Archive | Свет RSS feed for this section

Фифа и допингот: Сомнителни речиси третина од фудбалерите?

Околу 35 проценти од фудбалерите користат додатоци во исхраната, поради кои можат да „паднат“ на анти-допинг тестот, предупредува ФИФА.

______________________________________________________________________________________________________

Насилните студенти во Тајланд ги испраќаат во воени кампови

Владата на Тајланд, соочена со се поголем број на насилства на факултетите во земјата одлучила да се пресмета со нив, а насилниците да ги праќа во воените кампови, северно од Банког.

______________________________________________________________________________________________________

Кинез се завиткал како подарок и за малку ќе се загушел!

Еден Кинез за малку ќе го загубел животот сакајќи да ја изненади својата сакана, кога во кутија се завиткал како поклон кој го испратил на нејзината адреса.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Насмејте се до солзи! Како реагираат децата кога ќе им кажете дека сте им ги изеле сите слатки!

Што е полошо за едно дете од тоа да остане без своите слатки? Во една ТВ емисија водителот ги замолил родителите да им кажат на своите деца дека им ги изеле сите слатки и да ја снимат нивната реакција. Притоа речиси сите деца автоматски заплакаа. Само едно момче на крајот на својата мајка и одржува […]

______________________________________________________________________________________________________

Спасено бебе со најмалото вештачко срце

Вештачко срце со големина на мал прст одржувало во живот 16 месечно бебе околу две недели додека малиот пациент чекал трансплантација.

______________________________________________________________________________________________________

Рака на надежта!

Пред дванаесет години докторите од Вандербилд Универзитетот во Тенеси извеле операција за да ја отстранат состојбата наречена „spina bifida“ – миеломенингитис, која што ја откриле кај нероденото бебе Самуил Александар Армас, додека тоа се уште било во матката на неговата мајка.

______________________________________________________________________________________________________

За плата од 4000евра во Европа, мора да знаете колку проценти деца, пијат млеко

Преведувачи, секретари  вработени во општа администрација од Хрватска кои сакаат да работат во Брисел и Луксембург мора да одговорат на низа смешни и небулозни прашања ако сакаат да заработат од 2.300 до 4.400 евра месечно.

______________________________________________________________________________________________________

Екплозија во нуклеарна централа во Франција

Експлозијата на пареа во француска нуклеарна централа ЕДФ.  Соопштено е дека најмалку двајца луѓе се повредени и се здобиле со изгореници во инцидентот во моќната Fessenheim централа во источна Франција.

______________________________________________________________________________________________________

Земјотрес 7.9 степени ја погоди Коста Рика – се стравува од цунами

Земјотрес со јачина од 7.9 степени го погоди брегот на Коста Рика. Епицентарот бил на околу 150 километри од главниот град Сан Хозе.

______________________________________________________________________________________________________

„Сина карта“ за легално живеење и работење во Германија

Добри вести за студентите и висококвалификуваните. Германија од 1 август издава нови визи со без многу бирократија ќе се доаѓа до работна и престојна дозвола во оваа земја.

______________________________________________________________________________________________________

Поради штрајк откажани 350 летови на Луфтханзa

На три аеродроми во Германија откажани се околу 350 летови поради штрајк на вработените на авио-компанијата  Луфтханзa кои бараат зголемување на платите.

______________________________________________________________________________________________________

Сите кои симнуваат филмови од Торент се надгледувани – стигнуваат тужби на домашна адреса!!!

Сите корисници на услугата BitTorrent кој ги симнуваат најновите филмови и музика, од овој сајт, се под надзор, покажало истражувањето на британски универзитет.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Немој да ми се дереш – девојче го удри професорот во меѓуножје

Порано професор, наставник, учител беа страв и трепет – авторитет. Каде смеело да се викне на наставник, да се подигне тон. Но факт е дека и денешните професори ги изгубија малку педагошките методи.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Чак Норис против Обама

Чак Норис и неговата сопруга Гена снимиле видео во кое отворено ги повикуваат сите да не гласаат за Обама.

______________________________________________________________________________________________________

Сведоштво за стандардот во Индија преку смешни и бизарни слики

Кажуваат дека оваа земја тешко може да се опише со зборови. Се` повеќе се зборува дека Индија полека, но сигурно го зазема своето место на светската економска сцена како голем играч.

______________________________________________________________________________________________________

Печено пиле тешко 150.000 долари! Шверцувал кокаин во него

Нигериец завршил зад решетки откако се обидел да прошверцува кокаин вреден 150.000 долари. Го скрил во печено пиле, мислејќи дека обезбедувањето на аеродромот во Лагос нема да го намириса неговиот „нелегален зачин“, се излажал.

______________________________________________________________________________________________________

Добива 1 милион долари само за да НЕ работи кај конкурентот!

Џон Креницки кој е претседател на General Electric ќе си оди од челното столче на компанијата. Ја има работата до декември, а за да си замине добил зделка од нешто повеќе од 1 милион долари.

______________________________________________________________________________________________________

Олимпијци од Јужна Африка ќе добијат подарок – по една крава за сите што освоиле злато

Шест олимпијци од Јужна Африка што освоија златен медал на игрите во Лондон, ќе добијат по една крава како награда, објави африканскиот дневник “Билд”.  Според весникот, вредноста на кравите се проценува на околу 700 евра.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1