Archive | Свет RSS feed for this section

Асанж доби азил во Еквадор

Еквадор му даде политички азил на Џулијан Асанж. Основачот на “WikiLeaks“ се наоѓа во еквадорската амбасада во Лондон од 19-ти јуни, откако официјално побара азил.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Пекол во Франција – младите запалија училиште и кршеа по улиците

Нереди на север на Франција. 16 полицајци се повредени, причинета голема материјална штета. Млади во градот Амјен го запалиле училиштето и младинскиот центар, ги одземале автомобилите од возачите, ја нападнале и полицијата.

______________________________________________________________________________________________________

Ограбена куќата на Стив Џобс

Калифорниската куќа во која живеел основачот на компанијата Епл, Стив Џобс е ограбена, а украдени се лични предмети во вредност од 60 000 долари.

______________________________________________________________________________________________________

Американците создаваат војници не кои не им треба храна и сон, а откинатите екстремитети повторно им растат

Генетски модифицирани војници, можат да издржат неколку денови без храна и сон, а доколку им бидат разнесени екстримитетите во битка, истите повторно би им израснале.

______________________________________________________________________________________________________

“Google“, “Facebook“ и “YouTube“ најпосетувани сајтови и оваа година

Постои ли некој сајт кој го вклучувате, веднаш штом ќе се конектирате на интернет и никогаш не го прескокувате?  Веројатно имате барем неколку милиони истомисленици за барем еден од нив.

______________________________________________________________________________________________________

Од радијација во Јапонија мутирале пеперутките

Во областите во кои има зголемена радијација, научниците заклучиле дека пеперутките таму имаат значително помали крилја и нерегуларно развиени очи.

______________________________________________________________________________________________________

Нова идеја за заработка на пари… Рентајте си го својот сопствен автомобил

Од светската криза која го фати целиот свет и големата невработеност, Американците дојдоа до идеја како да дојдат до лесна заработка.

______________________________________________________________________________________________________

Двајца полицајци и еден цивил, убиени во Универзитет во Тексас

Повеќе луѓе меѓу кои и неколку полицајци, загинаа денеска, откако над нив беше отврорен оган од страна на еден човек со пиштол, во близината на A&M универзитетот во Тексас.

______________________________________________________________________________________________________

Прво успешно вештачко оплодување на слон

Зоолошката во Виена денеска соопшти дека за прв пат успешно реализирала вештачкото оплодување со помош на сперма на слон кој живее во дивина.

______________________________________________________________________________________________________

Шведскиот принц изел ќотек во бар во Кан ( Видео)

Шведскиот принц Carl-Philip, кој има бурен ноќен живот, имал инцидент пред клубот ,,Baoli,, во Кан Франција.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Погледете како китот за малку ќе го потопеше чамецот

Рибарската тура за малку можеше да заврши кобно, кога џиновски кит излезе од морето, буквално прелета крај чамецот, кој што за малку ќе се превртеше.

______________________________________________________________________________________________________

Над 4,8 милиони млади инфицирани од ХИВ, две третини се девојки

Околу 4,8 милиони млади луѓе во светот,  на возрзаст помеѓу 15 и 24 години се инфицирани со ХИВ, а дури две третини од нив се жени, соопштено е на Меѓународната конференција за СИДА во Вашингтон.

______________________________________________________________________________________________________

Во Мексико убиен градоначалник и неговиот помошник

Во мексиканската држава Сан-Луис-Потоси, убиен е неодамна избраниот градоначалник на градот Матехуала, Едгар Моралес Перез.

______________________________________________________________________________________________________

Норвешката полиција можела да го спречи Брejвик многу порано

Норвешката полиција можеше да интервенира многу порано. Таа можела веднаш по фрлената бомба во Осло, да го фати масовниот убиец  Андерс Бехринг Брејвик и тој да не стигне до островот Утоја.

______________________________________________________________________________________________________

Паразит кој што го јаде мозокот, уби дете во Минесота

Официјалните лица во Стејтдепартментот за здравство во Минесота, објавија дека паразит амеба, е причина за смртта на едно дете.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Aвстралиска атлетичарка запросена веднаш по трката на Олимпијада

Кога Даниел Смит клекна на едно колено пред Беки Ли во Пал Мал, Австралиската атлетичарка се посомнева дека нејзиното момче сакал да покаже театрална почит, за нејзиното најдобро лично достигнување во трката на 20 километри одење.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Ај-фон преживеа пад од 304 метри

Компанијата G-Form која произведува заштитна опрема за мобилните телефони и за Ајфоните има навистина интересни начини за тестирање на новите производи. Овој пат изведоа навистина екстремен тест.

______________________________________________________________________________________________________

Баварија сака отцепување од Берлин

Од вчера тема број еден во Берлин и во Минхен е отцепувањето на Баварија. Огнот на сецесионизмот, како што дневниот весник Velt ја нарекува баварската иницијатива за уште поширока автономност, ја покрена Вилфирд Шарнагл, неофицијално чуварот на печатот на баварската посебност.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1