Archive | Македонија RSS feed for this section

Изборите се денеска ,а се делат флаери дека се идната недела!

Иако изборите се денеска, ноќеска Центар е преплавен со флаери дека изборите се оддржуваат идната недела, јавува а1он. Ова е дрзок начин за дезинформирање на граѓаните бидејќи членовите на оваа партија ги делат моментално флаерите и писмата низ деловите на општина Центар каде се прегласува денес, кои се со потполно иста содржина како оние кои […]

______________________________________________________________________________________________________

Болни и немоќни, гладуваат за да не им земе се` извршителот

Горица има 58, а сопругот Петре Спасески 55 години, двајцата боледуваат од епилепсија, живеат со 7.000 денари пензија во социјален стан во населбата Точила,што го добиле во поранешниот систем, а сега немаат пари да го исплатат. Таа сепак остварила право на инвалидска пензија, како работник на пропадната текстилна фабрика Политекс во Прилеп, а Петре е […]

______________________________________________________________________________________________________

Грк се обидел да внесе чекови од 100.000 евра во Македонија

Во петокот, на Царинска испостава „Богородица”-отсек за патнички промет, царинските работници пронашле и привремено задржале 33 чекови во вкупна вредност од 99.099 евра. Имено, на граничниот премин „Богородица” за влез во Република Македонија, се пријавило лице со грчко државјанство, управувајќи патничко моторно возило со грчки регистарски ознаки. На прашање на царинскиот работник дали има нешто […]

______________________________________________________________________________________________________

Грција пак ќе ни стави вето во јуни пишуваат грчките медиуми

Со вето ќе одговори Грција за евентуалната одлука за отпочнување пристапни преговори на Македонија со европската унија – солунскиот весник Македонија, повикувајќи се на надлежен владин извор тврди дека Атина, доколку нема решение за името до јуни, нема да ја промени својата позиција и нема да даде зелено светло за нас, јавува Канал 5. Весникот […]

______________________________________________________________________________________________________

Уапсен Македонец дел од грчка криминална банда – киднапирал богат грк и ограбувал банки

Грчката полиција уапсила македонскиот државјанин кој ги празнел касите на грчките банки. Тој е обвинет  и за учество во киднапирањето на познат бродосопственик во Атина во јануари 2009-та, јавува Канал 5. Според информациите до кои дојде Канал 5, станува збор за 34-годишниот Бобан Ристевски, бил дел од тимот на познатиот грчки криминалец, Панјотис Власотс и […]

______________________________________________________________________________________________________

Не ни треба таква помош министре!

Новиот закон за медиуми крена голема прашина посебно меѓу фелата. Иако по терк на Словенија овој закон има многу делови кои се неприменливи, небулозни или пак се товар повеќе на и така кревкото новинарство во Македонија. Сите се согласуваат дека закон треба да има – но сепак решенијата во него би требало да ги уредат […]

______________________________________________________________________________________________________

Странските амбасадори лично ќе го следат гласањето во Центар

Ќе се прегласува на 29 избирачки места во Центар, во девет во Струга и едно во Ѓорче Петров. Денес гласаат болните и изнемоштените лица. По затворањето на избирачките места ќе течат роковите за претставки до ДИК, а потоа и за тужби до Управниот суд Од 7 до 19 часот утре, вториот круг од локалните избори […]

______________________________________________________________________________________________________

Дехари не отпуштал вработени, туку само хонорарци Македонци

Откако вчера беше објавено дека новиот градоначалник на Кичево почнал да им дели откази на вработените Македонци во локалната самоуправа, тој ги обвини медиумите дека вршат пресија врз општината, пишува плус инфо. – Македонските медиуми имаат тенденција да прават пресија врз Општина Кичево. Тие треба проблемот да го барат на друго место. Општина Кичево е […]

______________________________________________________________________________________________________

Сафет Бишевац и Ленче Николовска остануваат со СДСМ

Пратеникот Сафет Бишевац од Санџачката лига, за порталот за А1он изјавил дека тој и пратеничката Ленче Николовска остануваат остануваат во „Сојузот за иднината“. – Јас бев избран на листата на СДСМ и останувам доследен на ова – рекол Бишевац. Тој одбил да ја коментира одлуката на ПЕИ и на Фијат Цановски да излезат од коалицијата. […]

______________________________________________________________________________________________________

Јакимовски: Црвенковски ми се закани дека ќе ме снајде судбината на Љубе Бошковски

Не постои можност градоначалникот на Карпош, Стевче Јакимовски да се врати во СДСМ. Тој во интервју за „Република“ вели дека не прифаќа извинување по навредите кои ги упатил Црвенковски кон него. Потврдува дека Црвенковски му се заканил дека доколку се кандидира ќе го снајде истата судбина како онаа на Љубе Бошковски. Но, имало и закани […]

______________________________________________________________________________________________________

СДСМ ги бојкотира изборите во Ѓорче – Наумовски со кривична за Груевски и Сокол Митревски

Александар Наумоски, кандидат за градоначалник на Ѓорче Петров денеска најави дека поднесува кривична пријава против Груевски, Ставрески и Сокол Митровски, заради „грубо прекршување на моето активно избирачко право помеѓу првиот и вториот изборен круг“, објави Нова ТВ Спореед Наумовски одлуката на Управниот суд за Ѓорче Петров е врвен срам за правната држава и директен показател […]

______________________________________________________________________________________________________

Фијат Цаноски ги напушти Црвенковски и СДСМ

Последниот тежок пораз на локаните избори како дел од Сојузот за иднината, е причината поради ПЕИ ќе продолжи да делува самостојно и независно од било кој политички блок. -Со оваа наша одлука, сметаме дека до средината на оваа година, до одржувањето на редовниот конгред на партијата, ќе успееме да ги зајакнеме и квалитативно подо бриме […]

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Вака ќе изгледа црквата на улица Македонија во центарот на Скопје

Црквата Св. Константин и Елена, која првично требаше да се гради на плоштадот Македонија, сега веќе е во фаза на градба кај домот на АРМ. Погледнете како ќе изгледа кога ќе биде целосно готова. ФОТО: Скопјеинфо

______________________________________________________________________________________________________

Бејта отпушта 163 вработени во „Комуналец“

Привремениот директор на ЈП „Kомуналец“, Мемедали Џафери наредил да се раскине работниот однос на 163 вработени со договор на дело, за што нема никаков изговор и правна оправданост, вели поранешниот градоначалник на Гостивар, Руфи Османи. На прес конференција изнесоа меѓусебни обвинувања за злоупотреби и незаконски отпуштања. – На првиот работен ден на многу примитивен начин […]

______________________________________________________________________________________________________

Никој не знае како никнуваат 20 метарски јарболи со албански знамиња низ Кичево

Градоначaлникот на Кичево, Фатмир Дехари вели дека не знае, кој ги постаува 20 метарските јарболи на кои се веат албански знамиња на патот од Кичево кон Зајас, обjaвува Дневник. – Од каде ти е таа информација дека има нови јарболи со албански знамиња. Да не работиш во УБK? Од неодамна сум градоначалник и немам информација […]

______________________________________________________________________________________________________

Јакимовски: Андреј Петров да си поднесе оставка од пратеничката функција

Андреј Петров нема никаков кредибилитет и затоа треба да си поднесе оставка. Градоначлникот на Карпош, Стевчо Јакимовски во интервју за Утрински весник вели дека генреалниот секретар на СДСМ доживеал до сега невиден изборен дебакл и тоа во неговата матична општина Карпош. „Се потврди моето тврдење дека Андреј Петров има случајна политичка кариера. По ваков дебакл, […]

______________________________________________________________________________________________________

Атина го обвинува Филе за пристрасност кон Скопје

Филе “долго време организира начини како да го заобиколи грчкиот став, надевајќи се дека ќе биде во можност да наметне формула, која привремено ќе ја замени референцата ПЈРМ и ќе ја принуди Грција да прифати членство на земјата во НАТО и отворање на пристапните преговори со ЕУ”, пишува весникот “Етнос” Еврокомесарот за проширување Штефан Филе […]

______________________________________________________________________________________________________

Денес бесплатно возење на рингишпилот во Центар

Од  10 часот изутрина, најмладите жители на Скопје, ќе можат да уживаат јавајќи се на коњчињата и другите фигури на каруселот кој што веќе е поставен на кејот на реката Вардар Утре, бидејќи е официјалното отворање, возењето на вртелешката ќе биде бесплатно. Овој месец и наредниот, билетите ќе бидат со промотивна цена односно, 30 денари […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1