Archive | Свет RSS feed for this section

Видео: Потече крв од статуа на Богородица

Над 100 тина верници секој ден доаѓаат во домот на Хаиџа Нгујен кој живее во Батон Руж во Луизијана за да ја видат статуата на Богородица, која како што тврдат почнала да крвари.

______________________________________________________________________________________________________

И официјално најмрзелив народ се Британците, Малтежаните и Србите

Седечкиот начин на живот е во пораст во светот. Според научниците од физичка неактивност секоја година умираат околу пет милиони луѓе, ова го објави  британскиот медицински магазин „Лансет“ во истражувањето објавено денеска.

______________________________________________________________________________________________________

Во Словачка откриен тунел долг 700 метри за шверц на цигари

Во Словачка е откриен тунел ископан шест метри под земја, а во должина од 700 метри, кој бил направен со цел да се шверцуцваат цигари.

______________________________________________________________________________________________________

Русија и Кина ставија вето на резолуцијата на западот за Сирија

По вчерашните убиства на високи воени претставници, сириската војска блокираше неколку делови на Дамаск. Вече пет дена жестоки битки се водат во центарот на градот.

______________________________________________________________________________________________________

Надал се повлече од Олимијадата во Лондон

Најдобриот шпански тенисер, Рафаел Надал, се откажа од настапот на Олимиските игри во Лондон, откако изјави дека не се чуствува во најдобра форма и сакал да им остави простор на своите колеги, кои според него се подобро подготвени од него.

______________________________________________________________________________________________________

Синот на Сталоне се предозирал со апчиња за болки

Синот на познатиот холивудски актер Силвестер Сталоне, Сејџ, кој минатиот петок беше пронајден мртов во својот стан, се претпоставува дека умрел од преголема конзумација на апчиња против болки.

______________________________________________________________________________________________________

Пронајдено 31 тело од патниците на траектот кој потона во Индискиот океан

Полицијата во Танзанија соопшти дека спасувачките екипи од немирните води спасиле 149 патници, од кои триесетина се странски туристи

______________________________________________________________________________________________________

Сириската слободна армија објави дека Асад е ранет

Турската телевизија Си-Ен-Ен Турк повикувајќи се на пост на твитер кој го ставил командантот на Сириската слободна армија, Ријад ал Асад, објави дека претседателот на Сирија е ранет во вооружените пресметки во Дамаск.

______________________________________________________________________________________________________

Семоќното апче не е мит – ABC откри – бизнисмени пијат Провигил, а се кријат / ВИДЕО

  Телевизијата Еј-Би-Си Њуз го тврди токму тоа. Според нив, станува збор за луѓе кои се тајно здружени и неверојатно  успешни благодарение на едно апченце наречено „Provigil“.

______________________________________________________________________________________________________

Нови 100 загинати во нападите во Сирија!

Европската унија мора да се подготви за хуманитарна криза во Сирија соопшти кипарското претседателство со Унијата.

______________________________________________________________________________________________________

Со „пиратерија“ против „пиратеријата“!?

Музичка агенција со крадена музика се борела за заштита на авторските права. Ќе мора да плати над 160 000 евра отштета.

______________________________________________________________________________________________________

Потона траект со 290 патници

Најмалки 24 лица загинаа, а десетици се водат како исчезнати кога траект од Танзанија со 290 патници потона во Индискиот океан, во близина на Занзибар.

______________________________________________________________________________________________________

Зетот на Башар ал Асад загина во самоубиствен напад во Дамаск

Зетот на сирискиот претседател Асеф Шавкат, еден од водечките безбедносни лица во земјата, е меѓу погинатите во денените самоубиствени бомбашки напади во Дамаск во кои загина и министерот за одбрана, јавуваат странските медиуми.

______________________________________________________________________________________________________

Опашка од глушец во сендвич од Мекдоналдс

По пријава на муштерии Санитерните инспектори во Чиле затворија еден ресторан на Мекдоналдс.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Баран за убиство украл авион, го смачкал возејќи се на пистата и се убил.

40 годишниот Brian Hedglin вработен во SkyWest Airlines вчера со пиштол минал крај обезбедувањето и скенерите на аеродромот во Јута, украл патнички авион и го возел низ пистата како да е играчка.

______________________________________________________________________________________________________

Џиновски леден брег се одвои од Гренланд – ВИДЕО

На 16 јули, џиновско ледено острово со величина од 120 квадртни километри се одвоил од ивицата на петермановиот глечер, еден од најголемите глечери на Гренланд.  

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Кинези направиле „град на духови“ со 850 солитери

Кинеската државна компанија “China International Trust and Investment Corporation” во Ангола направила огромен град со 850 солитери, 12 училишта и повеќе од 100 продавници.

______________________________________________________________________________________________________

Оваа технологија целосно ќе ја уништи приватноста на луѓето

Што сте јаделе, дали имате новчаник во вас па дури и тоа дали имате недозволени супстанции во урината е најновиот изум на Американците кои измислиле нови скенери кои без знаење на луѓето ќе им ги дадат овие податоци на цариниците. 

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1