Archive | Свет RSS feed for this section

Тајното име на Барак Обама е „Одметник“, а на Мишел „Ренесанса“

Тајната служба на САД коиристи шифрирани имиња за американските претседатели, првата дама и останатите еминентни личности и места.

______________________________________________________________________________________________________

Од смртоносни вируси дерман да се немало – Нов вирус нападна туристи

Американскиот сојузен центар за надзор и спречување на болести предупреди дека е можно околу 10.000 луѓе да биле во контакт со смртоносниот хантавирус во националниот парк Јосемити во Калифорнија.

______________________________________________________________________________________________________

Суперпастув „направил“ 1331 ждребе! Сопственикот заработил 5 милиони евра

За своите 23 години, пастувот по име Алфлор „направил“ 1331 ждребе и на својот сопственик му овозможил заработка од пет милиони евра. Во најдобрите денови, успевал да оплоди дури пет кобили дневно.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: За само неколку секунди избегна удар од гром!

Откако го паркирал автомобилот пред својот дом во Падсиј во Велика Британија, излегол од автомобилот и веднаш се упатил кон куќата.

______________________________________________________________________________________________________

Во потрага по забава 11 мечиња се качиле на едно стебло

Кафени мечиња се качуваат на стебло барајќи ја најдобрата позиција за сместување. Го искористиле секој сантиметар од стеблото кое го издржа товарот.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Хорор во Јемен! Деца умираат од глад

Јемен е потполно зависен од увозот на храна. Увезува дури 90 проценти жито, а откако пораснаа цените на енергенсите семејствата не можат да си дозволат доволно храна за преживување.

______________________________________________________________________________________________________

Живее без срце: Чехот Јакуб Халик стана медицински феномен!

Јакуб бил опериран од редок вид на тумор поради кој лекарите морале да му го отстранат срцето. Со операција му вградиле пумпи наместо срце. Тој е првиот преживеан по ваквиот зафат, сега чека трансплантација.

______________________________________________________________________________________________________

Србин од Yahoo, си наплатил 300 000 долари, а сега ги тужи и Google

Милорад  Михаил Тркуља, кој живее во Мелбурн на еден портал е наведен како криминалец. Бидејќи големите пребарувачи не сакале да го тргнат порталот од листата, Милорад решил да ги тужи.

______________________________________________________________________________________________________

Валканиот Хари би го заклал Обама (Видео)

На конференцијата на републиканската партија најмногу допринел  осумдесет и девет годишниот Клинт Иствуд, легендарниот холивудски глумец  кој во еден жежок говор  изведе замислен дијалог со претседателот  Барак Обама, каде покажал гестикулации кои асоцираат дека го коле Обама.

______________________________________________________________________________________________________

Во Кина, паѓаат мостови, власта ги обвинува возачите

Отворањето на мостот Yangmingtan во градот Харбин во североисточниот дел на Кина, во ноември минатата година, кога беше отворен локалните власти го поздравија како проект со врвен успех.

______________________________________________________________________________________________________

Стотици гулаби исчезнаa во “птичјиот Бермудски триаголник”

Стотици гулаби тркачи исчезна над Североисточна Англија, поради што и оваа облас е наречена „птичји Бермудски триаголник”, пренесува Дискавери њуз.

______________________________________________________________________________________________________

Соларен тунел ќе дава струја за 4.000 возови годишно

Првиот соларен тунел во Европа обезбедува струја за брзи возови. Тунелот ќе ги напојува со струја возовите меѓу Париз и Амстердам.

______________________________________________________________________________________________________

Во череп од глушец создале човечки црн дроб (Видео)

Научници од Јапонија успеале да создадат 5 мм широк црн дроб во внатрешноста на черепот на глувчето, со помош на матични клетки земени од човечка кожа.

______________________________________________________________________________________________________

Маж се здобил со „фрактура“ на пенисот откако испил апче за ерекција

Дваесет и девет годишен маж го тужи производителот на додатокот за подобрување на сексуалната активност тврдејќи дека тој му предизвикал „фрактура“ на пенисот во застрашувачки инцидент кој се случил во еден мотел минатата година.

______________________________________________________________________________________________________

Шокантно: Вакцинираните деца имаат и до 500% повеќе болести од невакцинираните

Последното големо истражување ги потврдува сознанијата на другите независни истражувања кои го споредувале здравјето кај вакцинираните и невакцинираните деца.

______________________________________________________________________________________________________

Од утре во ЕУ се повлекуваат класичните светилки од 40 вати

Од утре 01.09.2012 година, во Европската Унија започнува постепено повлекување од пазарите на неефикасните класични светилки од 40 вати во согласност со уредбата од 2009 година, а истите ќе се заменат со производи кои штедат енергија.

______________________________________________________________________________________________________

Десетгодишно девојче обвинето за убиство на бебе

Десетгодишно девојче е обвинето за убиство на тримесечно бебе соопштила полицијата во Меин, Северна Америка, со што смртта на детето која настапила во јули сега е прогласена за убиство.

______________________________________________________________________________________________________

Кина воведува патриотизам како предмет во училиштата

Тројца ученици од Хонг Конг започнале штрајк со глад против владиниот план во наставата да се воведе кинески патриотизам соопштиле активистите.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1