Archive | Свет RSS feed for this section

ФБИ ќе преиспитува илјадници лабараториски тестови – биле грешни

Стејт Департментот за Правда на САД и ФБИ ќе преиспитуваат илјадници лабараториски наоди користени во криминални случаи од последниве 20 години.

______________________________________________________________________________________________________

Златото достигнува рекордни цени

Во наредните 12 месеци може да достигне цена од дури 2000 долари. Моменталната цена изнесува 1590 долари за унца.

______________________________________________________________________________________________________

Полицeц задолжен да ја обезбедува Мишел Обама уапсен – сакал да ја убие

Припадник на мото полицијата што е официјална придружба на Мишел Обама, се наоѓа под истрага од безбедносните служби на САД бидејќи се заканувал дека ќе ја убие Првата дама на САД.

______________________________________________________________________________________________________

На олимпијада забранети шешири, чадори, вувузели, свирчиња

На листата секако е оружјето, но и големите чадори бидејќи го затскривале погледот.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: 100 загинати- се обиделе да крадат безнин, експлодирала цистерната – Нигерија

 Меѓу загинатите има голем број жени и деца.

______________________________________________________________________________________________________

Yahoo хакнат – сменете си го пасвордот

Според информациите загрозени биле околу половина милион емаил сандачиња на корисници на Јаху.

______________________________________________________________________________________________________

За олимписките игри дополнителни 3.500 војници

Спортските стадиони во Лондон ќе ги обезбедуваат дополнителни 3.500 членови на војската

______________________________________________________________________________________________________

Нова армија невработени во еврозоната

Нови 4,5 милиони невработени во еврозоната за четири години доколку не престанат мерките за штедење, предупреди Меѓународната организација на трудот (ILO).

______________________________________________________________________________________________________

Јувентус ги изостави звездите на дресовите

Италијанскиот шампион Јувентус ги презентираше во јавноста новите дресови за новата сезона 2012/2013 година, а највпечатлив момент на јавноста беше објаснувањето на првиот човек на „старата дама“ Андреа Ањели.

______________________________________________________________________________________________________

ФИФА – Легло на мито и корупција

Жоао Авеланж и претседателот на националниот сојуз на Бразил, Рикардо Тешеира, примале мито од позната маркетиншка агенција.

______________________________________________________________________________________________________

Лавина затрупа две групи алпинисти на Мон Блан

Во лавина на Мон Блан загинаа најмалку шест алпинисти, додека најмалку уште шест се повредени.

______________________________________________________________________________________________________

Мислите во Македонија е жешко – видете ги овие температури

Ако мислевте дека пеколно време е во Мкаедонија, еве колку за утеха видете како е во останатиот дел од светот – и тешете се ако не друго. Ова се најтоплите земји во светот – би живееле овде ???

______________________________________________________________________________________________________

Гордоста на Америка на Олимпијада со дресови ,,made in china,, – Видео

Иако дизајнот го изработил Ralph Lauren на етикетите стои “made in China.”

______________________________________________________________________________________________________

Барак Обама може комплетно да го исклучи интернетот?

Американскиот претседател Барак Обама во случај на криза може да издаде наредба да се затвори некоја комуникациска мрежа, вклучувајќи го и Интернетот.

______________________________________________________________________________________________________

Една од најбогатите британки – наследничка на ,,тетрапак,, најдена мртва – Фото

  Една од најбогатите британки Eva Rausing жена на наследникот на империјата ,, TetraPak,, е пронајдена мртва во нејзиниот дом, а нејзиниот сопруг Hans Kristian Rausing е уапсен.

______________________________________________________________________________________________________

Светот гори !! мапа

  Оваа фотографија ги прикажува температурите во светот. Снимката е за денешниот ден и јасно се гледа кои делови од светот се зафатени со топлотниот бран.

______________________________________________________________________________________________________

Педофилите ќе мора да објават статус на Фејсбук

Од 1 август годинава сите осудени педофили, силувачи, и други сексуални престапници ќе мора на социјалните мрежи да објават статус дека се сторители на сексуален напад. Педофилите ќе мора да прецизираат дека се осудени за напад на деца.

______________________________________________________________________________________________________

Французин ја продал колекцијата видео игри за 1,2 милиони на iBej

  Французин кој имал збирка од 7.000 игрици за вкупно 22 системи меѓу кои и Нинтендо и Сега ја огласил и продал за1,2 милиони долари на интернет.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1