Archive | Свет RSS feed for this section

Трагедија: Тинејџери изнајмиле другар да убие 15 годишно девојче по кавга на Фејсбук

Јинху К. кој има 15 години признал пред судот во Холандија, во градот Арнхем дека ја убил својата врсничка Џојс Хау бидејќи за тоа добил парична награда од 100 евра од нејзини познаници со кои таа се скарала поради навредливи коментари на Фејсбук.

______________________________________________________________________________________________________

Позната тениска судијка го убила мажот со чаша за кафе – уапсена е

Познатиот тениски судија Луис Гудман е уапсена денес во Њујорк поради сомнеж дека во април си го убила мажот.

______________________________________________________________________________________________________

Фото + Видео: Поради коментари на Фејсбук го сместиле во психијатрија!

Рауб на својот профил на Фејсбук објавил неколку пораки со кои сугерира дека нападот во Њујорк на 11 септември 2001 година го извела американската Влада. ФБИ го уапсила, а потоа го пратила на психијатрија поради неосновани „терористички мисли“.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Хеликоптери на Хаваи фаќаат НЛО!

На Хаваите со камера се „уловени“ воени хиликоптери како кружат околу непознат топчест објект. Теории постојат повеќе, но се повеќе луѓе веруваат дека се почесто не посетуваат вонземјанци!

______________________________________________________________________________________________________

Почина британецот на кого судот не му даде право на еутаназија

По мозочен удар Томи останал парализиран и не можел да зборува. Починал од природна смрт само една недела откако судот му ја одбил молбата врз него да биде извршена еутаназија.

______________________________________________________________________________________________________

Падна воден тобоган во Иднија – повредени 17 деца.

Навидум невини детски лудории, завршија трагично. Најмалку 17 деца се повредени при уривањето на воден тобоган во индиски забавен парк. Повредените, претежно со скршеници на екстремитетите се пренесени в болница.

______________________________________________________________________________________________________

Измама – жената на кинескиот политичар платила двојничка да лежи место неа

Експерти користејќи специјален софтвер утврдиле дека жената во судницата не е Гу Каилаи. Претпоставките на медиумите се дека Гу се договорила со Комунистичката партија својата казна да ја издржува во куќен притвор, а нејзината „двојничка“ да лежи в затвор.

______________________________________________________________________________________________________

Скандал поради сланина – муслиманите лути

За време на прославата на последниот ден на Рамазанскиот пост на Стетен ајленд во  Њујорк, собраните муслимански верници биле навредени и бурно реагирале кога низ паркот виделе дека има расфрлано парчиња сланина.

______________________________________________________________________________________________________

Сорос “влезе“ и во Манчестер јунајтед

Откако беше откриено дека  купил речиси два отсто од акциите во Манчестер Јунајтед, американскиот милијардер со унгарско потекло, Џорџ Сорос, повторно е во фокусот на јавноста.

______________________________________________________________________________________________________

Клип од Азис осамна на сајтот на московски суд – хакери во знак на поддршка за Пуси риот

Хакери ја пробиле официјалната веб страница на Московскиот суд кој ги осуди трите членки на групата Пуси Риот на две години затворска казна.

______________________________________________________________________________________________________

Се удави сомалијска олимпијка

Сомалиjската олимписка атлетичарка Самија Јусуф Омар се обидела да побегне од Либија во Италија на брод за емигранти.

______________________________________________________________________________________________________

Канадска банка обвинета за расизам затоа што на банкнота од 100 долари ставила Азијатка

Гувернерот на канадска банка, Марк Карни, се извинил поради дизајнот на банкнотата од 100 канадски долари која веќе една година откако излезе во оптек, а тоа предизвикало остри критики од страна на многу општински организации меѓу кои и обвинувања за расизам.

______________________________________________________________________________________________________

Нема наследство ако не си женет – тестамент одмазда на татко кон синот хомосексуалец

Нема наследство за ниту едно од децата на Роберт, доколку не е во брак со нивната мајка во рок од шест месеци по нивното раѓање, ова стои во тестаментот на основачот на компанијата за ID верификација Intelli-Check, Френк Манделбаум.

______________________________________________________________________________________________________

Кои се најопасните европски политичари и зошто?

Она што е заедничко за Виктор Орбан, Алексис Ципарсу, Силвио Берлускони, и Марин Ле Пен според германскиот „Der Spiegel“, е тоа што сите тие се на листа на “десетте најопасните политичар во Европа.”

______________________________________________________________________________________________________

Apple највредна фирма во историјата – го собори Мајкрософт од тронот

  Американската компанија Apple е највердната фирма во историјата, вредноста на акциите на фирмата вчера се искачи на 621 милијарда долари. Американската компанија со овој податок го собори рекордот на Мајкрософт.

______________________________________________________________________________________________________

За музеjот на Тесла за неколку дена се собраа 700.000 долари!

Неодамна почнатата кампања “Да се изгради веќе еднаш музејот за Тесла”, за само неколку дена собера над 700.000 долари за реконструкција и реновирање на музејот во Њујорк, каде што работел генијот од Смиљане.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Трогателна средба на мајка и пациент кој го добил срцето на нејзиниот починат син

-Тоа е Кејлеб! Тоа навистина е тој! – извикала мајката слушајќи ги отчукувањата на срцето.

______________________________________________________________________________________________________

Падна и министерството за правда на Англија– Анонимуси го срушија како поддршка за Асанж

Веб-сајтот на Министерството за правда на Велика Британија е под напад на хакери. Анонимуси ја преземаа одговорноста за нападот на  justice.gov.uk, го сториле во знак на одмазда за обидите за апсење на основачот на Викиликс  Џулијан Асанж.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1