Archive | Живот RSS feed for this section

Маркетингшки трик или вистина?! Енергетски пијалок со канабис!

Блогот за „Гикови“ Geek Alerts неодамна понуди енергетски пијалок со интригантно име „Cannabis Energy Drink“, со уверување дека со овој пијалок „сигурно ќе полетате високо било од витаминот Б или од екстрактот на семето од коноп“.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Инсектот Бубамара пред истребување

Сепак научниците се собраа со проектот „Lost Ladybug“ се трудат да го променат патот по кој сега се движи овој симпатичен инсект.

______________________________________________________________________________________________________

Камионџиите повторно возат: Именувана улица во Бањалука по Пајо и Чкаља

Освен Миодраг Петровиќ Чкаља и Павел Вујисиќ, име на улица добија и нивните колеги  Зоран Радмиловиќ, Петар Краљ, Олга Спиридоновиќ, но и советскиот астронаут Јуриј Гагарин.

______________________________________________________________________________________________________

Олимпијците по стапките на Хитлер!? – Хитлер го вовел носењето на олимпискиот факел

Пренесувањето на факелот стана вистинска традиција на Олимписките игри, но малкумина знаат дека всушност идејата за оваа штафета на пренесување до градот во кој се одржува спортската манифестација потекнува од озлогласениот нацистички водач Адолф Хитлер.

______________________________________________________________________________________________________

Почина на 111 години, надживеа две жени, а како тајна за долг живот ја навел само Љубовта

Најстариот човек во Америка почина на возраст 111, стариот романтичар ги расплака сите во неговиот град и во старечкиот дом каде живеел. Надживе две жени има три ќерки.

______________________________________________________________________________________________________

Немој да си ЖИВОТНО во јавен превоз – постери кои ќе те замислат – Фото

Однесувањето на луѓето во јавниот превоз знае да биде навистина недолично. Според истражување на француски научници дури 70 насто од луѓето биле сведоци на дрско, недолично однесување во јавниот превоз.

______________________________________________________________________________________________________

Фоторобот – цртежи кои ставиле во затвор 1000 негативци (фото)

Kолку е поуспешен фотороботот толку се поголеми шансите криминалецот да биде фатен и уапсен. Дека изработката на фоторобот е важна говори и фактот што огромен број на уметници – специјалисти за цртање по туѓ опис се вработени во полициите во светот.

______________________________________________________________________________________________________

Докажано: Канабиноиди има во мајчиното млеко

При неколку големи и значајни истражувања се докажало дека човечкото мајчино млеко во својот состав има многу видови канабиноиди кои се наоѓаат и во марихуаната, а кои всушност се многу важни за правилен човечки развој.

______________________________________________________________________________________________________

Во Будва лежалка 50 евра, Дубровник 100 евра за до тврдината, Охрид 100 ден паркинг

Да си турист не е лесно – посебно не кога оние што живеат крај вода едвај чекаат да им дојдете за да во ошурат буквално.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Феномен на автопат – забележан крајот на виножитото!

Виножито – оптички и метеоролошки феномен кој предизвикува светлински спектар од бои со помош на сончевите зраци.

______________________________________________________________________________________________________

Обама не сака цвекло, Оланд артичок, а Путин има дегустатори

Рускиот претседател Владимир Путин секој оброк го тестира дали во него има отрови, објавија медиумите, повикувајќи се на сведочењето на елитниот готвач Жил Брадгард кој готви за опседнатиот Путин.

______________________________________________________________________________________________________

Тобоган наместо скали, скривница, базен со течно чоколадо – Ова е идеална куќа на децата

Идеалната куќа за одмор во која ќе престојуваат деца треба да има неограничено слатки,  воопшто не би било лошо собите да имаат високи тавани за да може да се стави трамболина, а потребна е и една просторија за кампување и базен за нуркање, изјавиле 2.000 деца на возраст од 6 до 12 години во истражувањето […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Топ места за авантура во 2012

Според „National Geographic“ постојат само девет места во светот кои заслужуваат да се најдат на нивната листа на најдобри места за авантура.

______________________________________________________________________________________________________

Слепило, клаустрофобија, лупење на кожата – болести од кои патат астронаутите

Mедицината мака мачи да ги дешифрира последиците и промените во психичката и физичката состојба на астронаутите.  Едноставно човекот најсовршено функционира онаму каде што се родил – на земјата.

______________________________________________________________________________________________________

Воодушевувачко видео: Момче родено без раце свири гитара со нозе

Џорџ Денехи (18) од Ашланд, Вирџинија, е силно вљубен во музиката и обожава со пријатни ноти да ги забавува луѓето.

______________________________________________________________________________________________________

10 милиони долари за оној што ќе ја открие тајната на стареењето!

Трката за откривање на генетската тајна за долговечноста на 100 годишниците го доби првиот учесник, американската Корпорација „Лајф Технолоџис“, која ќе се натпреварува за дури 10 милиони долари кои ги доделува Фондацијата X. Конкурентите имаат месец дена да ја откријат вистината и да го декодираат генот на 100 луѓе постари од 100 години, што значи […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Егзоскелет кој дава натчовечка способност!

Целосен скелет за раце, нозе и торзо, со кој сопствената моќ на мускулите ќе ја зголемите и до 5 пати.

______________________________________________________________________________________________________

Тајните на претседателските готвачи – Меркел сака француска храна, Оланд мрзи артичок, Обама цвекло

Рускиот претседател Владимир Путин има дегустатор за секој негови оброк – се плаши од труење, Обама мрази цвекло, францускиот претседател Oland целосно го отстрани артичокот од менито на Елисејската палата.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1