бил во друштвото на Атлантида??? Најверојатно…Стокхолм??? Можеби… 

______________________________________________________________________________________________________

Четири града кои покрај официјалната имаат и своја валута

Доколку сакате да доживеете нешто ново, одете во еден од четирите града во Северна Америка каде освен државните долари имаат и сопствена валута.

______________________________________________________________________________________________________

Јапонец направи канта која сама лови ѓубре

Сите ние некогаш сме земале хартија, сме ја згужвале и сме ја фрлиле кон канта за ѓубре, но најчесто хартијата се одбива од кантата, па принудени сме да станеме да го земеме ѓубрето и да го фрлиме во кантата. 

______________________________________________________________________________________________________

Скандал на првиот ден на Игрите, домаќинот ги смеша знамињата на двете Кореи !!!

Веќе на првиот ден од натпреварувањето на Олимписките игри во Лондон, се случил голем скандал, домаќините ги помешаа знамињата, и тоа на двете земји Кореи!

______________________________________________________________________________________________________

Отишол пијан да го гледа Бетмeн почнал да урла, и ги извадил од памет сите во киното

Околу 50 луѓе почнале да бегаат во панника за време на давањето на Бетемен во киносала во Аризона, откако 27 годишниот Мајкл Виијем Барбоа, кој најверојатно под дејство на алкохол, почнал да се дере на цел глас.

______________________________________________________________________________________________________

Ким Џонг Ин се оженил со мистериозната убавица

Мистериозната жена која неодамна во јавноста беше видена во друштво на Ким Џонг Ун, лидерот на Северна Кореја, е негова сопруга, изјавил висок јужнокорејски функционер. Како што пренесува Би-Би-Си, сопругата на младиот лидер се вика „Ри Сол Ју“.

______________________________________________________________________________________________________

Фондација од Филаделфија бара Никола Тесла да биде прогласен за светец

Синидит на Српската православна црква на 7 јуни добил предлог од фондацијата „Никола Тесла“ од филаделфија да го прогласи големиот научник за светец.

______________________________________________________________________________________________________

Како да постиш на рамазан ако сонцето не заоѓа – дилема на муслимани во Финска

Група муслимани кој живеат на северниот дел од Европа во градот Рованијем на северот на Финска имаат реален проблем за големиот верски празник Рамазан. Како да постат од изгрејсонце до зајдисонце кога во овој период од годината таму сонцето не заоѓа.

______________________________________________________________________________________________________

Во услвои на криза тони работни места за камионџии, а на Американците не им се работи

Додека земјата ја тресе тешка економска криза, со голема стапка на невработеност, логично би било Американците да скокаат за секоја шанса за вработување.

______________________________________________________________________________________________________

Eвакуирано кино во Сиднеј на премиера на Бетмен

Звонењето на противпожарниот аларм во едно од кината (George St) во Сиднеј, за момент ги уплаши фановите на Бетмен, кои веднаш го напуштиле киното, во кое се давало премиерното издание на „Издигнувањето на Црниот Витез“.

______________________________________________________________________________________________________

330 тони овошје и зеленчук, 230 тони компир, 19 тони јајца… Се ова како оброк за 10500 олимпијци

Организаторите на Олимписките Игри, покрај обезбедувањето на условите за натпревари, безбедноста за време на игрите, имаат задача да се погрижат спортистите да не останат гладни.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: „Џокер“ ја погодил во глава, ама „куртулила“ благодарение на вродената мозочна аномалија

Петра Андерсон (22) девојката која за време на масакрот на проекцијата на филмот Бетмен во киносалата во Аурора била погодена со повеќе куршуми од кои еден ја погодил во носот, поминал низ мозокот и застанал во задниот дел на черепот не само што чудо ја спасило туку и успешно се опоравува.

______________________________________________________________________________________________________

Уличен просјак тврди дека годишно заработува и по 60 илјади долари!?

Бездомникот Шеин Ворен Спигл (45) е уапсен поради улично просење, изјавија од локалната полициска станица во Оклахома Сити, во САД, додавајќи дека минатата година со просење заработил 60 илјади долари. Шеин тврди дека годишната заработка од овој бизнис навистина достигнува до 60 илјади долари.

______________________________________________________________________________________________________

Лендсат: 40 години ја набљудува Земјата од свемирот

Сателитскиот програм Лендсат прослави 40 годишнина од своето постоење и работа – набљудување на Земјата од свемирот.

______________________________________________________________________________________________________

Илјадници луѓе добиле смртни закани преку смс

Австралиската полиција се обидува да влезе во трага на организаторите на измамничкиот ланец кој со недели им се заканувал на илјадници Австралијци преку мобилните телефони и преку електронска пошта во кои тврдат дека ќе ги убијат доколку на им платат 5000 долари.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1