Tag Archives: facebook

Како изгледа срцето на Фејсбук?

Секој пат кога ќе го посетите Фејбук или со пријателите ќе споделите некоја фотографија, сите информации – од шифрите кои ги впишувате па се до фотографиите кои ги објавувате завршуваат во градба долга 400 метри, која се наоѓа на површина од околу 100.000 квадратни метри која се наоѓа во Форест Сити во Северна Каролина. Каде […]

______________________________________________________________________________________________________

САКАТЕ НЕШТО? Фејсбук сега има решение за тоа

Фејсбук почнал да ги тестира „Want“ опцијата која ќе им овозможи на корисниците да направат попис на работите што сакаат да ги имаат.

______________________________________________________________________________________________________

Гушнете на Фејсбук – почуствувајте во живо – нов изум (Фото)

Мелиса Чоу, млада дизајнерка од Америка ја дизајнирала „Like a hug“ јакната. Идејата е да ја почуствувате прегратката кога некој ќе ве гушне на фејсбук.

______________________________________________________________________________________________________

Mark Zuckerberg се пофали – Фејсбук има 1 милијарда активни корисници месечно

Додека корисниците ги стресе веста дека фејсбук тестира опција и на мала врата воведува плаќање на објавување на постови, Mark Zuckerberg на својот профил се пофали дека утринава фејсбук имал повеќе од 1 милијарда активни корисници месечно.

______________________________________________________________________________________________________

Фејсбук почна тест – ќе наплаќа објава на статуси и фотографии (Фото)

Корисниците забележаа дека во последно време фејсбук ги ограничи појавувањата на статуси во ,,news feed,, односно веќе не ви излегува секој пост од вашите пријатели туку по случаен избор фејсбук одредува кој статус ќе се појави и кај кого.

______________________________________________________________________________________________________

Објавила статус ,, има некој во куќата, викнете полиција,, и исчезнала (Фото)

Исчезнувањето на Кара Алонги загрижи многу корисници на социјалните мрежи. Веста за нејзиното исчезнување се проширила како вирус и во полицијата се јавиле да пријават 6000 граѓани.

______________________________________________________________________________________________________

Facebook воведува роденденски подароци

Друштвената мрежа Facebook одлучи на своите членови да им овозможи да одбележат нечиј роденден, раѓање или било каков друг повод дарувајќи одреден физички подарок за личност по избор, пренесуваат француските електронски медиуми.

______________________________________________________________________________________________________

Проверете си – Фејсбук случајно објавил приватни пораки на Timeline ???

Фејсбук изгледа направи нов сигурносен пропуст, бидејќи некои корисници на „Времеплов“(„Timeline“) се појавиле со нивните приватни пораки од чет(chat).

______________________________________________________________________________________________________

Откриени документи – се планира забрана за анонимност на интернет

Во иднина на социјалните мрежи и форумите ќе може да се пријавува само со вистински идентитет – ќе треба да верификувате дека вие сте личноста која го отвара профилот.

______________________________________________________________________________________________________

Ја претепале и и ја избричиле главата поради „Facebook“провокации!

Две тинејџерки (16 и 17) од Неготин, Србија, киднапирале и малтретирале 13 годишно девојче – ги испровоцирало со своите „Facebook“ коментари испратени на нивна адреса.

______________________________________________________________________________________________________

Го умреа Морган Фриман

Уште една лажна вест за смрт на познат актер – овој пат го умреа Морган Фриман. Ај што го умреа човекот туку направиле и профил на фејсбук РИП Морган Фриман која веќе има 18.000 лајкови.

______________________________________________________________________________________________________

Бидете раат – еве спас за досадни политички постови на фејсбук

Ако ви е преку глава од македонските политички пресметки на Facebook, тогаш сигурно ќе ви се најде Social Fixer кој ја филтрира содржината која ви ја прикажува друштвената мрежа.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Баби се испокараа – која е постара на Фејсбук

  Пред една недела лично Марк Цукерберг имаше средба со како што тогаш ја преставија најстарата корисничка на Фејсбук. Беше објавена и фотографија од  101 годишната Флоренс Детлор. Но веднаш по ова дојде тврдење друга бабичка е постара.

______________________________________________________________________________________________________

Се пријавувам за позицијата ДЕЧКО – на оглас се пријавил со мотивационо писмо

Еден дечко одлучил сосема сериозно да му пристапи на проблемот и на ,,огласот,, се јавил како да се пријавува за работа – и испратил мотивационо писмо во кое ги опишува сите свои квалификации за ,,работното место,, дечко.

______________________________________________________________________________________________________

DJ-от Дејвид Моралес им одржа лекција на Грците – Настапував во Македонија !!!!!!!!

На својата фејсбук страница познатиот светски DJ поставил фотографија од настапот во Битола од пред некој ден и убаво и напишал дека настапил во Битола, Македонија.

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Гол отпоздрав – фејсбук група со голи фотки за поддршка на Принцот Хари

Околу 12.000 луѓе се веќе членови на новоформираната група на фејсбук со наслов ,, гол отпоздрав за поддршка на Принцот Хари.

______________________________________________________________________________________________________

Баба од 101 година е најстариот корисник на Фејсбук – денес се сретна со Цукерберг

Флоренс Детлор е бабичка која има 101 година и е и официјално најстариот корисник на Фејсбук. Освен што има налог бабаичката е и активна на оваа социјална мрежа.

______________________________________________________________________________________________________

“Google“, “Facebook“ и “YouTube“ најпосетувани сајтови и оваа година

Постои ли некој сајт кој го вклучувате, веднаш штом ќе се конектирате на интернет и никогаш не го прескокувате?  Веројатно имате барем неколку милиони истомисленици за барем еден од нив.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1