Archive | Свет RSS feed for this section

Ужас на ОИ: Велосипедист загина откако го удри автобус полн со новинари

Во сообраќајна несреќа која се случи пред самиот Олимписки парк во Лондон, загина 28-годишен велосипедист.

______________________________________________________________________________________________________

Палестина протестира! Стоп за малтретирање на жените

Жените од Палестина излегоа на протест под мотото „Стоп за насилство над жените“, барајќи подобра заштита за малтретираните жени, откако маж си ја уби сопругата на сред пазар, оти му побарала развод.

______________________________________________________________________________________________________

Тинејџер во Кина уби 8 и рани 5 лица

Кинеската полиција го уапси тинејџерот кој со нож уби осум и рани пет лица, јавуваат тамошните медиуми. Нападот на момчето се случил синоќа, во провинцијата Лиаонинг, во североисточна Кина.

______________________________________________________________________________________________________

Сакаме да играме со луди луѓе за кошарка како Македонците – вака нема конкуренција – Американците ја сакаат Македонија на Олимпијада

Американските спортски новинари биле имресионирани од фантастичната прослава и дочекот на македонските кошаркари на плоштадот Македонија, па преку своите текстови, сугерираат до Меѓународниот олимписки комитет да се зголеми бројот на учесници за наредните олимписки игри.

______________________________________________________________________________________________________

ТВ програма која што ја водат забрадени жени (Видео)

Во Египет почнала да работи првата ТВ станица на која исклучиво работат ,,забрадени,, жени – со вел преку целото лице, така што можат да им се видат само очите.

______________________________________________________________________________________________________

Се помалку мајки ги дојат своите деца – нема замена за мајчиното млеко

Ова е Светска недела на Доењето на глобално ниво. Манифестации ќе има од 1 до 7 Август во повеќе од 150 земји под слоганот “Разбирање на минатото – план за во иднина.”

______________________________________________________________________________________________________

Алармантно: Кампања против фалсификувани играчки во ЕУ

Европска комисија покрена кампања против фалсификувани играчки, кои содржат високо ниво на токсични супстанци, а се продаваат ширум светот. Воглавно се работи за фалсификувани играчки кои што доаѓаат од Кина и кои се опасни по здравјето на децата.

______________________________________________________________________________________________________

Сестрата на Цукерберг (газдата на Facebook), работи за конкурентниот Google

Се чинеше дека креаторот на напознатата и најпрофитабилна социјална мрежа „Facebook“, Марк Цукерберг многу роднини и пријатели вработи во сопствената компанија, но се испоставо сосема спротивното.

______________________________________________________________________________________________________

Креирал машина за асфалтирање без затворање на улиците – таква и ни треба

Додека во цел свет, улиците се асфалтираат главно навечер и вон сезона, кај нас во Македонија, случајот е сосема спротивен. Овој процес кај нас обично се изведува во најекстремни временски услови и во време на сообраќаен шпиц.

______________________________________________________________________________________________________

Се насука кит- никој не го пипа не се знае од што умрел (Видео)

Австралиските пливачи пронашле мртов кит долг 11,6 метри и тежок околу 30 тони кој заринкал на брегот на Сиднеј.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Продаваат сперма и јајце клетки за да преживеат – Очај во Шпанија

Во Шпанија сиромаштијата ги натера луѓето на очајнички потези да се дојде до пари за да се преживее. Во клиниките во Мадрид само во минатиот месец зголемен е бројот на донирана сперма и јајце клетки. Дури за 30 насто повеќе од вообичаено.

______________________________________________________________________________________________________

Воздухоплоството не ве штити ова можеа да се бомби – Авион фрлил 1000 мечиња со со овој напис во Белорусија

Двајца високи воени команданти во Белорусија се отпуштени зошто потфрлиле да спречат влегување во воздушниот простор на Белорусија на авион кои исфрли навредувачка пропаганда со која се потсмеваат на безбедноста која ја пружа армијата.

______________________________________________________________________________________________________

По птичји и свински нов грип од фоки- опасен за луѓето! (Видео)

Вирусот Х3Н8 уште од минатата година е поврзан со поморот на фоки во Нова Англија. Според новите сознанија, можно е вирусот да мутирал од вид на грип кој кружи меѓу птиците.

______________________________________________________________________________________________________

Светските знаменитости се накривуваат?

Античкиот Колосеум во Рим, место каде гладијаторите се бореле за нивните животи, се накриви на јужната страна за 40 сантиметри.

______________________________________________________________________________________________________

Видео Обама сам на себе си донирал 5.000 долари за кампања

На YouTube осамна снимка пуштена од кабинетот на американскиот претседател Обама на која се прикажува како тој донира 5.000 долари – сума која е федерален максимум по човек.

______________________________________________________________________________________________________

Како да изгубиш 6 милијарди за 48 часа – овој богаташ сега знае како

Еике Батиста, рударски и нафтен магнат, доживеа рекордна загуба по падот на вредноста на неговите акции на корпорацијата “ебх груп” . Живот на Батиста бил како филм, се збогатил за време на “златна треска”, неговата сопруга е Плејбој зајчица.

______________________________________________________________________________________________________

Мајкл Фелпс со 19 медали, најуспешен во историјата на ОИ

Иако не е во најдобра форма, пливачот кој ги брани боите на САД, Мајкл Фелпс, успеа да собере најмногу медали во историјата на Олимписките игри (ОИ).

______________________________________________________________________________________________________

Паника и евакуација – лажна закана за бомба во Американската амбасада во Осло

Претпладневна узбуна во Осло. Американската амбасада во главниот град на Норвешка денеска извести за закана со бомба. Евакуацијата започна во 11.22ч кога жителите на околните згради беа замолени да се оддалечат од местото.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1