Archive | Свет RSS feed for this section

Усаин Бoлт – нема веќе да трчам во Британија многу данок ми земаа од добивката

Добитникот на златен медал и една од звездите на оваа Олимпијада,  Усаин Болт изјави дека веќе нема да се натпреваруваат во Велика Британија, се додека не си ги сменат ,,лудите,, закони за данок.

______________________________________________________________________________________________________

Украдениот iPad на Стив Џобс најден кај Кловн

Замислете го потенцијалното богатство кое било во украдениот iPad на починатиот Стив Џобс: Тајни корпоративни документи, лична преписка и можеби дури и прототипи, што се можело да има во неговиот личен Ипад?

______________________________________________________________________________________________________

“еBay“ забрани продажба на напивки за магии, молитви и чудесно лечење

Можеби до сега баравте магична напивка што ќе го натера партнерот или симпатијата да се вљуби во вас? Или пак можеби сакавте магија за да се одмаздите некому, да го истерате демонот? Сето тоа до сега се продаваше на “еBay“, но од септември стартува забрана.

______________________________________________________________________________________________________

Политиката не притиска до толку што ни се лоши од рускиот воздух! Завршен збор на Надежда од „Pussy Riot“

Иако сме физички зад решетки ние сме послободни од луѓето што се на другата страна, во улога на обвинители, бидејќи слободно го кажуваме она што го сакаме. Од друга страна тие го зборуваат само она што политичката цензура им го дозволува.

______________________________________________________________________________________________________

Куќа од 2.5 милиони долари, пари и стипендија – oлимпиецот од Тринидад и Тобаго богато награден

Keshorn Walcott има само 19 години – освои злато во Лондон а дома во Тринидад и Тобаго го пречекаа како национален херој – доби 135.000 евра, а ќе му градат и вила вредна 2.5 милиони долари, добива и бесплатна стипендија.

______________________________________________________________________________________________________

Борба против проституција во Барселона! Казни за клиентите од 3.000 евра

Казни за клиентите од 1.000 до 3.000 евра, и санкции за проститутките од 100 до 750 доколку бидат фатени на дело и тоа во близина на училиште.

______________________________________________________________________________________________________

Надал e болен – има Хова синдром

Иако на почетокот се веруваше дека повредата не е страшна, се покажа дека здравствени те проблеми на Рафаел Надал се многу посериозни.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Чудовиштето од Лох Нес има сестра во Норвешка?

Тројца мажи кои летале, набљудувајќи го езерото Хорниндалсвтнет во Норвешка, забележале суштество кое наликува на Неси од Шкотска.

______________________________________________________________________________________________________

Француска авиокомпанија од патниците барала пари за гориво

Екипажот на француската авиокомпанија Air France побара пари од патниците кои се упатиле кон Дамаск, бидејки во Сирија не им било дозволено за гориво да платат со кредитни картички, изјавија од компанијата. -На крајот успеавме некако да се договориме, велат од компанијата.

______________________________________________________________________________________________________

30 лица меѓу кои и Гари Каспаров уапсени пред судот каде се читаше пресудата за панкерките од „Пуси рајот“

Најмалку 30 лица се приведени кои протестираа пред судот во Москва за време на читањето на пресудата за хулиганство на панкерската групата „Пуси рајот“.

______________________________________________________________________________________________________

Забрана за геј паради во наредните 100 години!

Врховниот суд во Mосква ја потврди забраната за геј парада во руската престолнина која ќе важи во наредните 100 години, која пред повеќе од два месеци ја донесоа градските власти.

______________________________________________________________________________________________________

Цензура за Сунгерот Боб бидејќи бил Геј?!

Националната комисија за прашања поврзани со моралот во Украина бара да се забрани емитувањето на овој популарен цртан филм заедно со „Симпсонови“ и „Телетабиси“.

______________________________________________________________________________________________________

Бразилски наркодилер „Лакост“ ги мачел своите противници со крокодили

Бразилскиот нарко дилер познат како Лакост одгледувал два мали крокодили и со нив ги плашел и мачел своите противници, соопштила бразилската полиција.

______________________________________________________________________________________________________

Скандал во Кина: Фотографии од оргии на политичари се појавија на интернет

Неколку високопозиционирани кинески политичари се обвинети за учество во оргии откако 100 фотографии од актот се појавиле на интернет.

______________________________________________________________________________________________________

Фото + Видео: Девојче конечно ќе добие лице откако претходно и го изгризал ракун

Кога Шарлота Понс била петмесечно бебе, во нејзината колевка влегол ракун и ја нападнал.

______________________________________________________________________________________________________

Побарал помош од полиција бидејќи бил приморан да се жени

Пракаш Прајапат (16) од Јодпур во западна Индија, бил приморан да се ожени со 13 годишно девојче од комшилукот.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Репортерка од Кина се врзала за да не ја одвее тајфун додека известува

Репортерите низ целиот свет се принудени да известуваат од секакви временски неприлики и природни непогоди, што значи дека мораат да стојат на олуи, додека врни дожд.

______________________________________________________________________________________________________

Ова се вика среќа: Преживеал пад од 4000 метри

Падобранецот од Нов Зеланд силно удрил на земјата и неколку пати отскокнал.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1