Archive | Балкан RSS feed for this section

Бугарија и Шведска демантираа дека атентаторот од Бургас е Швеѓанец

Властите во Бугарија и Шведска ги немантираа пишувањата а медиумите дека атентаторот од Бургас, кој го изврши терористичкиот акт врз израелските туристи е 36 годишниот Мехди Гезали, шведски државјанин со алжирско потекло.

______________________________________________________________________________________________________

Злоставуваната Бетина за прв пат во јавноста – им се суди на злосторниците Видео/Фото

Германската државјанка 19 годишната Бетина Зигнер која со години била злоставувана во селото Каравласи во тузланскиот кантон за прв пат во јавност по обелоенувањето на ужасната приказна која го потресе Балканот.

______________________________________________________________________________________________________

Нема веќе ПР агенции за политичари со државни пари во Хрватска – Владата забрани нивно ангажирање

Министерствата, јавните претпријатија и агенции НЕ СМЕАТ да ангажираат ПР агенции и да ги плаќаат од парите на граѓаните – ова стои во одлуката на Владата на Република Хрватска.

______________________________________________________________________________________________________

Судот му дал на обвинетиот екс Премиер Санадер месец дена одмор

Иво Санадер испратил барање до судот да му дозволи да го напушти Загреб на еден месец – да оди на одмор. Навел дека ќе оди во Сплит, Дубровник и на еден остров.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Терористот од Бургас-затвореник од Гуантанамо

Бомбашот кој вчера изврши терористички напад врз израелските туристи во Бургас е идентификуван како Mehdi Ghezali, алжирско-шведски државјанин кој поминал две години од својот живот во затворот во Гуантенамо.

______________________________________________________________________________________________________

Фрлена бомба во дворот на косовскиот командант на полицијата

На северот од Косово рано утрово се случиле три вооружени напади во кои за среќа нема повредени, јавува Танјуг.

______________________________________________________________________________________________________

Три вооружени напади на Косово.

Околу 1.30 часот утрово, непознати лица пукале на КЕП банката и локалната радио станица. Половина час подоцна пукано и на куќата на капетанот на косовската полиција во Зубин Поток, Дража Божовиќ.

______________________________________________________________________________________________________

Објавено видео и фотографија на бомбашот од Бургас

Министерството за внатрешни работи на Бугарија, објави фотографии на потенцијалниот бомбаш, што изврши напад врз автобус полн со израелски туристи на паркингот на аеродромот во Бургас.

______________________________________________________________________________________________________

Нетанјаху се закани дека ќе се одмазди за терористичкиот напад

Откако претходно го посочи Иран како единствен осомничен за денешниот терористички напад во Бургас Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху предупреди дека неговата земја „ќе одговори со сила“ на овие удари.

______________________________________________________________________________________________________

Билансот на загинати во Бугарија постојано расте

Некои бугарски медиуми јавуваат дека до сега бројката на загинати во терористичкиот напад во Бургас пораснала на девет лица, а 33 се наоѓаат во болница во критична состојба.

______________________________________________________________________________________________________

Видео/ Фото – загинатите во експлозијата во Бугарија биле тинејџери

  Бугарските медиуми јавуваат дека загинатите се тинејџери. Последниот биланс е 4 мртви и над 30 повредени, но странските медиуми јавуваат различни бројки на загинатите – според едни најмалку 7 лица им подлегнале на повредите.  Државната телевизија пред малку јави дека се потврдени 7 мртви.  Сеуште нема официјална информација за бројот на жртвите од страна […]

______________________________________________________________________________________________________

НАЈНОВО – Бомба екслодира на аеродромот во Бургас, Бугарија – најмалку 7 мртви туристи, тинејџери

Бомбаш активирал бомба во туристички автобус на паркингот на аеродромот во Бургас Бугарија. Убиени се најмалку тројца Израелски туристи, бројот на повредени се уште расте. Бугарските медиуми јавуваат дека загинатите се тинејџери.

______________________________________________________________________________________________________

Сталин го отрул Ленин – Тито го отрул Сталин – тврди историчар

  Словенечкиот историчар Јоже Пирјавец во својата книга “Tovariši” сугерира дека Сталин бил отруен од страна на убијци, наводно испратени од страна на Тито.

______________________________________________________________________________________________________

По 38 години откриени телата на двајца хрватски алпинисти на Кавказ, се трага уште по двајца

  Хратската спасувачка планинарска служба и Хрватскиот планинарски сојуз ја известија јавноста дека почнаа со потрагата на Кавказ со цел да ги пронајдат телата на хрватските алпинисти кои исчезнаа во лавина на планината Ушба во 1974 година.

______________________________________________________________________________________________________

Со бомба решил да се пресмета со децата од соседот

Жител од српскиот град Крагуевац решил да се пресмета со децата од соседот, изнервиран поради тоа што топката со која си играле децата постојано паѓала во неговиот двор.

______________________________________________________________________________________________________

Двајца мажи од Косово силувале 13 и 14 год девојчиња во Улцињ

  Двајца мажи од Косово се уапсени под сомнение дека силувале две малолетни девојки во Улцињ. Девојките биле дел од школска тура на одмор во летувалиштето, едната е од Германија, а другото девојче од Полска

______________________________________________________________________________________________________

Хрватски новинар се преправил во шеик – функционерка на ХТВ му барала огромна донација – Фото

Hasan Hajdar Diab, новинар на Вечерњи лист се облекол и преправил во шеик – се преставил дека е од обединетите арапски емирати и рекол дека се вика Ibrahim Al-Jasem.

______________________________________________________________________________________________________

Опатија како Дубаи

Оваа зима веќе ќе почне реализацијата на идејата Опатија да личи на Дубаи.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1