Tag Archives: film

Има само 13 год, го викаат палавиот Ханис, а тој има веќе 3 кратки филма зад себе

Има само 13 години, живее во Тетово, а како младо момче веќе сака преку своите филмови да едуцира – што е добро – што е лошо. Сонува да биде режисер.

______________________________________________________________________________________________________

Фото/ Видео: Студентка ја продава невиноста за да изгради куќи за сиромашни – ќе се снима се

Бразилска студентка ја понудила на аукција својата невиност за да собере пари и да ги донира во хуманитарни цели. За градење на куќи за сиромашните во Бразил.

______________________________________________________________________________________________________

Уапсен авторот на ,,Невиноста на муслиманите,, – Видео

Nakoula Basseley Nakoula, авторот на филмот „Невиност на муслиманите“, е уапсен во Лос Анџелес заради прекршување на условната казна.

______________________________________________________________________________________________________

Музиката која доби ЕМИ награда е снимена во МАКЕДОНИЈА (Фото/Видео)

Музиката за филмот “Hemingway & Gellhorn”, компонирана од страна на композиторот Javier Navarrete за HBO ја доби овогодинешната награда EMMY AWARD 2012 за најдобра филмска музика во категоријата драма.

______________________________________________________________________________________________________

Стигна трејлерот за филмот за Лиз Тејлор (Видео)

  Животот на дивата Елизабет Тејлор бил полн со скандали и лични драми, затоа и сите имаат големи очекувања од филмот “Liz & Dick” кој ќе биде прикажан на 3. ноември.

______________________________________________________________________________________________________

Министер ја уцени главата на авторот на ,,Невиноста на муслиманите,, – 100 000 долари

Пакистанскиот министер за железници Гулам Ахмед Билур јавно ја уцени главата на авторот на филмот ,,Невиноста на муслиманите,,  понуди награда од 100.000 долари за убиство на авторот на антиисламскиот филм

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Еве како почнува ерата на глад во светот и кој ја создава

По гледањето на овој филм, единствено што можеме да се запрашаме е дали борбата протов гладта е приоритет за светските лидери?

______________________________________________________________________________________________________

Русите имаат филм ,,Трето полувреме,, за мечот на смртта во Киев (Видео)

Рускиот филм ,,трето полувреме,, зборува за вистинска случка за мечот на смртта меѓу нацистите и работници во пекара, поранешни играчи на Динамо Киев. Победа или смрт – била цената на натпреварот.

______________________________________________________________________________________________________

Youtube не го отстранува филмот за Мухамед – Пакистан го укина Youtube

Пакистанскиот премиер наложи да се суспендира YouTube во целата земја поради срамниот анти исламски филм поради кои насилни протести се случија во оваа земја.

______________________________________________________________________________________________________

„Трето полувреме“ во Скопје од 27 септември

  По премиерното прикажување на отворањето на „Браќа Манаки“ филмот, „Трето полувреме“ на Дарко Митревски на 27 септември ќе има премиера и во Скопје во кино „Милениум“.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Филмот за Мухамед е подметната измама – изјави на глумците за снимањето

Бизарна приказна за филмот кој наводно е причина за немирите на Блискиот исток…

______________________________________________________________________________________________________

Гугл нема да го тргне антимуслиманскиот филм од Youtube – Белата куќа им врши притисок

„Ние работиме напорно да создадеме заедница во која секој ќе може да го ужива правото да го искаже сопственото мислење, како и на луѓето да им се овозможи да ги претстават различните гледишта“, напишал портпаролот на Гугл, во соопштението испратено до јавноста.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Пронајден првиот филм во боја – снимен 1901 година

Првите подвижни слики во боја, снимени од страна на пионерот на филмот, Едвард Тарнер, конечно беа откриени по едно столетие.

______________________________________________________________________________________________________

Закани по живот за режисерот на „Трето полувреме“

,,Ги боли што токму овој филм го потпишува македонски режисер кој по етничка припадност се чувствува и се изјаснува како Македонец,,

______________________________________________________________________________________________________

Авторот на филмот за Мухамед: Не се каам, ќе објавам и втор дел

Накула, човек кој американските медиуми го сметаат за автор на контроверзниот филм, побара полициска заштита откако во средата го идентификуваа светските медиуми.

______________________________________________________________________________________________________

Копт измамник е вистинскиот автор на филмот кој доведе до убиството на американскиот амбасадор

Сем Басил, режисерот на филмот „Невиност на муслиманите“ е всушност Накула Басилеј Накула, кој стои зад вистинската режија на контроверзното филмско дело.

______________________________________________________________________________________________________

Го победи и Discovery – „Two Times“ на Киро Урдин освои награда

  Уметникот Киро Урдин од Струмица, доби награда за најдобар филм од областа на природното опкружување на фестивал во Кина.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Приказната на Нета Коен, чиј живот и страдања се инспирација за филмот „Трето полувреме”

Нета Коен, чиј живот и страдања се директна инспирација за Митревски во создавањето на сценариото на „Трето полувреме”, била ќерка на Аврам Коен, угледен Евреин од скопската висока средна класа, но избегала од дома и се омажила со фудбалер-христијанин, што и ја спасило од концентрационите логори

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1