Archive | Македонија RSS feed for this section

Македонија 23-то место за водење бизнис, пред сите балкански земји!

Македонија се најде на 23 место, во најновиот извештај на Светската Банка “Дуинг бизнис 2012”. Лани Македонија беше на 38–то место.

______________________________________________________________________________________________________

Магла наутро – сонце преку ден – викендот дожд

Во Македонија во утринските часови по котлините и долините ке има појава на магла, а во текот на денот ке биде сончево.

______________________________________________________________________________________________________

Оглас: Бараат македонки за порно филм – за 175 евра мора да покажат што знаат во сексот ?!? (Фото)

За да ја добиете работата треба да снимите порно клип со газдите и да демонстрирате што умеете во сексот ?!?!?!

______________________________________________________________________________________________________

Во цела Европа само Македонија нема закон за генетски модифицирана храна – МАПА !!!

Центарот за безбедност на храна го завршило истражувањето во септември 2012 година и ја објави мапата во кои земји има закони за ГМО храна или генетски модифицирана храна.

______________________________________________________________________________________________________

Во Македонија се продава канцероген фалс Косили шампон за деца !!!!!

Лесковачката ,,Невена,, сопственик на брендот ,,Косили,, ги предупредува потрошувачите дека фалсикати на нивниот Косили се продаваат и извезуваат  од Македонија и дека во таа фалс формула има канцерогени, штетни состојки, пишува српски Новости.

______________________________________________________________________________________________________

Македонски хакери урнаа албански веб сајтови – одмазда за запаленото знаме

Македонска хакерска група нападна албански владини и воени веб страници, како одговор на палењето на македонското знаме од страна на навивачите во Албанија.

______________________________________________________________________________________________________

,,Македонија е грчка,, – хакери го урнаа сајтот на просветниот инспекторат

Навредливи пораки за Македонија, Македонците, за премиерот Никола Груевски, се појавија на интернет страницата на македонскиот Државен просветен инспекторат.

______________________________________________________________________________________________________

Медот на автопатот до Охрид бил Гликозен сируп – откриле инспекциите

Наместо мед, продавачите на патните правци Кичево – Охрид и Росоман – Прилеп продаваат гликозен или пченкарен сируп.

______________________________________________________________________________________________________

Камерите во болниците ќе ловат гужви и непристојни сестри

Камери на шалтерите во болниците и амбулантите поради незадоволство на пациентите од работата на шалтерските работници. На  150 шалтери во 72 здравствени установи и пред амбулантите ќе бидат поставени камери.

______________________________________________________________________________________________________

Приватното обезбедување ќе може да става лисици – нови овластувања

Ќе може да ставаат лисици или при својата работа да водат дресирани кучиња, ова се нови овластувања на припадниците на агенциите за обезбедување предводени во ново изработениот предлог закон за приватно обезбедување.

______________________________________________________________________________________________________

Награда 23 октомври за сликар и писател

За доделување на државната награда „23 Октомври” во 2012 година за највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на науката, културата, образованието, заштитата на државните интереси и промоција на државните приоритети, вредности и културно-историско наследство на Република Македонија

______________________________________________________________________________________________________

23 ОКТОМВРИ – Ден на мaкедонската револуционерна борба

На денешен ден, 23 октомври 1893 година во Солун е основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО), која подоцна станува македонско национално движење и дејствува со цел за извојување автономија на Македонија преку револуционерна борба.

______________________________________________________________________________________________________

Прогноза:Топло и ветровито

Во Македонија во вторник по студеното и понекаде магловито утро, во текот на денот ке биде претежно сончево , топло и ветровито.

______________________________________________________________________________________________________

Неколку скопски населби денес без струја

Без електрична енергија утре од 9 до 14 часот ќе останат корисниците од викенд населбата во Орешани-општина Зелениково.

______________________________________________________________________________________________________

Затвор и условни казни – Изречени пресудите за „Метастаза“

Обвинетите во случајот „Метастаза“ се виновни, пресуди денеска Основниот суд Скопје 1. Изречените казни се движат од три години затвор до условни пресуди. Со дел од казните на обвинетите само им се покри времето поминато во притвор на обвинетите.

______________________________________________________________________________________________________

Во Скопје се отвара канцеларија за поддршка на Хомосексуалците

Хелсиншкиот комитет за човекови права и Холандската амбасада во Македонија, свечено ќе го отворат првиот Центар за поддршка на LGBTI заедницата во Македонија. Центарот ќе е во Скопје .

______________________________________________________________________________________________________

Еуросупер-98 и дизелот поскапуваат

Поскапување на ЕУРОСУПЕР-98 и Еуродизел.

______________________________________________________________________________________________________

Кукаст крст на споменикот на Александров во Кисела Вода (Фото)

Споменикот на Тодор Александров во населбата Кисела Вода синоќа е ишарен со кукаст крст, симбол на фашистичката идеологија.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1